Žena prvi put na čelu Anglikanske crkve

Prvi put na čelo Anglikanske crkve dolazi žena - Sara Mulali (63) koja je danas imenovana za narednog Kenterberijskog nadbiskupa.
Žena prvi put na čelu Anglikanske crkve
Foto: Beta (AP/Alberto Pezzali)
Njeno imenovanje je veliki međaš u toj crkvi koja je uvela prve žene sveštenike 1994, a prvu ženu biskupa 2015. godine.
 
Ona dolazi na čelo crkve posle 105 muškaraca Kenterberijskih nadbiskupa.
Mulali će zvanično postati Kenterberijski nadbiskup na ceremoniji u Kenterberijskoj katedrali u januaru i zatim će biti ustoličena na svečanosti kojoj prisustvuje kraljevska porodica.
 
Kralj Čarls Treći, koji je odobrio njeno imenovanje, čestitao joj je i ukazao na značaj njene uloge koji će imati odjek širom sveta. 
Premijer Kir Starmer je pozdravio njeno imenovanje i poželeo joj uspeh.
 
Anglikanska crkva ima više od 85 miliona sledbenika u 165 zemalja.
Sara Mulali, koja je do sada bila biskup Londona, ima titulu "dame" što je ekvivalent viteškoj tituli "sera" za muškarce.
 
Teološko obrazovanje stekla je na Južnoistočnom institutu za teološko obrazovanje posle studija na Univerzitetu Saut Bank u Londonu i na Koledžu Hejtrop Univerziteta u Londonu.
 
Na njeno imenovanje se čekalo skoro godinu dana otkako je nadbiskup Džastin Velbi najavio ostavku zbog skandala u vezi sa zaštitom žrtava.
 
Mulali dočekuje niz crkvenih problema, uključujući podele u vezi s ophođenjem prema ženama i LGBT osobama, skandalima seksualnog zlostavljanja koji opterećuju Crkvu više od decenije.
 
U današnjim izjavama Mulali se osvrnula i na migracije, eutanaziju kojoj se ona protivi, a povodom jučerašnjeg terorističkog napada na sinagogu u Mančesteru rekla da Anglikanska crkva "ima odgovornost da stoji uz jeverejsku zajednicu protiv antisemitizma" i da se "ne sme dozvoliti da nas podele mržnja i rasizam".
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Magazin

Zabranjeni mobilni telefoni u školama u Albaniji

Novo uputstvo Ministarstva prosvete Albanije koje je stupilo na snagu, zabranjuje upotrebu mobilnih telefona i povezanih uređaja učenicima i nastavnicima u svim preduniverzitetskim ustanovama u zemlji.