Za turiste koji ne prijave boravak u Crnoj Gori kazna 300 evra

Turisti koji borave u Crnoj Gori makar i jednu noć, moraju da imaju prijavljen boravak u policiji ili u turističkoj organizaciji i da plate boravišnu taksu, inače će morati da plate kaznu od 300 evra.

Turisti koji borave u Crnoj Gori makar i jednu noć, moraju da imaju prijavljen boravak u policiji ili u lokalnoj turističkoj organizaciji i da plate boravišnu taksu, inače će morati da plate kaznu od 300 evra.

Istu ovu obavezu imaju i Crnogorci koji imaju srpsko državljanstvo, pa će i oni morati da, čak i zbog samo jednog noćenja kod roditelja ili rođaka, boravak prijave. To su posledice pooštrene primene Zakona o boravišnoj taksi, kojim je crnogorsko Ministarstvo održivog razvoja i turizma odlučilo da zavede red i napuni budžet.

"Ja sam rođena u Crnoj Gori i moji svi žive tamo. Do sada mi niko nije tražio potvrdu o prijavi boravka. Sad putujem u goste u dva grada u Crnoj Gori i moraću zbog samo jednog prenoćišta da se prijavljujem u oba da ne bih platila kaznu. Još gore je što ću morati da maltretiram i familiju da ide u katastar za potvrdu o vlasništvu svog stana koja se plaća osam evra i koja im je potreba da bi prijavili moj boravak", priča M. K. iz Beograda.

Olivera Brajović, punomoćnica crnogorskog ministra turizma, kaže da obavezna prijava boravka postoji 50 godina, ali da je građani nisu poštovali: "Sada je sistem elektronski povezan i bolje se kontroliše ko ulazi u zemlju i izlazi iz nje. Osim što je boravišna taksa poskupela sa 80 centi na evro po danu, sve ostalo je isto. Turisti koji borave u Crnoj Gori makar i jednu noć, moraju da imaju prijavljen boravak u policiji ili u lokalnoj turističkoj organizaciji i da plate boravišnu taksu. Plaćanja boravišne takse oslobođeni su samo oni koji su u gostima kod roditelja, ali i oni moraju biti prijavljeni".

Brajovićeva je dodala i da boravak u Crnoj Gori moraju da prijave i oni koji tamo imaju imovinu, ali nemaju stalni boravak.

U turističkoj agenciji "BG Laki travel" potvrđuju za Kurir da su crnogorski graničari ove godine pooštrili kontrolu. - Bez potvrde o boravku ne može se izaći iz Crne Gore. U suprotnom, mora se platiti kazna od 300 evra. Turisti u hotelima i privatnom smeštaju u kojem borave plaćaju boravišnu taksu, a vlasnici ih prijavljuju MUP i izdaju im potvrdu o prijavi boravka - kažu u toj agenciji.

  • Dušan

    23.07.2016 11:27
    Prijava boravka
    Ukinuti dvojno državljanstvo, tretirati ih kao i sve ostale strance, kao što oni tretiraju nas, ukinuti bilo kakve olakšice za crnogorske studente i nikako ih ne poistovećivati sa srpskim studentima, jer mnogi ostaju ispod crte zbog crnogorskih studenata.
    Dosta bre više sa toliko otvorenim vratima Srbije, svako se uvuko, hoće li jednom Srbija postati država svojih rođenih građana sa jednim državljanstvom ili će mo večito biti dobri za druge, a loši za sebe.
    Primeniti reciprocitet, ali primeniti ga ozbiljno, a ne načelnici Crnogorci u sred Srbije i oni odlučuju, pa sve ide na štetu Srbije.
    Porez na imovinu stranaca u Srbiji, oporezovati isto kao što oni oporezuju srpskim državljanima, bez onzira na dvojno državljanstvo, uzeti u obzir samo prvo državljanstvo, a ne i drugo iz koristoljublja.
  • miso

    28.06.2015 11:47
    Mentalno zaostalo rešenje a i laže službenica
    Meni je gazda u privatnom smeštaju rekao da treba da odem da prijavim boravak još 1993. Rečeno učinjeno. Umesto da to naplaćuju na graničnim prelazima, oni teraju ljude da gube vreme po njihovim policjiama i biroima.
  • 27.06.2015 20:43
    Ja sam u toj Crnoj Gori bio samo jednom u zivotu na letovanju i to sam tada imao oko 5 godina. Po prici mojih roditelja tamo je bilo toliko odvratno i ogavno da smo se treci dan spakovali i otišli do Makarske. Posle toga nikada vise nismo kročili u Crnu Goru. Posle otcepljenja Crne Gore, na šta su oni naravno imali svako pravo i ne zameram im, poceli su prema Srbima, onima koji tamo žive i onima koji tamo odlaze, da se ponasaju totalno nekorektno i bezobrazno tako da ja vec godinama unazad Crnogorce svrstavam u red sa ustašama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja