Novi EES sistem kontrole ulaska u EU pravi probleme i na aerodromima
Digitalni sistem EU za kontrolu granica izaziva višesatna zadržavanja na pasoškoj kontroli, jer se službe suočavaju sa povećanjem od 70 odsto vremena potrebnog za sprovođenje graničnih provera.
Foto: Pixabay
To je saopštio Međunarodni savet aerodroma (ACI) sa sedištem u Briselu.
ACI je pozvao na hitnu reviziju sistema ulaska i izlaska (EES), čija je primena u Evropi započela u oktobru, prenosi "Independent".
Tokom šestomesečnog perioda uvođenja sistema, državljani trećih zemalja i dalje prolaze pasošku kontrolu i dobijaju pečate, ali EES dodatno zahteva uzimanje otisaka prstiju i snimanje biometrijskih podataka lica, navodi list.
Na mnogim aerodromima u tu svrhu postavljeni su samouslužni kiosci.
Trenutno je samo svaki 10. putnik obavezan da prođe digitalnu registraciju, ali će se taj udeo od 9. januara 2026. povećati na 35 odsto, dodaje "Independent".
Generalni direktor ACI Evropa Olivije Jankovec upozorio je da putnici već sada trpe značajne neprijatnosti, dok je rad aerodroma otežan i pri sadašnjem pragu od 10 odsto.
On je naveo da će, ukoliko se operativni problemi ne reše u narednim nedeljama, povećanje praga registracije na 35 odsto neminovno dovesti do znatno većih gužvi i sistemskih poremećaja u radu aerodroma i avio-kompanija, uz mogući rizik po bezbednost.
"EES ne sme da znači haos za putnike i nered na našim aerodromima", poručio je Jankovec.
ACI navodi da su najteže pogođeni aerodromi u Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Islandu, Italiji, Portugalu i Španiji.
Organizacija traži ublažavanje dinamike uvođenja sistema, koje bi trebalo da bude završeno do 9. aprila 2026. godine, i ukazuje na niz problema, uključujući česte zastoje u radu sistema, tehničke poteškoće sa kioscima, nepostojanje efikasne aplikacije za prethodnu registraciju, kao i nedovoljan broj graničnih policajaca zbog nedostatka osoblja.
Portparol Evropske komisije odbacio je ove tvrdnje, navodeći da je sistem EES uspešno pokrenut 12. oktobra 2025. i da od tada funkcioniše uglavnom bez problema.
Prema njegovim rečima, već je registrovano više od 50 odsto dolazaka, vreme obrade se smanjuje kako službenici stiču iskustvo, a značajne gužve povezane sa EES-om nisu zabeležene, osim u pojedinačnim slučajevima.
EK je istakla da države članice imaju mogućnost delimične ili potpune suspenzije sistema u izuzetnim okolnostima, kako bi se ublažile gužve tokom perioda pojačanog saobraćaja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Luvr ponovo otvoren, zaposleni prekinuli štrajk
19.12.2025.•
0
Muzej Luvr u Parizu danas je ponovo otvoren nakon što su zaposleni prekinuli štrajk, saopštili su sindikati i uprava muzeja.
Prilaz Fontani di Trevi počeće da se naplaćuje u februaru
19.12.2025.•
0
Turisti u Rimu koji žele da posete Fontanu di Trevi moraće ubuduće da plate naknadu od dva evra, najavio je danas gradonačelnik Roberto Gvaltijeri.
VIDEO Rim otvorio metro do Koloseuma: Arheološka otkrića će biti turistička atrakcija
17.12.2025.•
0
Posle višegodišnjih kašnjenja i rasta troškova, Rim je otvorio dve nove stanice metroa, uključujući i stanicu kod Koloseuma, na kojima su predstavljena arheološka otkrića koja bi mogla da postanu turističke atrakcije.
Svaki treći let u Evropi kasnio tokom 2025. godine
16.12.2025.•
0
Svaki treći let u Evropi kasnio je tokom 2025. godine, dok je u Nemačkoj kašnjenje zabeleženo kod svakog četvrtog leta, pokazuje najnovija analiza portala FlightRight, koju je objavio Bild.
VIDEO: Otvoren najviši hotel na svetu
15.12.2025.•
0
Svet ima novi najviši hotel, a rekorder se nalazi u Dubaiju.
Putnik na letu za Hongkong usred leta pokušao da otvori vrata aviona
15.12.2025.•
0
Policija Hongkonga uhapsila je putnika koji je bio na letu Cathay Pacifica CX811 iz Bostona za Hongkong, nakon što je prevoznik rekao da je osoba usred leta pokušala da otvori vrata aviona.
Zlatibor i dalje najposećenija planinska destinacija u Srbiji
14.12.2025.•
2
Na Zlatiboru je od januara do oktobra boravilo 382.542 turista, što je za osam procenata više nego u istom periodu prošle godine, objavila je Turistička organizacija Zlatibora.
Zima u Crnoj Gori: Raj za skijaše i sve ljubitelje aktivnog odmora
08.12.2025.•
0
Ako želite da zimu provedete aktivno, na čistom planinskom vazduhu i okruženi netaknutom prirodom, crnogorske planine, poput Durmitora, Bjelasice, Vučja i Hajle, nude izvanredne uslove za sve zimske aktivnosti.
VIDEO: Evropski grad koji je odlučio da živi bez fosilnih goriva
07.12.2025.•
0
U švedskom gradu Vekše autobusi i vozila opštinske uprave koriste biogorivo proizvedeno od kućnog organskog otpada.
Gde za Novu godinu? Najbolja zabava, koncerti i praznični programi širom Crne Gore
02.12.2025.•
0
Da li ste već odlučili gde ćete dočekati Novu godinu?
Problem sa softverom na Erbasu A320 može da poremeti hiljade letova
29.11.2025.•
0
Putnici su upozoreni na moguće poremećaje u avio-saobraćaju nakon što je evropski konzorcijum za proizvodnju putničkih aviona Erbas identifikovao "značajan broj" aviona modela A320 pogođenih softverskim problemom.
London možda uvede turističke takse
24.11.2025.•
1
Britanski parlament trenutno razmatra zakon o ovlašćenjima lokalnih uprava na osnovu kog bi gradonačelnik Londona Sadik Kan mogao da uvede turističku taksu u britanskoj prestonici, prenosi BBC.
Španija od 2026. godine uvodi nova pravila u saobraćaju: Evo o čemu je reč
12.11.2025.•
1
Od 2. januara 2026. godine stupiće na snagu novi paket pravila o bezbednosti u saobraćaju u Španiji.
Zašto vozovi nemaju sigurnosne pojaseve?
12.11.2025.•
3
Možda zvuči čudno kad uporedimo sa automobilima ili avionima, ali vozovi nemaju sigurnosne pojaseve - čak ni brzi vozovi poput japanskog šinkansena.
Rajaner od sredine novembra prelazi na isključivo digitalne bording karte
12.11.2025.•
0
Irska niskobudžetna avio-kompanija Rajaner saopštila je da će od 12. novembra prihvatati isključivo digitalne bording karte, čime se ukida mogućnost korišćenja odštampanih papira za ukrcavanje.
Pariski metro ukida papirne karte
09.11.2025.•
2
Tradicionalne papirne karte pariskog metroa uskoro će biti prošlost, prodaja papirnih karata je obustavljena u celom pariskom mrežnom sistemu metroa i prigradske železnice, saopštile su pariske saobraćajne službe RATP.
Zlatibor najposećenija turistička destinacija u Srbiji
09.11.2025.•
0
U prvih devet meseci ove godine Zlatibor je bio najposećenija turistička destinacija u Srbiji, kada je na ovoj planini boravilo 341.966 turista.
Bez presedanja od Sidneja do Londona: "Kvantas" predstavio novi avion
08.11.2025.•
2
Kompanija "Kvantas" objavila je prve slike aviona "Erbas A350-1000ULR", koji će od 2027. godine obavljati letove bez presedanja između Sidneja i Londona, odnosno Njujorka.
Italija bi mogla da izgubi plaže: Kakve su projekcije za naredne decenije?
05.11.2025.•
0
Prema nedavnim istraživanjima predviđa se da bi Italija mogla da izgubi oko 20 odsto svojih plaža do 2050. godine i oko 40 odsto do 2.100. godine.
Frankfurt među 62 najbolje turističke destinacije sveta za 2026.
04.11.2025.•
1
Frankfurt je među 62 najbolja turistička odredišta na svetu za narednu godinu - kao jedini grad iz Nemačke - prema pisanju turističkog magazina Konde Nast traveler (Condé Nast Traveller).
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar