VIDEO: Ovaj grad u Indiji ima najgori vazduh na svetu
Grad Loni udaljen je manje od sat vremena vožnje od Delhi, ali ova brzo rastuća industrijska baza nadmašuje indijsku prestonicu kada je u pitanju jedna nezavidna titula.
Foto: Screenshot (Youtube/Business Today)
Prošle godine, prema švajcarskoj kompaniji IQAir, Loni je imao najgori kvalitet vazduha na svetu.
Ovde, dim iz fabrika, izduvni gasovi iz saobraćaja i prašina sa gradilišta stvaraju toksičnu mešavinu koja čini disanje činom izdržljivosti za njegovih 700.000 stanovnika.
"Zaboravite na kašalj, ovde je čak i disanje teško", rekao je Manoj Kumar, 45, vozač e-rikše, koji živi u Loniju ceo život.
Stanovnik Mohamed Mohmin Kan rekao je da je zagađenje toliko neizbežno da nosi masku svaki put kada izađe na loše popločane gradske puteve.
"Ovde je 24 sata dnevno. Bez obzira gde idete", rekao je.
Da bi odredio listu najzagađenijih gradova, IQAir je posmatrao fine čestice, odnosno PM2.5, jedan od najmanjih ali najopasnijih zagađivača.
Prošle godine, prosečna koncentracija PM2.5 u Loniju bila je 112,5, prema IQAir-u - 22 puta više od bezbedne granice World Health Organization.
Kada se udahnu, PM2.5 čestice putuju duboko u plućno tkivo gde mogu ući u krvotok, i povezane su sa astmom, bolestima srca i pluća, rakom i drugim respiratornim oboljenjima, kao i sa kognitivnim oštećenjima kod dece.
Dr Anil Sing, koji vodi kliniku u Loniju, rekao je da se broj pacijenata sa respiratornim problemima povećao u poslednjih pet godina.
"Posebno sam primetio da deca dolaze u veoma ranom uzrastu sa simptomima rane astme. Mogu jasno reći da je izloženost okruženju jedan od glavnih faktora", rekao je.
Najzagađeniji gradovi sveta u 2025:
1. Loni, Indija
2. Hotan, Kina
3. Birnihat, Indija
4. Delhi, Indija
5. Faisalabad, Pakistan
6. Rahim Jar Kan, Pakistan
7. Gaziabad, Indija
8. Lahor, Pakistan
9. Sukur, Pakistan
10. Ula, Indija
Povećana oboljenja
Tri od pet najzagađenijih gradova na svetu prošle godine nalazila su se u Indiji, prema IQAir-u, dok se Nju Delhi ponovo izdvojio kao najzagađenija prestonica na svetu, piše CNN.
Emisije iz vozila i industrije, spaljivanje ostataka useva i prašina sa gradilišta glavni su izvori zagađenja u zemlji od 1,4 milijarde ljudi, prema IQAir-u.
Od decembra do januara, Loni i drugi gradovi širom severne Indije redovno se suočavaju sa naglim porastom zagađenja tokom hladnih, suvih zimskih meseci.
Opasan vazduh ostaje zarobljen blizu tla zbog fenomena koji se naziva temperaturna inverzija, gde sloj hladnog, gustog vazduha deluje kao poklopac i sprečava podizanje zagađenja.
Prošlog aprila, jaka peščana oluja koja je zahvatila Delhi dodala je još zagađivača u vazduh Lonija, čineći ga još toksičnijim, posebno za najstarije i najmlađe stanovnike.
Majka iz Lonija, Kuši Feroze, rekla je da njen trogodišnji sin često dobija alergije, kašalj i stomačne infekcije zbog zagađenja.
"Moramo da brišemo prašinu u kući dva do tri puta dnevno jer je ima toliko. Možete videti prašinu čak i u najudaljenijoj sobi u kući", rekla je ona.
Uporno zagađenje
Indija je pokrenula Program čistog vazduha 2019. godine, uvodeći strategije u 24 države i teritorije kako bi smanjila koncentraciju čestica za 40 odsto do 2025-26.
Mere uključuju suzbijanje termoelektrana na ugalj, postavljanje sistema za praćenje kvaliteta vazduha i zabranu spaljivanja biomase.
Neki indijski gradovi su zabeležili poboljšanja kvaliteta vazduha, prema vladinim podacima. Ipak, stručnjaci sugerišu da nedostatak stroge primene i koordinacije znači da je napredak spor.
Prošlog oktobra, lokalna vlast u Delhiju pokušala je eksperiment sa sejanjem oblaka kako bi očistila vazduh prestonice, ali nije bio uspešan.
Kada je prosečna dnevna koncentracija PM2.5 u prestonici sledećeg meseca dostigla opasne nivoe, stotine ljudi učestvovalo je u retkom protestu tražeći strože mere vlade.
Borba za čišćenje vazduha u Indiji u suprotnosti je sa susednom Kinom, gde je višemilijardni i dugogodišnji napor za smanjenje zagađenja doveo do pada nacionalnog nivoa PM2.5, prema izveštaju IQAir-a.
Drugde u regionu, gradovi u Pakistanu imali su neke od najviših prosečnih godišnjih koncentracija PM2.5 na svetu, navodi IQAir. Južnoazijska država bila je najzagađenija zemlja na svetu 2025. godine, prema izveštaju.
Nazad u Loniju, stanovnici kažu da samo žele da dišu slobodno.
Za neke, jedino pravo rešenje možda je da spakuju stvari i odu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Vozači pozvani da smanje brzinu za 10 km/h kako bi uštedeli gorivo: Koja je logika iza toga?
05.04.2026.•
6
U kontekstu rastuće energetske krize i nestabilnih cena i zaliha nafte, institucije EU sve glasnije pozivaju vozače da smanje brzinu na auto-putevima za svega 10 kilometara na sat.
Sat sudnjeg dana pomeren zbog rata u Iranu
05.04.2026.•
0
Džon Meklin, urednik časopisa "Bilten atomskih naučnika", koji objavljuje "Sat sudnjeg dana", ocenio je rat protiv Irana kao "apsolutno idiotski" i upozorio da se sat pomerio sa 89 na 85 sekundi do ponoći.
Na današnji dan: Umrli Kurt Kobejn, Isidora Sekulić i Ginzberg, počele prve moderne Olimpijske igre
05.04.2026.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 5. april.
Galerija Ufici meta hakera: Dragocenosti sklonjene u trezor
04.04.2026.•
0
Galerija Ufici u Firenci bila je meta hakerskih napada u kojima su ukradeni pristupni kodovi, mape i lokacije kamera.
"Mađarski radio Ukrajine": Ukrajina na kritike iz Budimpešte odgovara snimljenom porukom
04.04.2026.•
1
Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je odlučilo da odgovori na kritike mađarskog premijera Viktora Orbana tako što je osnovalo "Mađarski radio Ukrajine".
Umetnice obaraju rekorde
04.04.2026.•
1
Meksička slikarka Frida Kalo ostaje najskuplja umetnica sveta, a njena slika "San" iz 1940. godine prodata je u oktobru 2025. za 54,7 miliona dolara, što je desetostruko više od vrednosti te slike iz 2000, prenosi RTVE.
Španija: Sud dosudio 5.000 evra odštete čoveku čiji je pas pregažen
04.04.2026.•
0
Sud u španskom gradu Santa Kruz de Tenerife dosudio je odštetu od 5.000 evra vlasniku psa zbog pretrpljenog duševnog bola nakon što je njegov ljubimac pregažen, a vozač pobegao sa mesta nesreće.
Na današnji dan: Rođen Đura Daničić, ubijen Martin Luter King, prvi put ugrađeno veštačko srce
04.04.2026.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 4. april.
Bela kuća traži 152 miliona dolara za ponovno aktiviranje Alkatraza
03.04.2026.•
0
Bela kuća je danas zatražila 152 miliona dolara kako bi ponovo vratila u funkciju zatvorsko ostrvo Alkatraz, nakon što je predsednik SAD Donald Tramp to već najavio prošle godine.
Na današnji dan: Ras Tafari postao car Hajle Selasije
03.04.2026.•
1
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 3. april.
Preminuo gitarista "Atomskog skloništa" Ranko Svorcan
02.04.2026.•
1
Nekadašnji gitarista "Atomskog skloništa" Ranko Svorcan preminuo je u 66. godini.
Dramska sekcija u Zabeli: Osuđenici izveli komediju "Kontrola besa"
02.04.2026.•
5
Osuđenici Kazneno-popravnog zavoda u Požarevcu (Zabeli) izveli su predstavu kojom su obeležili nepunih godinu dana rada dramske sekcije, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.
Italijanski senatori predložili zakon protiv zavisnosti od društvenih mreža
02.04.2026.•
0
Italijanski senatori predstavili su nacrt zakona kojim se povećava odgovornost digitalnih platformi za način na koji distribuiraju sadržaj korisnicima, u okviru borbe protiv zavisnosti od društvenih mreža.
Na današnji dan: Rođeni Kazanova i Andersen, dolar ozakonjen kao novčana jedinica SAD
02.04.2026.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 2. april.
U Amsterdamu proslavljena 25. godišnjica prvih legalnih istopolnih brakova na svetu
01.04.2026.•
0
U Amsterdamu je danas obeleženo 25 godina od sklapanja prvih legalnih istopolnih brakova na svetu, venčanjem tri para u Gradskoj kući.
Apel na crkvu u Nemačkoj da ne blagosilja nevegansku hranu
01.04.2026.•
3
Nemačka organizacija za prava životinja PETA pozvala je nemačke crkvene starešine da odbiju da daju tradicionalni uskršnji blagoslov za nevegansku hranu u svojim eparhijama.
Na današnji dan: Srušen Varadinski most, uhapšen Slobodan Milošević, nesreća u rudniku "Soko"
01.04.2026.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 1. april.
Australija razmatra tužbe protiv Mete, Snepčeta, Tiktoka i Jutjuba zbog dečjih naloga
31.03.2026.•
1
Australijska agencija za bezbednost na internetu razmatra tužbu protiv Fejsbuka, Instagrama, Snepčeta, Tiktoka i Jutjuba, jer ne preduzimaju dovoljno koraka da spreče australijsku decu da imaju naloge.
Na današnji dan: Rođeni Dekart i Bora Stanković, otvorena Ajfelova kula, umro Džesi Ovens
31.03.2026.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 31. mart.
Dve australijske države uvode besplatan javni prevoz da građani ne bi koristili automobile
30.03.2026.•
0
Dve australijske savezne države ponudiće besplatan javni prevoz kako bi motivisale stanovnike da ne koriste svoje automobile zbog porasta cena goriva uzrokovanog ratom na Bliskom istoku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar