U selu Konotopje kod Torunja u Poljskoj završava se izgradnja najvećeg kipa Bogorodice u Evropi, koji će zvanično biti otvoren 15. avgusta, na katolički praznik Velika Gospojina.
Betonsko-čelična statua visoka je 55 metara, što je čini najvećim kipom Bogorodice u Evropi i drugim najvećim na svetu, iza statue Majka cele Azije na Filipinima, visoke nešto više od 98 metara, piše France24.
Iako radovi još nisu u potpunosti završeni, a oko spomenika se i dalje nalaze građevinski materijal i mehanizacija, brojni vernici i radoznali posetioci već obilaze lokalitet.
Izgradnja je, prema navodima lokalnih medija, koštala oko 100 miliona zlota (oko 26 miliona dolara), a finansirao ju je poljski milijarder Roman Karkošik, osnivač i najveći akcionar industrijske grupe Borišev. Radovi su počeli u martu 2025. godine, navodno kao zavet koji su on i njegova supruga dali iz verskih razloga.
Dok mnogi posetioci smatraju da je monumentalni spomenik izraz duboke vere, ima i onih koji veruju da bi toliki novac bio korisnije uložen u bolnice, sirotišta ili druge društveno korisne projekte.
Lokalne vlasti, međutim, očekuju da će novi verski lokalitet privući veliki broj hodočasnika i turista, podstaći razvoj ovog siromašnijeg dela Poljske i otvoriti nova radna mesta.
Poljska ostaje jedna od najkatoličkijih zemalja u Evropi, a Bogorodica se smatra zaštitnicom države. Ipak, broj vernika opada - prema popisu iz 2021. godine, 71 odsto stanovnika izjasnilo se kao rimokatolici, dok je deset godina ranije taj udeo iznosio 88 odsto.
Sveštenik lokalne parohije Marek Mrovčinjski izrazio je nadu da će novo svetilište podstaći ljude na dublju veru, dok pojedini posetioci smatraju da veliki spomenici sami po sebi ne mogu da reše sve izraženiji duhovni pad u društvu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Na plaži Bilin žal u Lumbardi na ostrvu Korčula zabeleženo je kratkotrajno fekalno zagađenje mora zbog povišene koncentracije bakterije ešerihija koli, zbog čega se do daljeg ne preporučuje kupanje.
Ulaz na stakleni vidikovac na Kablaru kod Čačka, "Kablar Skywalk", koji je otvoren prošlog četvrtka, biće besplatan do 7. avgusta, saopštila je Turistička organizacija u tom gradu.
Stakleni vidikovac "Kablar", koji se nalazi na 879 metara nadmorske visine, ispod vrha planine Kablar kod Čačka, kao nova turistička atrakcija Ovčarsko-kablarske klisure, otvoren je danas.
Dugi dani, prohodne planinske staze, kupanje u glečerskim jezerima i predeli prepuni divljih borovnica čine avgust idealnim trenutkom za istraživanje Nacionalnog parka Sutjeska, Maglića i Zelengore.
Posetioci Stounhendža ovog avgusta će dobiti retku priliku da provedu 20 minuta sami u jednom od najpoznatijih praistorijskih spomenika na svetu, zahvaljujući inicijativi organizacije "English Heritage".
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da uprkos tome što je štrajk grčkih carinika završen i nema najave o novom, očekuju velike gužve na graničnim prelazima.
Čini se da evropski turisti, umorni od sve učestalijih toplotnih talasa, sve češće biraju severnije krajeve u potrazi za prijatnijim temperaturama, umesto tradicionalnih mediteranskih destinacija.
Grad Venecija prihodovao je više od pet miliona evra od naplate ulazne takse jednodnevnim turistima tokom ovogodišnje turističke sezone, saopštile su gradske vlasti.
U Rimu i Milanu od 1. avgusta radno vreme glavnih istorijskih znamenitosti kao što su Koloseum, Panteon i zamak porodice Sforca biće produženo do kasnih večernjih sati.
Granični prelazi između Severne Makedonije i Grčke danas od pet do devet časova po srpskom vremenu, odnosno od šestdo 10 časova po lokalnom vremenu u Grčkoj, biće skoro potpuno zatvoreni.
Komentari 2
neb
svaki kvart ima crkvu i niču i dalje, a odeljenja su nam sa preko 30 dece i u domovima zdravlja čekate danima na pregled
tako će nam i biti....
Герасим
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar