Na današnji dan: Srbija zvanično postala kandidat za članstvo u EU, prvi vasionski brod na Veneri
Pregled dešavanja na današnji dan, 1. mart, u svetu i kod nas.
Foto: 021.rs
1498 - Na putu ka Indiji, portugalski moreplovac Vasko da Gama iskrcao se, kao prvi Evropljanin, na obale današnje afričke države Mozambik.
1562 - Katolici su u Francuskoj masakrirali preko hiljadu hugenota (protestanata) tokom njihove molitve u Vasiju, što je bio početak dugotrajnih borbi i ratova, poznatih pod imenom "hugenotski ratovi", koji su uz prekide 36 godina razdirali Francusku.
1767 - Španski kralj Karlos III proterao je iz zemlje rimokatolički jezuitski red.
1809 - Švedska je, kao prva zemlja u svetu, uspostavila ombudsmana, zaštitnika građana koji nadzire rad organa uprave i javnih službi, a postavlja ga parlament. Prvi ombudsman bio je Lars Avgust Manerhajm.
1811 - Egipatski vladar Mohamed Ali izvršio je pokolj nad mamelučkim vođama i time dokrajčio vlast mameluka u Egiptu. Mameluci, potomci ratnih zarobljenika koje su persijski i egipatski vladari uvrštavali u svoje vojske, pretežno telesnu gardu, zavladali su Egiptom 1250. kada su oborili dinastiju Ajbeka.
1815 - Napoleon Bonaparta vratio se u Francusku sa ostrva Elba, gde je bio prognan nakon abdikacije u aprilu 1814. Ušavši trijumfalno u Pariz preuzeo je vlast u zemlji, čime je počelo razdoblje "sto dana", koje je okončano vojnim porazom kod Vaterloa. Posle druge abdikacije, 22. juna, predao se Englezima koji su ga internirali na ostrvo Sveta Jelena, gde je umro 5. maja 1821.
1872 - U planinskom području Jelouston u SAD osnovan je prvi nacionalni park u svetu.
1891 - Rođen je Stanislav Vinaver, jedan od najznačajnijih protagonista moderne srpske književnosti posle Prvog svetskog rata. Autor je Manifesta ekspresionizma i pokretač mnogih zajedničkih poduhvata mladih pisaca, a bio je i novinar, feljtonist, polemičar i prevodilac. Najpopularnijim njegovim delom smatra se "Pantologija novije srpske pelengirike" (1922) u kojoj je parodirao "Antologiju novije srpske lirike" Bogdana Popovića.
1896 - Bosonogi ratnici abisinskog cara Menelika II potukli su italijanske trupe kod Adue, posle čega je Italija morala da prizna nezavisnost Abisinije (Etiopija).
1919 - U Beogradu se sastao prvi jugoslovenski parlament - Privremeno narodno predstavništvo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, u kojem je bilo 296 poslanika, postavljenih ukazom vlade. Poslanici su mahom bili iz ranijih parlamenata jugoslovenskih zemalja, izabrani pre Prvog svetskog rata.
1932 - Kidnapovan je 20-mesečni sin američkog pilota Čarlsa Lindberga, prvog pilota koji je preleteo Atlantik 1927. Beba je nađena mrtva u maju, a taj događaj je podstakao donošenje tzv. Lindbergovog zakona kojim je na području SAD za otmicu predviđena smrtna kazna.
1941 - Bugarska je u Drugom svetskom ratu pristupila Trojnom paktu i dopustila nemačkim trupama da uđu u zemlju.
1943 - Britansko ratno vazduhoplovstvo je u Drugom svetskom ratu počelo da sistematski bombarduje evropske železničke sisteme na teritorijama pod kontrolom nacističke Nemačke.
1954 - SAD su na pacifičkom ostrvu Bikini izvele prvu probu hidrogenske bombe.
1958 - Umro je srpski vajar Toma Rosandić, prvi rektor Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, član Srpske akademije nauka i umetnosti. Izradio je veliki broj javnih spomenika, među kojima veliku grupu "Igrali se konji vrani" ispred Skupštine Jugoslavije u Beogradu i skulpturu "Umorni borac" na Kalemegdanu.
1959 - Kiparski vođa za nezavisnost od Velike Britanije arhiepiskop Makarios vratio se na Kipar sa Sejšelskih ostrva, gde su ga 1956. proterali Britanci. On je potom izdejstvovao pregovore na kojima su krajem godine Velika Britanija, Grčka i Turska postigle sporazum o nezavisnosti Kipra. Od 1960. do smrti 1977. Makarios je bio predsednik Republike Kipar.
1966 - Posle tri i po meseca leta, na Veneru se spustila sovjetska automatska stanica "Venera III", prvi vasionski brod koji je prispeo na neku drugu planetu.
1991 - Na prvim slobodnim izborima u Albaniji, Albanska partija rada (komunisti) je osvojila 176 od 250 poslaničkih mesta i zadržala vlast, ali je predsednik partije Ramiz Aljija izgubio u svojoj izbornoj jedinici.
1992 - Na referendumu u Crnoj Gori, na koji je izašlo 66,04 odsto birača, 95,94 odsto glasalo je za ostanak u Jugoslaviji. Referendum su bojkotovali Muslimani, Albanci i neke opozicione partije. Istovremeno bosanski Hrvati i Muslimani izjasnili su se na referendumu za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.
1997 - Albanska vlada i predsednik države Sali Beriša podneli su ostavku pod pritiskom dvomesečnih nemira izazvanih krahom piramidalnih banaka u kojima je desetine hiljada Albanaca izgubilo ušteđevinu.
2003 - U Pakistanu je uhapšen Kalid Šeik Mohamed, jedan od osumnjičenih za organizovanje terorističkih napada na SAD 11. septembra 2001. godine.
2010 - Slovenačka nacionalna avio-kompanija Adrija ervejz, ponovo je uspostavila letove na liniji Ljubljana - Beograd, nakon 18 godina prekida.
2012 - Srbija je dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
2014 - Parlament Rusije odobrio je upotrebu vojnih snaga na teritoriji Ukrajine, na zahtev ruskog predsednika Vladimira Putina.
2017 - Pronađeni su fosili nekih od najranijih živih organizama koji predstavljaju "direktan dokaz" života na Zemlji pre 3,8 do 4,3 milijarde godina, kada je naša planeta bila još u fazi razvoja.
2024 - Uspostavljeno je jedinstveno tržište rada Otvorenog Balkana, čije su članice Srbija, Albanija i Severna Makedonija. To podrazumeva da svi građani uz jednostavne procedure mogu da dobiju posao u bilo kojoj od zemalja te inicijative.
2025 - Protest "Studentski edikt" održan je u Nišu, trajao je 18 sati i prisustvovalo mu je više desetina hiljada ljudi iz cele Srbije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Island ponovo najskuplja zemlja na svetu, pretekao i Švajcarsku
31.05.2026.•
4
Island je ponovo preuzeo titulu najskuplje zemlje na svetu, pretekavši Švajcarsku.
Na današnji dan: Prvi film prikazan na TV-u, počeo da radi Big Ben, rođen Volt Vitmen, umro Hajdn
31.05.2026.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 31. maj.
Sud: Dodavanje Trampovog imena Kenedijevom centru je nelegalno
30.05.2026.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp ilegalno je pridodao svoje ime nazivu Kenedijevog centra, odlučio je američki federalni sudija.
Na današnji dan: Jugoslaviji uvedene sankcije, spaljena Jovanka Orleanka
30.05.2026.•
0
Donosimo vam pregled najznačajnijih događaja kod nas i u svetu na današnji dan, 30. maj.
Poklon za svaku priliku: Ideje koje nikad ne izlaze iz mode
29.05.2026.•
0
Postoje pokloni koji su vezani za određeni trenutak, sezonu ili trend, a postoje i oni koji jednostavno uvek imaju smisla.
Na današnji dan: Ubijen Mihailo Obrenović, Edmund Hilari i Tenzing Norgaj prvi se popeli na Mont Everest
29.05.2026.•
0
Donosimo vam pregled najznačajnijih događaja kod nas i u svetu na dan 29. maj.
Na današnji dan: Milošević prihvatio uslove za prekid bombardovanja, Kusturica nagrađen u Kanu za "Podzemlje"
28.05.2026.•
2
Donosimo vam pregled najznačajnijih događaja kod nas i u svetu na dan 28. maj.
Tražila vodu sa česme uz večeru u Italiji: Završila na sudu i izgubila
27.05.2026.•
16
Duga i skupa sudska saga nakon što je turistkinji u restoranu hotela u italijanskim Dolomitima odbijen zahtev da dobije čašu vode završena je presudom da služenje vode sa slavine nije pravo potrošača.
Na današnji dan: Rođeni Šantić i Kisindžer, umro Paganini, otvoren most Golden gejt
27.05.2026.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 27. maj.
Na današnji dan: Uhapšen Ratko Mladić
26.05.2026.•
3
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 26. maj.
Na današnji dan: Rođen je drug Tito
25.05.2026.•
3
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan.
Planinar spasen nakon što je slomio kuk na planini Korab
24.05.2026.•
0
Jedan makedonski planinar uspešno je spasen nakon što je slomio kuk na nepristupačnom terenu planine Korab, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
Njujork deli 1.000 karata za Mundijal po ceni od 50 dolara
24.05.2026.•
1
Gradonačelnik Njujorka Zohran Mamdani najavio je da će stanovnici najvećeg američkog grada imati priliku da kupe 1.000 ulaznica po ceni od svega 50 dolara za utakmice predstojećeg Svetskog prvenstva u fudbalu.
Velika većina svetskih reka ubrzano gubi kiseonik
24.05.2026.•
0
Nivoi kiseonika smanjili su se u gotovo 80 odsto reka širom sveta, i nastaviće da gube ovaj dragoceni resurs ukoliko ne napravimo ozbiljne promene.
Ambalaža za hranu i piće najveći je izvor priobalnog plastičnog otpada
24.05.2026.•
1
Plastična ambalaža za hranu, flaše, poklopci i čepovi najčešći su otpad pronađen na obalama širom sveta, pokazalo je istraživanje Univerziteta u britanskom gradu Plimutu.
Škotski parlament na svom sajtu ukinuo pretragu poslanika po polu
24.05.2026.•
0
Škotski parlament uklonio je sa svog zvaničnog sajta opciju pretrage poslanika prema rodu, nakon što je ova funkcija izazvala političke i javne polemike, naročito posle izbora prvih transrodnih poslanika.
Lada prestala sa radom u Nemačkoj nakon više od 50 godina
24.05.2026.•
1
Kompanija "Lada Automobile GmbH" sa sedištem u gradu Bukstehudeu, nemački uvoznik ruskog autmobila "lada", koji je zapao u finansijske probleme, podnela je zahtev za stečaj.
Brazil pooštrio pravila za društvene mreže i digitalne platforme
24.05.2026.•
0
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva izdao je dva dekreta kojima se pooštravaju pravila za društvene mreže i digitalne platforme.
Na današnji dan: Poslata prva telegrafska poruka, pobunjeni studenti zapalili Parisku berzu
24.05.2026.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 24. maj.
Naučnici otkrili više od 1.700 "mračnih" proteina skrivenih u ljudskim ćelijama
23.05.2026.•
1
Nova studija otkrila je ranije skriven sloj ljudskog genoma.
Magla vrvi od života, i možda nam čini iznenađujuću uslugu
23.05.2026.•
0
Postoji nešto živo u magli - ali biće vam drago da znate da je uglavnom prijateljski nastrojeno.
Komentari 1
Salle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar