U Novom Sadu i bližoj okolini, tokom zime boravi nekoliko stotina labudova.
Najčešće se mogu videti na Begečkoj jami, a ima ih i kod susečkog ribnjaka, na novosadskom Šodrošu, kraj skele Futog – Beočin, a ponekad svrate i do Štranda.
Orintolog Zavoda za zaštitu prirode, Nikola Stojnić, kaže da se ova pojava ne može nazvati tipičnim prezimljavanjem. "To bi značilo da labudova nema tokom proleća, leta, jeseni, i da tek na zimu dođu, što nije tačno. Oni se tokom zime samo koncentrišu u veća jata i tada se pojavljuju na mestima bližim čoveku, jer su u potrazi za hranom", izjavio je Stojnić za "Dnevnik".
Prema statističkim podacima iz 2002. godine, Vojvodinu naseljava oko 60 parova ovih ptica čija populacija naglo poraste tokom zime, kada dođu i labudovi iz severnijih krajeva, poput Finske i Poljske. Pre stotinak godina živeli su na prostoru Podunavlja i Posavine, ali su zbog lova i uništavanja prirodnih staništa nestali, da bi se u ove krajeve vratili početkom devedesetih godina.
Labud, koji se ubraja u red divljih gusaka, pre nešto od više 10 godina proglašen je za prirodnu retkost u Srbiji. To znači da je zabranjeno njegovo ubijanje ili hvatanje, kao i uništavanje prirodnih staništa. Ipak, njihov broj poraste za desetak tokom jedne decenije, zahvaljujući povećanju broja ribnjaka, bara i ostalih mesta koja oni nastanjuju. Smatra se da je u Srbiji najveće zimovalište labudova na Tikvari, gde ih boravi oko 1500.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Fanatic
ns
Lola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar