
Na današnji dan: Rođen Džesi Ovens, umro Džoni Keš
Pregled najbitnijih dešavanja na današnji dan, 12. septembar, u svetu i kod nas.
490. p.n.e. - Atinjani su na istočnoj obali Atike, kod Maratona, pobedili 10 puta brojniju vojsku persijskog cara Darija (9.000 prema 100.000). U bici su poginula 192 atinska vojnika i 6.000 persijskih. Vest o pobedi u Atinu je doneo glasnik Fidipidis, pošto je pretrčao 40 kilometara i potom umro od premora. Po tom događaju se u modernom vremenu zove najduža trka u atletici.
1494 - Rođen je francuski kralj Fransoa I koji je tokom vladavine (1515-47) osvojio Milano, ali nije uspeo da se učvrsti u Italiji. Njegovu ambiciju da postane rimsko-nemački car sprečio je Karlo V, s kojim je potom Fransoa I vodio četiri rata.
1583 - Rođen je italijanski orguljaš i kompozitor Đirolamo Freskobaldi, najveći majstor svog vremena, koji je kompozicije za orgulje obogatio novim izražajnim sredstvima. U Italiji nije imao značajnije sledbenike, ali je presudno uticao na austrijske i nemačke barokne majstore, kao i na Baha.
1683 - Poljski kralj Jan III Sobjecki potukao je tursku vojsku i razbio dvomesečnu drugu opsadu Beča, čime je sprečen prodor Turske u srednju Evropu.
1733 - Umro je francuski kompozitor i orguljaš Fransoa Kupren, centralna ličnost muzičkog života Pariza početkom 18. veka, dvorski klavsenista i muzički učitelj. Napisao je metodiku "Umetnost sviranja na klavsenu".
1772 - Rusija je osvojila persijsku oblast uz Kaspijsko more, uključujući i grad Baku.
1801 - Ruski car Aleksandar I anektirao je gruzijsku kraljevinu. Istočna gruzijska kraljevina, stvorena četiri decenije ranije, posle oslobođenja od Persijanaca, prihvatila je ruski protektorat 1783. Rusija je 1810. anektirala i zapadnu Gruziju, koja je do tada bila pod vlašću Otomanskog carstva.
1848 - Švajcarska je donela novi ustav kojim je postala federalna unija s jakom centralnom vlašću.
1876 - Rođen je političar, pozorišni i književni kritičar Milan Grol, dugogodišnji dramaturg i upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu, od 1940. šef Demokratske stranke. U Drugom svetskom ratu bio je član vlade Kraljevine Jugoslavije u emigraciji, a od marta do avgusta 1945. potpredsednik Vlade Demokratske Federativne Jugoslavije.
1878 - U Londonu je postavljen egipatski obelisk nazvan "Kleopatrina igla", napravljen oko 1475. p.n.e. od mermera iz Asuana.
1890 - Britanska Južnoafrička kompanija osnovala je grad Solzberi (Harare) koji je postao glavni grad Rodezije. Naziv je dobio po imenu tadašnjeg britanskog premijera, lorda Solzberija.
1913 - Rođen je američki atletičar Džesi Ovens, koji je osvojio četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. Njegov trijumf naljutio je Adolfa Hitlera, koji je napustio počasnu ložu kako bi izbegao da se rukuje s njim zato što je Afroamerikanac.
1916 - Na Kajmakčalanu je počela ofanziva srpske vojske protiv Bugara i Nemaca u Prvom svetskom ratu. Završena je 3. oktobra 1916, kao prva pobeda srpske vojske nakon povlačenja preko Albanije.
1919 - Italijanska armija sastavljena od dobrovoljaca pod komandom pesnika Gabrijela D'Anuncija, zauzela je Rijeku. Grad je ostao pod italijanskom vlašću do kraja Drugog svetskog rata.
1940 - Tražeći izgubljenog psa, grupa tinejdžera otkrila je pećinu Lesko, kod mesta Montinjak u Dordonji (Francuska), čuveni arheološki lokalitet s crtežima iz paleolita.
1943 - Nemački komandosi su u Drugom svetskom ratu, na osnovu naredbe Adolfa Hitlera, oteli bivšeg italijanskog diktatora Benita Musolinija koga su nove italijanske vlasti stavile u zatvor.
1953 - Nikita Hruščov izabran je za prvog sekretara Centralnog komiteta KP SSSR.
1968 - Albanija je saopštila da napušta Varšavski pakt.
1970 - Palestinski otmičari su u Jordanu miniranjem uništili tri aviona, oteta šest dana ranije posle poletanja iz Njujorka ka Evropi. Prethodno su oslobodili putnike u zamenu za palestinske zatvorenike, među kojima i za otmičarku četvrtog aviona, Lejlu Kaled.
1974 - Vojnim pučem svrgnut je sa vlasti etiopski car Haile Selasije, koji je 1928, posle smrti Menelika II, postao kralj, a 1930. car Etiopije.
1980 - U vojnom puču pod vođstvom generala Kenana Evrena, u Turskoj je oborena vlada Sulejmana Demirela.
1989 - U Parlamentu Poljske je prihvaćena vlada jednog od lidera pokreta "Solidarnost", Tadeuša Mazovjeckog, čime je formalno okončana vladavina komunista u Poljskoj.
1994 - U Poljskoj su održane prve zajedničke vojne vežbe snaga NATO i Varšavskog pakta.
1998 - U atentatu u Tirani ispred sedišta opozicione Demokratske partije ubijen je jedan od njenih vođa Azem Hajdari.
1999 - Indonezija je prihvatila raspoređivanje mirovnih snaga UN u Istočnom Timoru.
2001 - NATO se prvi put za 52 godine postojanja pozvao na Član 5. Povelje NATO o zajedničkoj odbrani, čime je omogućen kolektivni vojni odgovor na terorističke napade u SAD. Američki predsednik Džordž Buš je u govoru rekao da je Amerika napadnuta i da će upotrebiti sva sredstva da bi pobedila terorizam.
2003 - Rezolucijom Saveta bezbednosti UN Libiji su ukinute sankcije uvedene nakon terorističkih napada na američki i francuski avion krajem 1980-ih godina. Prethodno je s Fondacijom Gadafi postignut sporazum o isplati odštete porodicama žrtava oborenog francuskog aviona.
2003 - Umro je američki kantri muzičar Džoni Keš - "Čovek u crnom". Tokom 50-godišnje karijere najviše je pevao o rudarima, nadničarima, osuđenicima i kaubojima.
2005 - Umro je nemački sportista Fric Šilgen, koji je 1936. zapalio olimpijski plamen na Olimpijskim igrama u Berlinu.
2008 - Umro je hrvatski filolog Tomislav Ladan, književnik, leksikograf, direktor Hrvatskog leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža".
2010 - Umro je filmski reditelj Klod Šabrol, jedan od predvodnika francuskog Novog talasa, autor filmova "Ženska posla", "Violeta Nozijer", "Neverna žena", "Crvene noći". Nagradu za životno delo na Berlinskom filmskom festivalu dobio je 2009.
2013 - Holandija se zvanično izvinila Indoneziji za masovna ubistva koja je njena vojska počinila pre više od 60 godina tokom borbe njene bivše kolonije za nezavisnost. Indonezija je nezavisnost proglasila 17. avgusta 1945, ali je Holandija odbijala da to prizna do 1949. godine.
2015 - Poginulo je 107 ljudi, a 238 je povređeno kada se na Veliku džamiju u Meki srušio građevinski kran.
2020 - Nakon gotovo dve decenije rata, u Dohi su započeti mirovni pregovori vlade Avganistana i pobunjenika talibana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Rođeni Tolstoj i Joakim Vujić, preminuli Malarme, Lotre i Mao Cedung
09.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 9. septembar.
Na današnji dan: Visarion Pavlović otvorio školu u Novom Sadu, počela opsada Lenjingrada, umra Elizabeta II
08.09.2025.•
0
Donosimo vam kratak pregled šta se dogodilo na današnji dan, 8. septembar, u Srbiji i svetu.
Violina Alberta Ajnštajna ide na aukciju: Očekuje se da će biti prodata za 350.000 evra
07.09.2025.•
0
Prva violina naučnika Alberta Ajnštajna, koju je bio primoran da sakrije od nacista, naći će se na aukciji u Velikoj Britaniji za 300.000 funti (oko 345.800 evra).
Ometanje GPS-a aviona se sve češće dešava: Kako to funkcioniše?
07.09.2025.•
0
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen letela je u Bugarsku kada je GPS sistem njenog aviona ometen u operaciji za koju se sumnja na Rusiju, primoravajući pilote da se oslanjaju na rezervnu navigaciju.
Na današnji dan: Rođena kraljica Elizabeta, zarobljen Kapetan Koča, prvi put SAD nazvane "Ujka Sem"
07.09.2025.•
1
Donosimo vam kratak pregled šta se dogodilo na današnji dan, 7. septembra, u Srbiji i svetu.
Na današnji dan: Umrli Pavaroti, Kurosava i Belmondo, Lenjingradu vraćen naziv Sankt Peterburg
06.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 6. septembar.
Na današnji dan: Ubijeno 11 izraelskih sportista na OI u Minhenu, umrla Majka Tereza
05.09.2025.•
2
Pregled dešavanja na današnji dan, 5. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Osnovan Los Anđeles, rođen Mihailo Obrenović, umro Bora Čorba
04.09.2025.•
0
Pregled dešavanja na današnji dan, 4. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Umri Kromvel i Turgenjev, u Jugoslaviji proglašen oktroisani Ustav
03.09.2025.•
0
Pregled dešavanja na današnji dan, 3. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Japanci potpisali kapitulaciju u Drugom svetskom ratu, umrli Tolkin i Frederik Pol
02.09.2025.•
0
Pregled dešavanja na današnji dan, 2. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Rođen Edgar Rajs Barouz, počeo Drugi svetski rat, uspostavljena AP Vojvodina
01.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 1. septembar.
VIDEO: Ovaj kružni tok ukinut je u rekordnom roku
31.08.2025.•
2
Najbizarniji kružni tok koji je ikada otvoren za saobraćaj nalazio se u Australu, predgrađu Sindeja.
Švajcarska kaznila vozača sa 110.000 dolara zbog prebrze vožnje
31.08.2025.•
3
Francuski državljanin koji živi u Lozani mogao bi da plati jednu od najvećih saobraćajnih kazni u Švajcarskoj - čak 90.000 švajcarskih franaka (više od 110.000 američkih dolara).
Japanski grad želi da ograniči stanovnicima upotrebu mobilnog na dva sata dnevno
31.08.2025.•
0
Japanski grad Tojoake saopštio je da planira da svojim stanovnicima uvede ograničenje korišćenja pametnih telefona na dva sata dnevno.
Objavljena lista najmiroljubivijih zemalja: Evo kako se kotira Srbija
31.08.2025.•
5
Međunarodna think tank organizacija, Institut za ekonomiju i mir (Institute for Economics and Peace), objavila je ovogodišnji globalni indeks mira (Global Peace Index - GPI).
Nemački grad vozačima ispušta vazduh iz guma dok ne plate dug
31.08.2025.•
6
U nemačkom gradu Citauu u Saksoniji gradske vlasti uvele su drastičnu meru za naplatu dugovanja - umesto opomena, dužnicima na automobile postavljaju naprave koje im ispuštaju vazduh iz guma.
Na današnji dan: Umro Bodler, poginula princeza Dajana, američke trupe se povukle iz Avganistana
31.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 31. avgust.
Na današnji dan: Ubijen Sava Šumanović, umrli Kleopatra i Gorbačov
30.08.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili 30. avgusta.
Na današnji dan: Turska vojska osvojila Beograd, vođena Mohačka bitka, patentiran prvi motocikl
29.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. avgust.
Američki bombarder se zamalo sudario s dva komercijalna aviona
28.08.2025.•
0
Američki bombarder B-52 jedva je izbegao sudar sa malim privatnim avionom u Južnoj Dakoti, ubrzo pošto je pilot putničkog aviona kompanije "SkyWest" bio primoran da izvede agresivan manevar kako bi izbegao sudar sa B-52.
Vlada Japana uz pomoć AI napravila simulaciju erupcije vulkana radi pripreme stanovništva
28.08.2025.•
0
Planina Fudži nije eruptirala od 1707. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar