Mihajlović nezadovoljna: Uprkos opomenama, sporo idu radovi na Koridoru 11

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović nenajavljeno je danas obišla deonicu puta od Uba do Obrenovca i rekla da je razočarana dinamikom radova, te da neće dozvoliti da se i jedan dinar građana Srbije troši na bilo čije greške.
Mihajlović nezadovoljna: Uprkos opomenama, sporo idu radovi na Koridoru 11
Foto: Pixabay

"Dosta je šminkanja gradilišta pred moj dolazak. Sve firme će morati da poštuju rokove i kvalitet ili će morati da plate penale", poručila je Mihajlović i dodala da je na toj deonici danas "bilo radnika koje je na prste ruke mogla da izbroji".

Ona je podsetila da je obaveza da se radnim danima i subotom radi od sedam do 19, a nedeljom od sedam do 13 časova i naglasila da je nedopustivo da se ugovor ne poštuje, a ugovor, kako podvlači, "mora biti svetinja".

Kako je dodala, razlog nenajavljene kontrole radova na toj deonici dugoj 26,2 kilometra bio je da se uveri u kojoj meri izvođač radova - kineska kompanija "Šandong" i domaće firme koje rade kao podizvođači ispunjavaju obaveze.

"Šest meseci slušam na sastancima od izvođača radova da je sve u redu, da sve ide po planu, da će radovi biti završeni u roku. A onda na terenu vidim sasvim drugačiju sliku. Ovakvim odnosom kineske kompanije i domaćih firmi koje rade kao podizvođači ne mogu da budu zadovoljni ni vlada Srbije, ni kineski ambasador i Kina kao naš veliki partner u oblasti infrastrukture", rekla je Mihajlović.

Ističe da je izvođač već dobio opomenu pred raskid, jer, kako je naglasila, Srbija se zadužila za gradnju tog puta.

Kako kaže, ta deonica puta, od Obrenovca do Uba, neuporedivo je lakša od one na Koridoru 10 u Grdeličkoj klisuri, gde "ljudi rade i noću da bi završili posao".

"Ako u Grdelici mogu da rade dan i noć, onda je sramotno da ih ovde ni danju nema. Mi smo obezbedili sve, platili sve na vreme, a sada gospodo građevinari, ispunite svoj deo posla. Oni koji ne rade kvalitetno i koji kasne sigurno neće više dobijati posao koji finansira država", jasna je potpredsednica vlade.

Kaže da Srbija ima odličnu saradnju sa velikim brojem kineskih kompanija sa kojima radi na infrastrukturnim projektima vrednim 2,5 milijardi, ali da jedini problem imamo sa firmom koja radi dve deonice na Koridoru 11.

Autoputevi kasne jer kreditori određuju izvođače

Procene su da je država zbog kašnjenja u završetku Koridora 10 izgubila na desetine miliona evra, a da je na dodatne radove izgubila još 150 miliona evra.

Ipak, to ne sprečava svaku vlast da iznova obećava nove autoputeve, piše N1.
 
Savetnik za strana ulaganja Mahmut Bušatlija kaže da je problem u tome što je država dopustila da kreditori odlučuju ko će izvoditi radove.
 
"Svaki segment tih puteva radi neko drugi i prati to nekim svojim kreditom. To su sve komercijalni krediti za koje mi ne znamo čak ni šta se finansira, jer izvođači nisu izabrani na tenderu gde bi se videla vrednost njegovog rada, nego je uslov bio čisto politički: 'Dajte da on uradi to, daće nam neki kredit'. Oni komotno mogu da nam daju dva odsto kamate, a da 10 odsto budu skuplji radovi", objašnjava Bušatlija za N1.
 
Predsednik Aleksandar Vučić i ministarka Zorana Mihajlović obećavaju da će radovi na Koridoru 10 biti gotovi naredne godine. Ali, to je jedno od obećanja koje se daje već godinama unazad. 
 
Tako je tadašnji predsednik Boris Tadić još 2010. rekao da će, na primer, radovi na obilaznici oko Dimitrovgrada biti završeni za 2 godine. Ovo obećanje nije ostvario ni on, ali ni nova vlada, pošto je predsednik Vučić pre dve nedelje obilazio radove na toj deonici.
 
Nova Vlada je od 2012, dakle, nastavila sa obećanjima, a Koridor 10 je trebalo da bude gotov do 2014, 2015...
  • NS65

    19.08.2017 20:56
    !?
    Devojko, tebi je 6 meseci trebalo da skontaš da te lažu ? Nisi ti ni za kafe kuvaricu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija