Poreznici traže javno objavljivanje imena dužnika

Poreska uprava Srbije traži da podaci o najvećim dužnicima budu javni.
Poreska uprava Srbije traži da podaci o najvećim dužnicima budu javni.

Ta institucija je još početkom godine poslala predlog Ministarstvu finansija da se iz Zakona o poreskim postupcima i administraciji izbriše član sedam, kojim se podaci o poreskim obveznicima tretiraju kao službena tajna, kažu u Poreskoj upravi. Sličnu preporuku dao je i Međunarodni monetarni fond, ali ni nakon šest meseci od inicijative do promene nije došlo.
Poslodavci koji ne isplaćuju plate radnicima duže od tri meseca mogli bi da završe i u zatvoru ukoliko bude usvojen predlog Socijalno-ekonomskog saveta. Ko su poslodavci koji duguju i državi i zaposlenima javnost u Srbiji sazna tek pošto se nezadovoljni radnici pojave na ulici.

Potpuno suprotno praksi u evropskim zemljama, u kojima se jednom mesečno objavljuje spisak sto najvećih dužnika, kod nas su ti podaci tajna. Umesto od zvaničnih institucija, o radnicima koji mesecima ne primaju platu, koji ne mogu da se leče jer nemaju overene zdravstvene knjižice i nigde nisu registrovani jer im gazda ne uplaćuje radni staž i dalje saznajemo u medijima.
Pravih sankcija za takve poslodavce do sada nije bilo. Ukoliko Vlada Srbije tokom sledeće nedelje prihvati predlog Socijalno-ekonomskog saveta da poslodavci koji ne isplaćuju plate radnicima duže od tri meseca krivično odgovaraju, zbog neodgovornosti prema svojim zaposlenima oni bi mogli da završe i u zatvoru.

  • h1n1

    11.07.2011 08:47
    a kada će oni konačno dozvoliti da saznamo kolike su njima plate.
  • kptLepra

    10.07.2011 11:57
    Erm....
    Pa dryava je najveci duynik u kombinaciji sa dva najveca trgovinska lanca.... ostalo je sitnica...
  • Vaskez NS

    10.07.2011 09:55
    @Boki
    Ne, bakice je bezbednije hvatati nego one prve...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija