
Istraživanje: Društvene mreže ne uklanjaju u dovoljnoj meri sadržaje o samoubistvima
Neke od najvećih društvenih mreža na internetu ne uspevaju da otkriju i uklone opasan sadržaj o samoubistvima i samopovređivanju, pokazalo je novo istraživanje.

Foto: Pixabay
Istraživanje Fondacije Moli Rouz pokazalo je da su uprkos više od 12 miliona odluka o moderiranju sadržaja, koje je donelo šest najvećih platformi, samo dve - Pinterest i Tiktok otkrile i uklonile više od 95 odsto takvog sadržaja na internetu.
Dobrotvorna organizacija je rekla da su Metin Instagram i Facebook odgovorni za samo jedan odsto otkrivenih sadržaja o samoubistvu i samopovređivanju, a X, pre poznat kao Twitter, odgovoran je za samo jednu od 700 odluka o moderiranju sadržaja.
Studija je analizirala javno dostupne zapise o više od 12 miliona odluka o moderiranju sadržaja koje je donelo šest mreža: Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat, TikTok i X.
Prema studiji, odgovor većine platformi na sadržaj o samoubistvu i samopovređivanju bio je "nedosledan, neujednačen i neprimeren cilju”.
Predsednik dobrotvornog udruženja Ijan Rasel i njegova porodica osnovali su fondaciju u znak sećanja na njegovu ćerku Moli, koja je okončala život u 14. godini 2017, nakon gledanja štetnog sadržaja na društvenim mrežama.
"Gotovo sedam godina nakon Moline smrti šokantno je videti kako većina velikih tehnoloških kompanija i dalje sedi skrštenih ruku i bira nedelovanje umesto spasavanja mladih života", rekao je Rasel.
Fondacija je otkrila da društvene mreže rutinski ne uspevaju da otkriju štetan sadržaj u najrizičnijim delovima svojih usluga.
Na primer, rečeno je da je samo jedna od 50 objava o samoubistvu i samopovređivanju koje je otkrio Instagram bio video, uprkos tome što opcija kratkog formata Reels sada čini polovinu vremena provedenog u aplikaciji.
Mreže ne sprovode sopstvena pravila
Studija je takođe optužila mreže da ne sprovode sopstvena pravila, ističući da je Tiktok otkrio gotovo tri miliona sadržaja o samoubistvu i samopovređivanju, ali je suspendovao samo dva računa.
Istraživanje se temeljilo na odlukama o moderiranju sadržaja donetim u EU, koje moraju biti javno dostupne.
Kao odgovor na studiju, portparol Mete rekao je: "Sadržaj koji podstiče na samoubistvo i samopovređivanje krši naša pravila. Ne verujemo da statistika u ovom izveštaju odražava naše napore. Samo u prošloj godini uklonili smo 50,6 miliona takvog sadržaja na Facebooku i Instagramu globalno, a 99 odsto je uklonjeno pre nego što nam je prijavljeno. Međutim, u EU trenutno nismo u mogućnosti da primenimo sve naše mere koje se izvode u Ujedinjenom Kraljevstvu i ostatku sveta."
Portparol Snapchata rekao je: "Sigurnost i dobrobit naše zajednice glavni su prioritet. Snapchat je osmišljen kako bi se razlikovao od drugih platformi, bez otvorenog newsfeeda neproverenog sadržaja i moderiranja sadržaja pre javne distribucije. Izričito zabranjujemo sadržaj koji promoviše ili podstiče na samopovređivanje i samoubistvo, a ako to identifikujemo ili nam se prijavi, brzo ga uklanjamo i preduzimamo odgovarajuće mere. Takođe delimo resurse za prevenciju samopovređivanja i podršku kada saznamo da je član naše zajednice u nevolji i možemo obavestiti hitne službe kada je to potrebno."
Tiktok nije komentarisao studiju, ali je rekao da su njegova pravila jasna - ne dopuštaju prikazivanje, promociju ili deljenje planova za samoubistvo i samopovređivanje.
Pinterest i X nisu odgovorili na zahtev za komentar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Rođen Edgar Rajs Barouz, počeo Drugi svetski rat, uspostavljena AP Vojvodina
01.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 1. septembar.
VIDEO: Ovaj kružni tok ukinut je u rekordnom roku
31.08.2025.•
2
Najbizarniji kružni tok koji je ikada otvoren za saobraćaj nalazio se u Australu, predgrađu Sindeja.
Švajcarska kaznila vozača sa 110.000 dolara zbog prebrze vožnje
31.08.2025.•
3
Francuski državljanin koji živi u Lozani mogao bi da plati jednu od najvećih saobraćajnih kazni u Švajcarskoj - čak 90.000 švajcarskih franaka (više od 110.000 američkih dolara).
Japanski grad želi da ograniči stanovnicima upotrebu mobilnog na dva sata dnevno
31.08.2025.•
0
Japanski grad Tojoake saopštio je da planira da svojim stanovnicima uvede ograničenje korišćenja pametnih telefona na dva sata dnevno.
Objavljena lista najmiroljubivijih zemalja: Evo kako se kotira Srbija
31.08.2025.•
5
Međunarodna think tank organizacija, Institut za ekonomiju i mir (Institute for Economics and Peace), objavila je ovogodišnji globalni indeks mira (Global Peace Index - GPI).
Nemački grad vozačima ispušta vazduh iz guma dok ne plate dug
31.08.2025.•
5
U nemačkom gradu Citauu u Saksoniji gradske vlasti uvele su drastičnu meru za naplatu dugovanja - umesto opomena, dužnicima na automobile postavljaju naprave koje im ispuštaju vazduh iz guma.
Na današnji dan: Umro Bodler, poginula princeza Dajana, američke trupe se povukle iz Avganistana
31.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 31. avgust.
Na današnji dan: Ubijen Sava Šumanović, umrli Kleopatra i Gorbačov
30.08.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili 30. avgusta.
Na današnji dan: Turska vojska osvojila Beograd, vođena Mohačka bitka, patentiran prvi motocikl
29.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. avgust.
Američki bombarder se zamalo sudario s dva komercijalna aviona
28.08.2025.•
0
Američki bombarder B-52 jedva je izbegao sudar sa malim privatnim avionom u Južnoj Dakoti, ubrzo pošto je pilot putničkog aviona kompanije "SkyWest" bio primoran da izvede agresivan manevar kako bi izbegao sudar sa B-52.
Vlada Japana uz pomoć AI napravila simulaciju erupcije vulkana radi pripreme stanovništva
28.08.2025.•
0
Planina Fudži nije eruptirala od 1707. godine.
Južna Koreja zabranila mobilne telefone u učionicama
28.08.2025.•
2
Južna Koreja je usvojila zakon kojim se zabranjuje upotreba mobilnih telefona u učionicama, izjavili su izvori bliski tamošnjem parlamentu.
Studija: Duboki Jadran već dosegao temperature i salinitet predviđene za kraj veka
28.08.2025.•
0
Jadransko more se ubrzano zagreva i dolazi do povećanja saliniteta vode, a taj proces se odvija znatno brže o ranijih klimatskih predviđanja, zbog čega se sve češće beleži prisustvo tropskih vrsta u ovom moru.
Na današnji dan: Rođen Gete, umrli Pandurović i Umbral, Martin Luter King održao čuveni govor
28.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 28. avgust.
Vodič za uređenje doma: Nameštaj, atmosfera i saveti za lakšu organizaciju
27.08.2025.•
0
Uređenje doma nije samo puko biranje nameštaja – to je sveobuhvatno iskustvo koje uključuje udobnost, atmosferu i funkcionalnost.
Na današnji dan: Rođeni Hegel i Majka Tereza, usvojena Deklaracija o Kosovu i Metohiji
27.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 27. avgust.
Porodica tinejdžera optužila ChatGPT da je odgovoran za njegovu smrt
26.08.2025.•
0
Porodica tinejdžera koji se ubio u aprilu u Kalifornija optužila je bot veštačke inteligencije ChatGPT kompanije OpenAI da je odgovoran za smrt njihovog sina, preneli su američki mediji.
Belgija uvodi strožu inspekciju električnih trotineta zbog velikog broja udesa
26.08.2025.•
0
Vlasti u Belgiji će od septembra pojačati inspekciju prodavnica koje trguju električnim trotinetima kako bi ta vozila ispunila sve bezbednosne standarde nakon velikog porasta broja udesa.
Na današnji dan: Počeo napad na Vukovar, poginulo 180 rudara u Tuzli, otvorene OI u Minhenu
26.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 26. avgust.
Na današnji dan: Umrli Niče, Faradej i Lane Gutović, rođen Šon Koneri, nestao Stambolić
25.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 25. avgust.
Nova studija: Više vremena provedenog na raskrsnici spasava živote
24.08.2025.•
0
Davanje pešacima prednosti od sedam sekundi na semaforima može smanjiti broj povreda i smrtnih slučajeva za trećinu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar