Pariz proglašen najstresnijim gradom na svetu: A drugi gradovi?
Na vrhu liste najstresnijih destinacija u svetu našao se Pariz, koji godišnje poseti više od 47,5 miliona turista.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Pariz je grad čiji obilazak iscrpljuje i izaziva stres, zbog prevelikih gužvi turista, pa je nemoguće opustiti se u obilasku znamenitosti grada, piše RTS.
Grad svetlosti, umetnosti i mode, koji obuhvata sve što čovek može i ne može da zamisli. Grad u kome se čak i osmeh naplaćuje.
U nedavnoj studiji koju je sprovela kompanija "Dipndive", a koja je obuhvatila 51 parametar života i turizma u gradovima sveta, pratila je faktore kao što su stres, zagađenje, buka, kvalitet vazduha, stepen kriminala, gužva u saobraćaju i troškovi života.
Na vrhu liste najstresnijih destinacija našao se Pariz, koji godišnje ugosti više od 47,5 miliona turista na prostoru od svega 105 kvadratnih kilometara. To ga čini deset puta gušćim od Njujorka.
Iako je Pariz dobio prosečne ocene u kategorijama vremenskih uslova i bezbednosti, upravo je velika koncentracija posetilaca bila presudna da ponese titulu najstresnijeg grada za turističke posete.
Na drugom mestu našao se Hanoj, glavni grad Vijetnama, koji je zabeležio najviši nivo vlažnosti među analiziranim gradovima, što ga svrstava među fizički najneprijatnija odredišta. Mnogi posetioci grada isticali su da im smetaju gužva i visoka temperatura.
Kineski Šangaj zauzeo je treću poziciju na listi stresnih gradova, koji godišnje poseti 300 miliona turista, sa gustinom od 47.318 posetilaca po kvadratnom kilometru. Grad se našao među 20 najgorih kada su u pitanju stres i stopa kriminala.
Najopušteniji grad je Dubai
Istraživanja su pokazala da oni koji žele da se odmore i izbegnu stres treba da posete Dubai, koji godišnje privuče 17,1 milion turista. Zbog odličnog urbanističkog rasporeda, gužva je neprimetna. Dubai se izdvaja najnižom stopom kriminala među analiziranim destinacijama.
Ceo tekst RTS-a pročitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Retka prilika: Posetioci Stounhendža će moći 20 minuta da provedu sami unutar kamenja
30.07.2026.•
0
Posetioci Stounhendža ovog avgusta će dobiti retku priliku da provedu 20 minuta sami u jednom od najpoznatijih praistorijskih spomenika na svetu, zahvaljujući inicijativi organizacije "English Heritage".
Grčki carinici neće ići u novi štrajk, ipak - očekuju se veće gužve
29.07.2026.•
0
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da uprkos tome što je štrajk grčkih carinika završen i nema najave o novom, očekuju velike gužve na graničnim prelazima.
Putnici mrze srednja sedišta u avionima
29.07.2026.•
1
Američka avio-kompanija Junajted erlajns odlučila je da ukloni deo srednjih sedišta, koja većina putnika smatra najmanje poželjnim.
Zbog sve većih vrućina: Turisti sve češće biraju sever Evrope umesto Mediterana
29.07.2026.•
1
Čini se da evropski turisti, umorni od sve učestalijih toplotnih talasa, sve češće biraju severnije krajeve u potrazi za prijatnijim temperaturama, umesto tradicionalnih mediteranskih destinacija.
Stakleni vidikovac na Kablaru biće otvoren u četvrtak
29.07.2026.•
4
Stakleni vidikovac na Kablaru kod Čačka, sa koga se vide tri opštine, biće otvoren u četvrtak, 30. jula u podne.
VIDEO: Erbasov avion više od 24 sata bio u vazduhu bez sletanja
29.07.2026.•
1
Kompanija Erbas je uspešno obavila maratonski probni let aviona A350 koji je trajao više od 24 sata i izazvao veliku pažnju na internetu.
Venecija zaradila milione od naplate ulaska turistima
28.07.2026.•
0
Grad Venecija prihodovao je više od pet miliona evra od naplate ulazne takse jednodnevnim turistima tokom ovogodišnje turističke sezone, saopštile su gradske vlasti.
Edinburg počeo turistima da naplaćuje boravišnu taksu
27.07.2026.•
0
Putnici koji dolaze u Edinburg od petka, 24. jula, moraju da plaćaju boravišnu taksu za turiste.
Zbog vrućina: Rim i Milano produžavaju radno vreme glavnih istorijskih znamenitosti
27.07.2026.•
0
U Rimu i Milanu od 1. avgusta radno vreme glavnih istorijskih znamenitosti kao što su Koloseum, Panteon i zamak porodice Sforca biće produženo do kasnih večernjih sati.
Ako idete u Grčku: Naoružajte se strpljenjem, granični prelazi skoro potpuno zatvoreni na četiri sata
27.07.2026.•
6
Granični prelazi između Severne Makedonije i Grčke danas od pet do devet časova po srpskom vremenu, odnosno od šestdo 10 časova po lokalnom vremenu u Grčkoj, biće skoro potpuno zatvoreni.
Koliko je moćan vaš pasoš: Pogledajte kako Srbija i druge zemlje stoje na svetskoj rang-listi
26.07.2026.•
2
Pasoši mogu da liče na skraćene memoare, a pečati u njima pričaju romantične priče o želji za putovanjima, slobodi i pripadnosti.
Ako putujete na odmor u Italiju: Gradovi u kojima je zabranjen ulazak dizelaša
26.07.2026.•
1
Italija dodatno pooštrava mere protiv dizelaša na severu zemlje, gde milionima vozila nije dozvoljen ulazak u posebne zone brojnih gradova.
Austrija pooštrava kazne za saobraćajne prekršaje: Evo šta će vozače najviše koštati
26.07.2026.•
2
Austrijsko Ministarstvo mobilnosti objavilo je novi katalog saobraćajnih kazni, kojim će prekršaji od početka 2027. godine postati znatno skuplji.
Dubai daje 720 evra onome ko dovede turiste u grad
26.07.2026.•
2
Dubai je pokrenuo program kojim nudi nagrade stanovnicima koji dovedu porodicu i prijatelje u posetu ovom emiratu.
VIDEO Prizor iz Kine od kog zastaje dah: "Ogledalo neba" je prirodni fenomen koji oduševljava
26.07.2026.•
0
Na jezeru Pingtijen, u istočnoj kineskoj provinciji Anhui, jedinstvena perspektiva pretvara običan put u zadivljujuće "Ogledalo neba".
Problem za građane koji idu u Grčku: U ponedeljak štrajk na tri granična prelaza
26.07.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije saopštilo je da je za ponedeljak, 27. jul, najavljen štrajk carinika.
Štrajk grčkih carinika najavljen za ponedeljak
24.07.2026.•
7
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije saopštilo je danas da je za ponedeljak, 27. jul, najavljen štrajk carinika na grčkim graničnim prelazima Evzoni (Bogorodica), Dojrani (Dojran) i Niki (Medžitlija).
Hoteli u novozelandskom gradu bukirani za naredne dve godine zbog pomračenja Sunca
23.07.2026.•
0
Hoteli u novozelandskom gradu Danidinu već dve godine unapred beleže interesovanje zbog potpunog pomračenja Sunca koje će se dogoditi 2028. godine, prvog takvog događaja vidljivog iz tog područja za više od 850 godina.
Vlasti Peloponeza prave turističku rutu inspirisanu filmom "Odiseja" Kristofera Nolana
23.07.2026.•
1
Vlasti Peloponeza rešile su da iskoriste to što je zbog filma "Odiseja" ova destinacija izazvala veliko globalno interesovanje turista i naprave posebnu rutu koja bi povezala lokacije snimanja sa stvarnim lokalitetima.
Baleari zabranjuju posete turistima zbog pomračenja Sunca
20.07.2026.•
0
Balearska ostrva ne žele da budu turistička destinacija za vreme pomračenja Sunca jer strahuju da bi potencijalni priliv posetilaca mogao da preoptereti njihove usluge.
Poslastičarnica u Turskoj kažnjena jer je kugla sladoleda bila 7,5 evra
20.07.2026.•
0
Tursko Ministarstvo trgovine kaznilo je poslastičarnicu u turskom letovalištu Jalikavak kod Bodruma nakon objavljenog videa na društvenim mrežama u kojem je prikazano da jedna kugla sladoleda košta 400 lira, oko 7,5 evra
Komentari 1
Vule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar