U novu stalnu izložbu muzeja Aušvic uvršteni svakodnevni predmeti zatvorenika

U muzeju Aušvic, na mestu najvećeg nacističkog koncentracionog logora, otvorena je nova stalna izložba u koju su uvršteni lični predmeti zatvorenika, prenosi AP.
Koordinatorka izložbe Magdalena Urbanijak je rekla da posetioci mogu da vide, između ostalog, šablone u obliku životinja koje je majka napravila od cipele iz koncentracionog logora i poklonila sinu, kao i da je teško i bolno zamisliti kroz šta je žena prošla kada je pravila takav poklon.
"Teško je opisati ovaj osećaj, ne možemo ni da razumemo ovu situaciju, ekstremnu situaciju u kojoj se ova majka našla u logoru, kakve je emocije doživela da bi nešto učinila za svoje dete, da bi mu podigla raspoloženje i doprinela njegovom preživljavanju", rekla je Urbanijak.
Među ostalim izloženim predmetima su i papirni džak za cement, koji se koristio kao termo donji veš, i crteži koje su zatvorenici tajno napravili.
 
Predmeti, koji detaljno prikazuju svakodnevna iskustva zatvorenika Aušvica, bili su ranije izloženi u blokovima sedam i devet bivšeg nacističkog koncentracionog logora.
Nova izložba ilustruje elemente logorske rutine od jutarnjeg zvona, preko pranja, obroka i prisilnog rada do večeri u logorskim barakama, a posetiocima pruža uvid u osećanja koja su doživljavali zatvorenici, od ekstremne gladi i hladnoće do straha i beznađa.
 
Nacisti su osnovali logor Aušvic I 1940. godine na lokaciji kod sela Osvjećin, 50 kilometara zapadno od Krakova u okupiranoj Poljskoj, da bi u njemu zatvorili Poljake, dok je Aušvic II-Birkenau otvoren dve godine kasnije, i postao je glavno mesto istrebljenja Jevreja tokom Holokausta.
 
U kompleksu Aušvica ubijeno je oko 1,1 milion ljudi. Muzej koji je otvoren na mestu bivših logora Aušvic osnovan je 1947. godine i nalazi se na listi svetske baštine Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO).
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Magazin

Usporava se nestajanje prašuma

Iako se tropske prašume i dalje smanjuju, taj pad usporava nakon rekordnog nivoa iz 2024. godine, saopštio je Svetski institut za resurse (WRI).

Grčka planira da zabrani anonimnost na internetu

Grčka vlada planira da uvede zabranu anonimnosti na društvenim mrežama, u okviru napora da se suzbije rastuća toksičnost u javnom diskursu, izjavio je ministar digitalne tehnologije Dimitris Papastergiu.