Otmičar Jan-Erik Olson je rečima na engleskom "Svi dole, neka zabava počne", naoružan automatskom puškom i drogiran, ušao u banku u centru Stokholma 1973. godine na današnji dan, 23. avgust.
Tada počinje uzimanje talaca i kriza koje će trajati šest dana. Tako je nastao koncept poznat širom sveta - "Stokholmski sindrom", situacija u kojoj oteti ljudi razviju određenu vezanost za svog otmičara.
Brzo se širi vest o pljački. Olson je uzeo za taoce četiri osobe zaposlene u banci - tri žene i jednog muškarca. Policija je poslata na lice mesta, a snajperisti su na nišanu imali ulaz banke.
Otmičar je koristio dva taoca kao živi štit i pretio da će ih ubiti.
"Često sam razmišljala o toj apsurdnoj situaciji u kojoj smo se našli", priseća se tada 23-godišnja Kristin Enmark u svom romanu "Postala sam Stokholmski sindrom".
Prema njenim rečima, oteti u banci su bili prestravljeni jer su bili između dve pretnje smrću, na jednoj strani od policije, a na drugoj od otmičara.
Olson je imao nekoliko zahteva - tri miliona kruna i oslobađanje svog pomoćnika Klarka Olofsona, jednog od najopasnijih kriminalaca u zemlji.
U pokušaju smirivanja situacije, švedska vlada mu je odobrila zahteve. Cela Švedska je uživo na televiziji pratila tok tog vanrednog događaja u zemlji.
"Kada je Klark Olofson stigao, preuzeo je kontrolu i vodio je pregovore sa policijom", rekao je za AFP Bertil Erikson (73), fotograf koji je pratio događaj.
Olson se odmah smirio kad je stigao Olofson, dok je Kristin Enmark rekla da je u njemu tada videla spasioca.
"Obećao mi je da mi se ništa neće dogoditi i odlučila sam da mu verujem", rekla je ona i dodala da je tada imala 23 godine i da je bila prestrašena.
Enmark je nekoliko puta javno govorila i branila svoje otmičare.
"Olsonu i Olofsonu sam verovala u potpunosti. Nisam se njih uopšte plašila, ništa mi nisu uradili. Bili su veoma fini", rekla je ona drugog dana zatočeništva tokom telefonskog razgovora sa premijerom Olofom Palmeom.
"Znate šta me plaši? Da policija upadne u banku", dodala je ona.
Krajem šestog dana policija je odlučila da preduzme akciju, probila krov banke i pustila gas u prostorije. Olson se predao i taoci su oslobođeni.
U pregovaračkom timu je bio psihijatar Nils Bejerot. On je tada analizirao ponašanje otmičara i talaca, a kasnije je skovao termin "Stokholmski sindrom".
Koncept je sada sporan.
"To nije psihijatrijska dijagnoza", rekao je za AFP Kristofer Ram, psihijatar i istraživač na Institutu Karolinska i autor teksta pod naslovom "Stokholmski sindrom: psihijatrijska dijagnoza ili urbani mit?".
Termin opisuje "odbrambeni mehanizam koji pomaže žrtvi" da prihvati objektivno traumatičnu situaciju, što zauzvrat smanjuje doživljeni stres, rekao je Ram.
Za profesorku političkih nauka na Univerzitetu u Stokholmu i specijalistkinju za rodna pitanja Sesiliju Ase taj koncept krije i političku dimenziju.
"Stokholmski sindrom je izmišljen koncept da bi se sakrio neuspeh države da zaštiti taoce", kaže Ase.
"Mi smo predstavljali stvarnu pretnju za taoce", priznao je policijski inspektor Erik Ronegor godinama kasnije u knjizi koja istražuje greške policije tokom te otmice.
Prema njegovim rečima, sa toliko policije koja je okruživala banku, postojao je rizik da će i taoci biti ubijeni.
U znak ogorčenosti prema vlastima, bivši taoci su odlučili da ćute tokom suđenja otmičaru.
Na psihološkom nivou, Ram smatra da se mnogi mogu poistovetiti sa konceptom "Stokholmskog sindroma".
"Razvijanje pozitivne emocionalne veze sa nekim ko preti, predstavlja realnost koja postoji u nasilnim okolnostima. Razumevanjem psihološke reakcije žrtve, olakšavamo težinu osećaja sramote i krivice koju imaju taoci", dodao je Ram.
Apsurdistan je potpuno u pravu. Prepoznao sam i ja stokholmski sindrom kod mene. Imali tu neki lek? Jedan reče za početak idemo u protesnu šetnju, dok nam se ne razbistri u glavi! A posle šta nam doktor prepiše!
"Razvijanje pozitivne emocionalne veze sa nekim ko preti, predstavlja realnost koja postoji u nasilnim okolnostima. Razumevanjem psihološke reakcije žrtve, olakšavamo težinu osećaja sramote i krivice koju imaju taoci"
Savršeno objašnjenje zašto crveno-crna izdajnička mafija vlada Srbijom i krčmi državu, narod i naciju već 30 godina.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Dnevne temperature površine svetskih mora dostigle su najviše vrednosti ikada zabeležene za ovo doba godine, saopštili su danas Služba za klimatske promene Kopernikus (C3S) i Pomorska služba Kopernikus.
Vlada Velike Britanije saopštila je da će verovatno intervenisati u slučaju pripajanja Vorner Bros-Diskaverija Paramaunt-Skajednsu, što potencijalno komplikuje ovo spajanje dva holivudska studija.
Sudija Okružnog suda SAD Ivon Gonzalez Rodžers odbacila je zahtev kompanije Meta Platforms da se odbaci tužba koju su podneli državni tužioci više američkih saveznih država.
Prema godišnjoj analizi švajcarske banke UBS, globalno bogatstvo je tokom 2025. godine raslo najbržom stopom u poslednjih nekoliko godina, zbog čega se u svetu svakodnevno stvaralo oko 2.600 novih milionera.
Bilo da se pripremate za važan poslovni sastanak, svečani događaj, ili jednostavno želite da izgledate doterano u opuštenoj večernjoj šetnji, jedan komad garderobe igra ključnu ulogu u svakoj kombinaciji - košulja.
U marketingu, prodaji i IT-ju sve češće se komunicira jezikom koji nije ni engleski, ni srpski, već nešto između. Takav jezik se u lingvistici zove pidžin.
Zaostali predmeti krivičnih sudova u Engleskoj i Velsu mogli bi da budu rešeni tek za gotovo 300 godina ukoliko ne budu sprovedene reforme kojima bi se smanjio broj suđenja pred porotom.
Australijska vlada saopštila je danas da će udvostručiti maksimalnu kaznu za platforme koje krše zakone o minimalnoj starosti za korišćenje društvenih mreža na 99 miliona dolara (oko 86,9 miliona evra).
Saobraćajne gužve problem su sa kojim se bore gradovi širom sveta, a vlasti u Kaliforniji sada testiraju neobično rešenje koje bi moglo da promeni način upravljanja saobraćajem.
Sneg i led na švajcarskim glečerima tope se alarmantnom brzinom zbog toplotnog talasa u Evropi, upozorili su danas stručnjaci iz švajcarske službe za praćenje glečera GLAMOS.
Prema podacima Nemačke meteorološke službe (DWD) juče je bio najtopliji dan ikada zabeležen u toj zemlji, sa rekordnih 41,3 stepena Celzijusa, koliko je izmereno na meteorološkoj stanici u Sarbrikenu, na jugozapadu.
Komentari 2
Realista
Apsurdistan
Savršeno objašnjenje zašto crveno-crna izdajnička mafija vlada Srbijom i krčmi državu, narod i naciju već 30 godina.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar