Zabrana i ograničenje upotrebe mobilnih u školama: Dokle su stigle pojedine zemlje?
U nekim zemljama u toku je debata o ograničavanju pametnih telefona za decu i tinejdžere, a negde se razmatra i mera zabrane telefona u školama.
Foto: Pixabay
Kako sve više evropskih zemalja razmatra budućnost života dece na internetu, neke su iznele mere koje bi ih sprečile da koriste pametne telefone u školama.
Unesko izveštaj o globalnom obrazovanju objavljen 2023. poziva da se telefoni koriste u nastavi samo za podršku učenju. Prošlogodišnja analiza agencije UN pokazala je da više od 60 zemalja sada ima takve mere.
Neki izveštaji kažu da pametni telefoni mogu da ometaju decu dok uče, mada stručnjaci kažu da postoje argumenti u prilog njihovoj upotrebi i u školi, prenosi Euronews Srbija.
"Niko nema odgovor da li je zabrana u školama dobra ili loša stvar", rekao je Ben Karter, profesor medicinske statistike na Kings koledžu u Londonu koji proučava uticaj tehnologije i uređaja na decu.
Rekao je da ih neki nastavnici koriste kao nastavna sredstva ili za zadavanje domaćih zadataka, dok drugi tvrde da ometaju pažnju.
Evo pregleda nekih od evropskih zemalja koje su zabranile pametne telefone u školama ili takav zakon tek treba da donesu:
Francuska
U Francuskoj su mobilni telefoni zabranjeni u osnovnim i srednjim školama od 2018. Prošle godine vlada je otišla dalje na ograničavanje mobilnih telefona u skoro 200 škola kao deo testa "digitalne pauze". To znači da je 50.000 učenika imalo produženu zabranu telefoniranja tokom školskog dana kako bi se pojačao zakon iz 2018.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Poslanik laburista u Velikoj Britaniji nedavno je predložio novi zakon koji ima za cilj da se pozabavi upotrebom telefona i zavisnosti kod dece, a koji će biti objavljen u Donjem domu 7. marta 2025. Predlog zakona je trebalo da uključi meru za zabranu pametnih telefona u školama, ali je vlada Velike Britanije rekla za Euronews da ne planira da primeni zabranu pametnih telefona ili društvenih mreža za decu.
"Fokusirani smo na pronalaženje najboljeg načina da osiguramo da mladi ljudi budu bezbedni, a da istovremeno koristimo najnoviju tehnologiju", rekao je portparol Odeljenja za nauku, inovacije i tehnologiju, dodajući da će Zakon o bezbednosti na mreži, kada stupi na snagu, obezbediti dalje zaštite.
Odeljenje za obrazovanje je, međutim, prošle godine u Engleskoj izdalo uputstva koja nisu obavezujuća o tome kako škole treba da sprovode zabranu mobilnih telefona, rekavši da je na školskim rukovodiocima da odlučuju o svojoj politici.
Prema istraživanju Ipsosa u septembru 2024, u javnosti postoji podrška za meru zabrane telefona u školama. Sedam od 10 ispitanih odraslih u Velikoj Britaniji reklo je da bi podržalo učenike da odlože svoje telefone tokom nastave.
Holandija
Zabrana upotrebe pametnih telefona stupila je na snagu u Holandiji u januaru prošle godine za osnovne i srednje škole. Zabrana uključuje pametne satove i tablete u školama, jer holandska vlada smatra da pametni telefoni mogu dovesti do lošeg učinka i problema sa koncentracijom među učenicima.
Međutim, postoje izuzeci za učenike sa invaliditetom, posebnim obrazovnim potrebama ili ako je potrebno za učenje.
Italija
U Italiji je upotreba mobilnih telefona u učionici zabranjena čak i u obrazovne svrhe između predškolske i srednje škole, na osnovu ministarske uredbe.
Međutim, postoji izuzetak ako su potrebni za podršku individualizovanom obrazovanju ili učenicima sa invaliditetom.
Mađarska
Od septembra 2024. godine Mađarska je uvela zabranu telefona u školama širom zemlje. Bilo je izveštaja o protestima nakon dekreta, a šef sindikata nastavnika je taj potez nazvao zastarelim.

Foto: Pixabay
Španija
Početkom prošle godine španski ministar obrazovanja razgovarao je o politici telefoniranja u školama sa regionalnim predstavnicima kako bi se formirao zajednički odgovor na ovo pitanje. Ministarstvo je tada saopštilo da je oko sedam regiona u Španiji sprovelo politiku upotrebe mobilnih telefona u školama.
Ministarstvo je za Euronews potvrdilo da je upotreba telefona u školama politika koju vode regioni.
Irska
U Irskoj se radi na uspostavljanju načina za skladištenje telefona kako bi se primenila zabrana mobilnih telefona u školama širom zemlje.
"Obezbeđena je značajna jednokratna investicija od devet miliona evra za ovu šemu, za koju je predviđeno da bude sprovedena pre kraja školske godine. Sigurna, bezbedna rešenja za skladištenje koja se mogu zaključati, kao što su torbe, biće u vlasništvu škola i mogu se ponovo koristiti u budućnosti", rekao je portparol Odeljenja za obrazovanje za Euronews.
Prema njegovim rečima, ovo neće biti promena za mnoge škole, ali će se pobrinuti da postoji doslednost u celom školskom sistemu "kako bi se primenila politika bez mobilnog telefona".
Švedska
U Švedskoj mobilni telefoni nisu dozvoljeni u učionicama osim ako se ne koriste u svrhe učenja, a školski službenici odlučuju o tome kako će se koristiti. Lokalni izveštaji kažu da vlada želi da ide dalje.
Državna agencija za javno zdravlje takođe je nedavno izdala smernice o deci i vremenu ispred ekrana, navodeći da deca mlađa od dve godine ne bi trebalo da koriste nikakve digitalne medije, a starija deca treba da ograniče vreme ispred ekrana.
Belgija
Zajednica francuskog govornog područja Belgije, poznata kao Valonsko-Briselska federacija, odlučila je da zabrani rekreativnu upotrebu mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja u školama počevši od školske 2025/2026. Ministarka obrazovanja zajednice Valeri Glatinji rekla je da su ciljevi zabrane bili da se "poboljša fokus učenika i da im se obezbedi zdravije okruženje za učenje".
Grčka
Od septembra 2024. đaci u Grčkoj su obavezni da svoje mobilne telefone drže u torbi tokom nastave. Grčki premijer Kirjakos Micotakis rekao je u avgustu da postoje brojni dokazi o štetnoj upotrebi mobilnih telefona u školi.
"Od ometanja pažnje do drugih važnih pitanja, jasno je da mobilnim telefonima nije mesto u školi tokom dana", rekao je on.
Grčka će otići i korak dalje, pa je vlada objavila planove za uvođenje aplikacije za roditelje kako bi imali bolji nadzor nad mobilnim uređajima njihove dece preko digitalne verifikacije starosti i kontrole pretrage interneta.
Letonija
Učenicima u Letoniji do 6. razreda više neće biti dozvoljeno da koriste mobilne telefone od 31. maja 2025.
Međutim, može biti izuzetaka kada su telefoni potrebni kao deo procesa učenja.
Luksemburg
Od Uskrsa 2025. pametni telefoni će biti zabranjeni u osnovnim školama za decu do 11 godina.
U srednjim školama učenici moraju imati "fizičku distancu" između svojih pametnih telefona tokom nastave, a škole mogu slobodno da uvedu dodatna ograničenja.
Finska
Finska vlada planira da izmeni zakon kako bi školskim zvaničnicima dala više ovlašćenja da spreče poremećaje nastave. Predlog koji bi trebalo da bude usvojen ove godine omogućio bi učenicima da koriste svoje telefone samo u svrhe učenja ili zdravstvenih razloga.
Brojne druge evropske zemlje razmatraju neki oblik ograničenja za pametne telefone u školama ili imaju neka ograničenja, uključujući Dansku, Kipar, Bugarsku i Portugal, između ostalih.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Kopernikus: Najveće temperature mora ikada zabeležene
01.07.2026.•
1
Dnevne temperature površine svetskih mora dostigle su najviše vrednosti ikada zabeležene za ovo doba godine, saopštili su danas Služba za klimatske promene Kopernikus (C3S) i Pomorska služba Kopernikus.
Velika Britanija "možda" bude intervenisala u spajanju Vorner Brosa i Paramaunta zbog raznovrstnosti medija
01.07.2026.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da će verovatno intervenisati u slučaju pripajanja Vorner Bros-Diskaverija Paramaunt-Skajednsu, što potencijalno komplikuje ovo spajanje dva holivudska studija.
Sud će odlučivati da li su društvene mreže dizajnirane da izazivaju zavisnost kod dece
01.07.2026.•
0
Sudija Okružnog suda SAD Ivon Gonzalez Rodžers odbacila je zahtev kompanije Meta Platforms da se odbaci tužba koju su podneli državni tužioci više američkih saveznih država.
Na današnji dan: Hrvatska postala članica EU, Železnička stanica u Beogradu prestala da radi
01.07.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 1. jul, u svetu i kod nas.
Svakog dana 2.600 novih milionera: Globalno bogatstvo oborilo višegodišnji rekord
30.06.2026.•
2
Prema godišnjoj analizi švajcarske banke UBS, globalno bogatstvo je tokom 2025. godine raslo najbržom stopom u poslednjih nekoliko godina, zbog čega se u svetu svakodnevno stvaralo oko 2.600 novih milionera.
Mali vodič kroz muški stil: Kako odabrati košulju koja savršeno pristaje svakoj prilici?
30.06.2026.•
0
Bilo da se pripremate za važan poslovni sastanak, svečani događaj, ili jednostavno želite da izgledate doterano u opuštenoj večernjoj šetnji, jedan komad garderobe igra ključnu ulogu u svakoj kombinaciji - košulja.
Na današnji dan: Huligani nasilno sprečili Prajd u Beogradu, ukinut poslednji paket sankcija SRJ
30.06.2026.•
3
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 30. jun, u svetu i kod nas.
Boostovanje bussiness efficiency-a: Razumete li pidžin jezik?
29.06.2026.•
4
U marketingu, prodaji i IT-ju sve češće se komunicira jezikom koji nije ni engleski, ni srpski, već nešto između. Takav jezik se u lingvistici zove pidžin.
Na današnji dan: Rođeni Petar Kočić i Sent Egziperi, Ana Brnabić postala premijerka
29.06.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 29. jun, u svetu i kod nas.
Koja je najbolja zaštita vozila od toplote?
28.06.2026.•
1
Postoje različite metode koje se mogu koristiti za sprečavanje preteranog zagrevanja unutrašnjosti automobila od sunčeve svetlosti.
Zbog klimatskih promena: Bakterija koja izjeda meso mogla bi da se proširi evropskim plažama
28.06.2026.•
1
Sada kada je leto zvanično počelo, milioni turista s nestrpljenjem očekuju svoje odmore i, u mnogim slučajevima, odlaze na plažu kako bi uživali.
Češka planira da potpuno zabrani mobilne telefone u školama od 2027. godine
28.06.2026.•
3
Češka vlada podnela je predlog zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama, počev od septembra 2027. godine.
Britanski sudovi imaju toliko zaostalih predmeta - rešavanje bi moglo da traje 300 godina
28.06.2026.•
0
Zaostali predmeti krivičnih sudova u Engleskoj i Velsu mogli bi da budu rešeni tek za gotovo 300 godina ukoliko ne budu sprovedene reforme kojima bi se smanjio broj suđenja pred porotom.
Australija udvostručuje kazne za platforme koje krše zabranu društvenih mreža maloletnicima
28.06.2026.•
0
Australijska vlada saopštila je danas da će udvostručiti maksimalnu kaznu za platforme koje krše zakone o minimalnoj starosti za korišćenje društvenih mreža na 99 miliona dolara (oko 86,9 miliona evra).
Najduža italijanska reka počela je da presušuje
28.06.2026.•
5
Najduža italijanska reka Po počinje da presušuje, a poljoprivrednici strahuju od suše, preneli su evropski mediji.
VIDEO Testira se "pametan auto-put" u Kaliforniji: Čekate duže da biste stigli brže
28.06.2026.•
0
Saobraćajne gužve problem su sa kojim se bore gradovi širom sveta, a vlasti u Kaliforniji sada testiraju neobično rešenje koje bi moglo da promeni način upravljanja saobraćajem.
Odlomci iz Biblije postaju deo obavezne školske lektire u Teksasu
28.06.2026.•
5
Državni odbor za obrazovanje savezne američke države Teksas izglasao je da odlomci iz Biblije postanu deo obavezne školske lektire u javnim školama.
Na današnji dan: Ubistvo Franca Ferdinanda, Kosovska bitka, Vidovdanski ustav, izručenje Miloševića
28.06.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 28. jun, u svetu i kod nas.
Švajcarski glečeri se tope velikom brzinom zbog toplotnog talasa
27.06.2026.•
0
Sneg i led na švajcarskim glečerima tope se alarmantnom brzinom zbog toplotnog talasa u Evropi, upozorili su danas stručnjaci iz švajcarske službe za praćenje glečera GLAMOS.
U Nemačkoj juče izmerena rekordna temperatura od 41,3 stepena Celzijusa
27.06.2026.•
0
Prema podacima Nemačke meteorološke službe (DWD) juče je bio najtopliji dan ikada zabeležen u toj zemlji, sa rekordnih 41,3 stepena Celzijusa, koliko je izmereno na meteorološkoj stanici u Sarbrikenu, na jugozapadu.
Na današnji dan: Prvi ženski časopis, prva nuklearna elektrana, Tadić na čelu Srbije i zakon o samoupravljanju
27.06.2026.•
1
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 27. jun, u svetu i kod nas.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar