Sajtovi za rezervaciju avio-karata, kao što su Kivi, Opodo, Flug24 i drugi do sada su od putnika tražili da dobiju proviziju, čak i u slučaju otkazivanja leta.
Prema presudi ESP, avio-kompanije moraju da nadoknade provizije posrednicima ako dođe do otkazivanja leta, preneo je Špigel.
Ovom odlukom, sud u Luksemburgu jača zaštitu putnika koji rezervišu karte preko onlajn portala za rezervacije.
U jednom konkretnom slučaju, putnici su kupili avionske karte iz Beča za Limu kod holandske avio-kompanije KLM na veb-sajtu turističke agencije Opodo, preneo je nemački dnevnik.
Pošto je let otkazan, KLM je vratio novac za cenu karte, ali je zadržao približno 95 evra, koje je Opodo naplatio kao proviziju. Slučaj je dospeo pred Vrhovni sud Austrije, koji je stvar prosledio Evropskom sudu pravde na razjašnjenje.
Najviši sud EU je već 2018. godine presudio da avio-kompanije moraju da nadoknade svojim kupcima ne samo cene karata, već i naknade za rezervaciju trećih lica, ali samo ako su bile upoznate sa ovim provizijama.
Kompanija KLM je ovog puta tvrdla da nije bila upoznata ni sa postojanjem, ni sa iznosom provizije.
Kako je sud u Luksemburgu objasnio, nije bitno da li avio-kompanija zna tačan iznos provizije, i ona stoga mora da plati i ako prihvati da posrednik izdaje avionske karte u njihovo ime i za njihov račun.
U tom slučaju se može pretpostaviti da su kompanije upoznate sa praksom posrednika da naplaćuje provizije, koje predstavljaju "neizbežnu" komponentu cene karte, pa se stoga smatra da ih je avio-kompanija odobrila, naveo je list.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar