Sindikati prihvatili Selakovićev predlog, otpuštanja odložena do leta
Nakon toga, kako se očekuje, uslediće racionalizacija zaposlenih u pravosuđu, tj. otpuštanja viška kadra. Kako je 021 ranije pisao, radi se o zaposlenima na određeno vreme.
"Međutim, predlog prihvatamo privremeno i uslovno jer je i on privremenog karaktera. Vaše procene o neophodnom broju državnih službenika i nameštenika nisu rezultat analize potreba i obima posla već su isključivo usklađene sa merama štednje bez ikakvog plana. Pošto nema jasnog plana vi, u stvari, planirate neuspeh", poručuju u Sindikatu pravosuđa Srbije.
Imajući u vidu broj nerešenih predmeta iz prethodnog perioda, kao i broj ovogodišnjih predmeta, očigledno je da odluka o smanjenju broja zaposlenih nije u skladu sa potražnjom za sudskim uslugama, smatraju u sindikatu.
"S obzirom na to da iz postojećeg broja predmeta u radu proizlazi da veći broj građana zahteva sudsku zaštitu, jasno je i nedvosmisleno da postoji veća potreba za angažovanjem osoblja. Uzimajući u obzir prethodnu reformu sa štetnim posledicama, smatramo da bi bilo kakvom smanjenju zaposlenih u pravosuđu trebalo prići krajnje pažljivo i obazrivo. Pored toga, trebalo bi uvažiti i preporuku Komisije za sprovođenje Nacionalne strategije reforme pravosuđa da se zbog izbora novih sudija i tužilaca po hitnom postupku zaposli i određeni broj osoblja. Drugim rečima, pravilnike o sistematizaciji i organizaciji u pravosuđu, odnosno broj osoblja, ne možete da prilagođavate štednji već broju sudija i tužilaca. Vaše planiranje ljudskih resursa trebalo bi da bude takvo da pravosuđe bude sposobno da odgovori postavljenim zadacima", poručuju u Sindikatu pravosuđa Srbije.
Oni predlažu Selakoviću da se zajedno uđe u diskusiju o broju zaposlenih. "Ukoliko se to ne uradi pravosuđe neće biti u stanju da odgovori zahtevima građana a za to ćete isključivo vi biti odgovorni", navodi se u saopštenju, koje potpisuje predsednica sindikata Slađanka Milošević.
Podsetimo da je 021 analizirao situaciju u Novom Sadu, gde bi otkaz moglo da dobije oko 40 odsto zaposlenih u pojedinačnim sudovima. Više o temi čitajte OVDE.
Autorka: Gorica Nikolin
Komentari 2
Nije
Evo moja parnica protiv Grada je posle pet godina završena, treba samo da se donese presuda, i šta oni urade u ovom trenutku, zamene sudiju, i tako mi slučaj praktično vraćaju na početak.
Znači povraća mi se kakvi ljudi rade u našim sudovima.
SVE JE TO LEPO
A dugove koje sudovi imaju prema veštacima, sudijama porotnicima i advokatima krivičarima koji pružaju odbranu siromašnima PLATIĆETE KADA?
Ili za pravično sudjenje sudije porotnici, branioci i veštaci NISU VAŽNI?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar