Najavljivan kao veliki investitor, a dugove staklare uvećao 70 puta

Donošenje odluke o tome da li će Srpska fabrika stakla iz Paraćina otići u stečaj odloženo je za 30. maj čime je produžena neizvesnost za 825 radnika ove fabrike.
Najavljivan kao veliki investitor, a dugove staklare uvećao 70 puta
Foto: 021

Vlasnik Srpske fabrike stakla je Cvetan Vasilev, protiv koga se Bugarskoj vodi postupak zbog sumnje da je proneverio više od sto miliona evra. Iako je Vasilev u Srbiji najavljivan kao veliki investitor i spas za staklaru, od njegovog preuzimanja fabrike do danas dugovi ovog preduzeća su uvećani 70 puta.

Zahtev za uvođenje stečajnog postupka u Srpskoj fabrici stakla podnela je čačanska firma Veksilum Balkan koja od staklare po osnovu četiri ugovora o zajmu potražuje oko 47 miliona evra, piše Insajder.

Prema podacima Narodne banke Srbije, račun Srpske fabrike stakla je u blokadi od 23. novembra 2016. godine zbog dugovanja EPS-u i Srbijagasu. Kako je objavljeno na sajtovima ovih javnih preduzeća, dug staklare prema EPS-u iznosi preko 560 miliona dinara dok su dugovanja Srbijagasu blizu 160 miliona. Prema objavljenim izveštajima, tokom 2017. godine ova preduzeća od Srpske fabrike stakla nisu naplatila ni dinar.

Premijer Aleksandar Vučić rekao je pre više od godinu i po dana da će država naplatiti dugove koje ta kompanija ima za energente kao i da neće dozvoliti da tajkuni koji su krivi za problem fabrike "trpaju pare u svoj džep". Iako se od tada do danas, u staklari malo toga promenilo, država je nastavila da Srpskoj fabrici stakla isporučuje energente.

Ko je vlasnik staklare?

Cvetan Vasilev je deset dana pre raspisivanja poternice 28. jula 2014. pobegao iz Bugarske u Srbiju u kojoj je 2012. postao vlasnik Srpske fabrike stakla iz Paraćina.

Srbija već više dve godine ne reaguje na zahtev Bugarske da joj izruči Vasileva koji se nalazi na crvenoj interpolovoj poternici zbog optužbi za proneveru više od sto miliona evra.  Postupak izručenja Cvetana Vasileva je ove godine ponovo vraćen na početak, pošto je Apelacioni sud drugi put vratio predmet Višem sudu u Beogradu. Time je poništeno rešenje da se Vasilev izruči Bugarskoj. Zbog odbijanja da izruči Vasileva, bugarske vlasti prijavile su prošle godine Srbiju nadležnim telima Saveta Evrope.

Staklara je Bugarima, za pet godina prodata dva puta. Prvo ju je na tenderu 2006. kupila firma Rubin iz bugarskog Plevena, i to za samo 100.000 evra. Procenjena vrednost fabrike tada je iznosila 15 miliona evra, a kupac je ponudio ulaganja u visini 25 miliona evra.

Kako obaveze iz kupoprodajnog ugovora nisu ispunjene, a zbog neisplaćenih dugova za gas, 2009. godine većinski vlasnik Staklare postalo je javno preduzeće Srbijagas koje je tri godine kasnije saopštilo da je našlo perspektivnog kupca.

Novi vlasnik od marta te godine je konzorcijum koji čine Korporativna trgovinska banka iz Sofije, kao garant, bugarska firma Glass Industry i ponovo Rubin iz Plevena. Ugovor o prodaji staklare s direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem potpisao je Cvetan Vasilev, kao predsednik Nadzornog odbora bugarske banke koja je bila garant posla. Već 2015. Staklari ponovo preti isključenje struje i gasa zbog neplaćenih računa. U septembru te godine, prema saznanjima "Novosti", Vasilev je poslao pismo premijeru Srbije u kom je obećao da će vratiti Srpsku fabriku stakla državi i tako konvertovati svoje dugove.

To se međutim nije desilo, zaključuje Insajder.

  • Perica

    22.05.2017 07:23
    Strane investicije bla bla ..
    Kako brzo propadaju strane investicije i ..................................
  • /

    22.05.2017 07:01
    /
    pa kako botovi vec imate obraza da lazete.
    bajatovic je lobirao za prodaju staklare, setite se sta je on povodom toga pricso i kako ste vi sretno skandirali povodom toga
    a bajatovic nije nemac
  • Ljubopitljiv

    21.05.2017 22:07
    Hmmm...
    Samo jedno pitanje:
    da li Cvetan poznaje Andreja?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija