Na današnji dan: SSSR priznao Titovu Jugoslaviju, osnovano Sterijino pozorje
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 29. mart.
Foto: 021.rs
1461 - U najkrvavijoj bici Rata dveju ruža u Engleskoj, oko 36.000 vojnika pod zastavom dinastije Jork porazilo je kod Toutona, blizu Jorka snage od oko 40.000 vojnika dinastije Lankaster, osiguravši time engleski presto Edvardu IV.
1772 - Umro je švedski filozof i prirodnjak Emanuel Svedenborg, autor mističko - teozofskog učenja o prirodi. Posle njegove smrti pojavila su se "Društva svedenborgista", iz kojih je nastala Crkva Novog Jerusalima.
1809 - Švedski kralj Gustav IV prisiljen je da abdicira posle više poraza švedskih trupa u ratu s Danskom.
1848 - Počeo je trogodišnji rat Danske s Pruskom u kojem su Danci pretrpeli poraz i izgubili veliki deo teritorije na jugu poluostrva Jitland.
1849 - Velika Britanija je na osnovu sporazuma s maharadžom od Lahorea anektirala Pendžab i pripojila ga Indiji.
1864 - Grčka je povratila suverenitet nad ostrvima u Jonskom moru, koja su bila pod kolonijalnom upravom Velike Britanije.
1867 - Velika Britanija je od Kvebeka, Ontarija, Nove Škotske i Nju Branzvika formirala dominion Kanadu, u koji su 1878. uključene ostale britanske teritorije severne Amerike izuzev Njufaundlenda. Vestminsterskim statutom Kanada je 1931. postala nezavisna država britanskog Komonvelta, a konačne granice je dobila 1949. priključenjem Njufaundlenda.
1891 - Umro je francuski slikar Žorž Sera, osnivač i glavni predstavnik pokreta poentilizam (divizionizam). Nedeljno popodne na ostrvu Grand Žat je prva slika koju je Sera u potpunosti radio tehnikom poentilizam. Ova slika se često smatra njegovim manifestom slikarstva.
1901 - U Australiji su održani prvi federalni izbori. U prvom australijskom parlamentu najviše mesta dobila je Laburistička partija.
1912 - Engleski polarni istraživač Robert Falkon Skot umro je od zime i gladi pri povratku s Južnog pola, gde je stigao 13. januara 1912, četiri sedmice posle Norvežanina Rualda Amundsena. Spasilačka ekipa je pronašla smrznuta tela članova njegove ekspedicije nadomak jedne od stanica za snabdevanje na Antarktiku, kao i njegov dnevnik u kojem je opisao agoniju svojih pratilaca.
1945 - SSSR je zvanično priznao jugoslovensku vladu Josipa Broza Tita, koju su prethodno priznale Velika Britanija i SAD.
1946 - Novim ustavom, Zlatna Obala, sadašnja Gana, postala je prva britanska kolonija u Africi s afričkom većinom u parlamentu, ali je na punu nezavisnost čekala još 14 godina.
1956 - U Novom Sadu su osnovane Jugoslovenske pozorišne igre, "Sterijino pozorje", povodom 150 godina rođenja i stogodišnjice smrti srpskog komediografa Jovana Sterije Popovića.
1967 - Porinuta je prva francuska nuklearna podmornica.
1972 - Bolivija je proterala 119 članova sovjetske ambasade u La Pazu, optuživši Moskvu da finansira levičarske pobunjenike.
1974 - Američki veštački satelit "Mariner 10" snimio je prve fotografije Merkura.
1982 - Umro je nemački kompozitor Karl Orf, autor scenske kantate "Karmina Burana". Napisao je knjigu "Muziku za decu", namenjenu obrazovanju, kreirao specijalne, jednostavne dečje instrumente koji se nazivaju Orfov instrumentarijum.
1990 - Premijer Australije Bob Houk dobio je izbore, postavši prvi laburista koji je četiri puta uzastopno osvojio položaj šefa vlade.
1997 - Bežeći pred nasiljem koje je zahvatilo zemlju tokom krvavih nemira, više od 50 izbeglica iz Albanije utopilo se kada je njihov brod potonuo nakon sudara s italijanskim ratnim brodom u južnom Jadranu, u blizini italijanske obale.
2002 - U Moskvi je predstavljen projekat prvog u svetu kosmičkog aparata "S-21" koji je namenjen kosmičkom turizmu.
2003 - Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da je Karlo Urbani, lekar koji je prvi identifikovao ozbiljni akutni respiratorni sindrom (SARS) umro od iste bolesti.
2004 - Na svečanoj ceremoniji u Beloj kući Severnoatlantskoj alijansi (NATO) zvanično je pristupilo sedam istočnoevropskih država: Bugarska, Estonija, Letonija, Litvanija, Rumunija, Slovačka i Slovenija, čime je broj članica NATO povećan na 26.
2006 - Nigerijske vlasti uhapsile su bivšeg liberijskog predsednika Čarlsa Tejlora i izručile ga Međunarodnom sudu u Hagu, pred kojim je optužen za ratne zločine tokom građanskog rata u Sijera Leoneu i Liberiji od 1991. do 2001. godine u kome je poginulo 120.000 ljudi.
2009 - U Crnoj Gori su održani parlamentarni izbori na kojima je pobedila koalicija DPS-SDP-Bošnjačka stranka i Hrvatska građanska inicijativa i obezbedila većinu u Parlamentu (48 poslanika).
2013 - Sud BiH osudio je Veselina Vlahovića Batka, poznatog kao Monstrum sa Grbavice, na 45 godina zatvora za zločine počinjene u Sarajevu 1992. godine nad Bošnjacima i Hrvatima u naseljima Grbavica, Vrace i Kovačići. Proglašen je krivim za ubistvo 30 osoba, silovanje većeg broja žena, premlaćivanje, maltretiranje i pljačkanje građana nesrpske nacionalnosti. Vlahović je isporučen pravosudnim organima BIH u martu 2010, nakon što je uhapšen u Španiji.
2017 - Britanska premijerka Tereza Mej uputila je pismo predsedniku Evropskog saveta Donaldu Tusku kojim je pokrenula istupanje Velike Britanije iz EU, posle 44 godina članstva.
2019 - Preminula je Anjes Varda, francuska rediteljka i jedna od pionirki Novog talasa, čiji su autentični filmovi inspirisali nove generacije reditelja. Poznata je i po filmovima "La Pointe Courte" (1954), "Cléo from 5 to 7" (1961), "Vagabond" (1984), "Jacquot de Nantes" (1991), "The Gleaners and I" (2000), "Faces Places" (2018).
2019 - Ustavni sud BiH osporio je Zakon o 9. januaru kao Danu Republike Srpske. Zvaničnici i lideri političkih partija iz Republike Srpske ocenili su politički motivisanom odluku Ustavnog suda BiH i istakli da će RS nastaviti da obeležava 9. januar kao Dan Republike.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Za heroja sa plaže Bondi prikupljeno skoro milion dolara: Američki milijarder uplatio 99.999 dolara
15.12.2025.•
0
Američki milijarder Vilijam Akman donirao je 99.999 australijskih dolara (55.000 evra) Ahmedu al Ahmedu, heroju koji je savladao jednog od napadača na plaži Bondaj i oteo mu oružje.
VIDEO: Avion sleteo na automobil na auto-putu u SAD
15.12.2025.•
0
Avion u Sjedinjenim Američkim Državama sudario se s automobilom prilikom prinudnog sletanja na auto-put I-95 8. decembra u blizini Orlanda.
Putnici u avionima najizloženiji zagađenom vazduhu dok je letelica na zemlji
15.12.2025.•
0
Nova studija francuskih istraživača otkrila je da putnici u avionima udišu najviše štetnih ultrafinih čestica tokom ukrcavanja i pri sletanju aviona na zemlju, dok su nivoi zagađenja tokom leta na visini veoma niski.
Cvrčci koji su jeli mikroplastiku porasli 25 puta za kratak period
15.12.2025.•
0
Naučnici su otkrili da su cvrčci koji su hranjeni mikroplastikom porasli čak 25 puta tokom sedmonedeljnog perioda.
Rus preživeo tri dana u tajgi na -40 stepeni Celzijusa
15.12.2025.•
0
Muškarac iz Rusije uspeo je da preživi tri dana u surovim uslovima tajge u Amurskoj oblasti, na temperaturama koje su se spuštale do minus 40 stepeni, pre nego što su ga pronašli policajci.
Na današnji dan: Ubijen Bik koji sedi, završena Kolubarska bitka, umro Dizni, Ajhman osuđen na smrt
15.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 15. decembar.
Novo poštansko sanduče poklon britanskog kralja istraživačima na Antarktiku
14.12.2025.•
1
Novo crveno poštansko sanduče, poklon britanskog kralja Čarlsa III, stiglo je zaposlenima u udaljenoj britanskoj istraživačkoj stanici na Antarktiku, saopšteno je iz Britanske antarktičke službe (BAS).
U novu stalnu izložbu muzeja Aušvic uvršteni svakodnevni predmeti zatvorenika
14.12.2025.•
0
U muzeju Aušvic, na mestu najvećeg nacističkog koncentracionog logora, otvorena je nova stalna izložba u koju su uvršteni lični predmeti zatvorenika, prenosi AP.
UNESKO dodao švajcarsko jodlovanje na listu kulturne baštine
14.12.2025.•
0
Švajcarsko dugo slavljeno jodlovanje dobilo je odgovor od kulturne agencije UN jer je ta alpska tradicija pojanja i pesama stavljena na spisak svetske kulturne baštine.
Rekordna prodaja stana u Dubaiju: Kvadrat košta 29.000 evra
14.12.2025.•
1
Kompanija za razvoj nekretnina iz Ujedinjenih Arapskih Emirata "Bingati" objavila je da je prodala stan u Dubaiju po rekordno visokoj ceni po kvadratnom metru - 29.000 evra.
Na današnji dan: Rođen Nostradamus, umrli Vašington i Piter O'Tul
14.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 14. decembar.
Magazin "Time" proglasio arhitekte veštačke inteligencije za ličnosti godine
13.12.2025.•
2
Magazin "Time" proglasio je arhitekte veštačke inteligencije za ličnosti 2025. godine.
Na današnji dan: Rođen Hajde, uhapšen Husein, ponovo uspostavljen železnički saobraćaj Sarajevo - Beograd
13.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 13. decembar.
Fond za očuvanje spomenika tužio Trampa zbog gradnje balske dvorane u Beloj kući
12.12.2025.•
1
Američki Nacionalni fond za očuvanje istorijskih spomenika tužio je predsednika SAD Donalda Trampa zbog projekta izgradnje balske dvorane u Beloj Kući, za koji se tvrdi da je preuranjen i neproveren.
Kako moderne ograde ulepšavaju i obezbeđuju vaš dom
12.12.2025.•
0
Da li je bolje živeti u stanu ili kući? Oni koji žive u kući ističu prednost dvorišta kao prostora slobode i uživanja.
Na današnji dan: Umrli Milutin Milanković i Slobodan Jovanović
12.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 12. decembar.
Stotine predmeta ukradeno iz muzeja u Bristolu
11.12.2025.•
0
Više od 600 predmeta velike kulturne vrednosti ukradeno je iz arhive muzeja u Bristolu, saopštila je policija.
Po ugledu na Australiju: Danska planira da ograniči deci pristup društvenim mrežama
11.12.2025.•
2
Danska planira da sledeće godine značajno ograniči pristup društvenim mrežama za decu, saopštile su danske vlasti.
Ljudi naučili da koriste vatru ranije nego što se mislilo
11.12.2025.•
2
Arheolozi su kod Barnama u Safolku na istoku Engleske otkrili najranije dokaze namernog loženja vatre, stare oko 400.000 godina, čime se istorija ljudske evolucije značajno pomera unazad.
Deca u Australiji već prvog dana zabrane bez problema zaobišla blokadu društvenih mreža
11.12.2025.•
1
Prvog dana primene zabrane korišćenja društvenih mreža za maloletnike u Australiji roditelji širom te zemlje obavestili su javni servis ABC da su njihova deca, uprkos zabrani, nastavila da koriste popularne platforme.
Na današnji dan: Umrli Esma Redžepova i Franjo Tuđman, otvorena prva automobilska izložba
11.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 11. decembar, u svetu i kod nas.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar