Iako su najskuplje pozajmice, u Srbiji odobreno 2,5 milijarde evra keš kredita

Glad za gotovinom i potrošnjom stanovnštva u Srbiji možda najbolje može da potvrdi podatak Udruženja banaka, po kome se ukupan iznos odobrenih keš kredita koji iznosi 306,8 milijardi dinara, približava ukupno odobrenim stambenim kreditima kojih je nešto više 381,83 milijarde dinara.
Iako su najskuplje pozajmice, u Srbiji odobreno 2,5 milijarde evra keš kredita
Foto: Pixabay

A kada se to preračuna u evre po srednjem kursu od 119,6617, dobije se da je odobreno keš kredita u iznosu od čak 2,56 milijardi evra, dok je na kredit kupljeno stanova i kuća za 3,19 milijardi evra. Od početka godine, odobreno je čak 374 miliona evra za keš kredite.

A građani ih uzimaju iako spadaju u jedne od najskupljih pozajmica.

Prema podacima Narodne banke Srbije, prosečne kamatne stope za keš dinarske kredite u julu iznosile su 11,52 odsto, dok za one indeksirane u evrima 6,01 odsto i imaju trend pada. Uglavnom kao sredstvo obezbeđenja banka zahteva menice, a banke naplaćuju obradu kredita dva odsto od iznosa zajma.

"Keš krediti su zahvalni za klijente, jer mogu taj novac da potroše bukvalno za šta imaju potrebu i za šta žele od kupovine haljine, plaćanja letovanja, potrošnje za ajvar do školskog pribora. Njihova cena jeste visoka, ali zbog obezbeđenja koje banke zahtevaju a koja su odnosu na druge kredite najslabija. Za njima je potreba najveća jer omogućavaju najširu upotrebu, dok potrošački limitiraju namenu. Naš standard zapravo opredeljuje strukturu kredita koji se uzima", ukazuje generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

  • aca

    17.09.2017 21:43
    Zato što većina građana ne ispunjava uslove za manje skupe pozajmice a neophodan im je novac.
    Samo neka se dozvoli bankama da deru građane.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija