
Kamiondžije iz Srbije od 12. oktobra u problemu: Upozoravaju na moguću lančanu reakciju
Evropska komisija najavila je da će od 12. oktobra početi postepena primena novog Sistema ulaska i izlaska (EES) u zemlje Šengen zone.

Foto: 021.rs
Ovaj sistem pratiće kretanje državljana trećih zemalja tokom kratkih boravaka u 29 evropskih država.
Međutim, uvođenje EES-a moglo bi da donese ozbiljne probleme profesionalnim vozačima iz Srbije i drugih zemalja Balkana koje nisu deo Šengena, a koji svakodnevno dovoze i odvoze robu ka i iz Evropske unije.
Prema novim pravilima, građani iz trećih zemalja neće smeti da provedu više od 90 dana u 180 dana unutar šengenskog prostora. Ovo će važiti i za profesionalne vozače, koji za Danas upozoravaju da taj limit često premašuju zbog prirode svog posla.
Poručuju da "profesionalni vozači nemaju naciju" i da bi morali da budu izuzeti iz ovog sistema, ali dodaju da za sada u Briselu nema razumevanja za njihov problem.
Ističu da bi primena EES-a mogla dodatno smanjiti prihode vozača iz Srbije, koji su ionako niži u poređenju sa kolegama iz zemalja EU. Takođe, ukazuju da bi primena ovog sistema mogla dodatno pogoršati nedostatak vozača u Srbiji, koji će verovatno želeti da posao pronađu u nekoj zemlji u okviru Šengen zone.
Upozoravaju i da bi roba mogla da stane, jer vozači iz Francuske, Nemačke i drugih država EU nemaju interes da voze terete ka Srbiji, niti da iz nje izvoze robu u Uniju.
Predsednik Poslovnog udruženja prevoznika tereta u međunarodnom drumskom saobraćaju Srbije "Međunarodni transport" Neđo Mandić objašnjava za Danas da ograničenje boravka formalno postoji još od 1985. godine, kada je potpisan Šengenski sporazum.
Međutim, dodaje, tada to pravilo nije imalo nikakav efekat, jer je Šengen obuhvatao svega pet zemalja. Danas, kako objašnjava, situacija je potpuno drugačija.
"Sada, kada kamion iz Subotice, Novog Sada ili Beograda krene prema EU, za svega nekoliko sati već ulazi u Šengen zonu. Do Nemačke, Belgije, Francuske ili Holandije potrebno je više dana puta, a dok se obavi kompletna tura, vozač lako može da ispuni tih 90 dana i onda više ne može da radi. To je suština problema", ističe on.
Prema njegovim rečima, i danas vozači iz Srbije često prekoračuju dozvoljeni broj dana, ali nastavljaju da voze zbog retkih kontrola i zbog toga što "posao mora da se završi".
"Od 12. oktobra, kada počne primena EES sistema, to više neće biti moguće. Na ulasku u Šengen, vozaču će automatski biti saopšteno da je ispunio dozvoljeni broj dana i biće vraćen nazad", upozorava Mandić.
Na pitanje kako bi nova pravila mogla da utiču na vozače, prevoznike, ali samim tim i na robu i cene robe, Mandić odgovara da su scenariji različiti. Prema njegovim rečima, prevoznici će zbog čestog prekoračenja od 90 dana dolaziti u situaciju da ostaju bez vozača.
"Nije problem da on postavi novog vozača i da obavi posao, ali problem je što nema vozača. Vozaču će biti i najlakše, on može da se pokupi i ode u bilo koju zemlju Šengena, odmah istog dana će biti primljen, zato što svim zemljama nedostaju vozači. Međutim, premestiti preduzeće nije lako", kaže Mandić.
Ističe da i preduzeće može da reši problem na isti način kao vozač, ali, dodaje, to nije pametno za državu.
"I preduzeće može da reši problem tako što će pokupiti svoj kapital i registrovati firmu u Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj, bilo kojoj zemlji, ali to onda znači da Srbija gubi prihode, poreze, doprinose i sve ostalo. U tom slučaju gubi cela privreda", upozorava ovaj sagovornik.
Kako dodaje, logično je da će manjak vozača dovesti i do skoka cena, jer oni koji će, navodi, moći da voze podizaće cene, duplo ili za pet puta, u zavisnosti od potražnje.
"To će se odraziti na maloprodajne cene i na celokupan lanac snabdevanja", ističe.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Na računima nemačkih banaka 4,2 milijarde evra koje ne pripadaju nikome
14.09.2025.•
1
Na računima nemačkih banaka nalazi se čak 4,2 milijarde evra koji nemaju vlasnika, pokazuje novo istraživanje sprovedeno na zahtev Ministarstva obrazovanja i istraživanja Nemačke.
Investicioni fondovi u Srbiji upravljaju sa više od dve milijarde evra
12.09.2025.•
0
Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Srbije Marko Janković izjavio je da su krajem avgusta ove godine investicioni fondovu koji posluju u Srbiji upravljali sa više od dve milijarde evra.
RZS: Potrošačke cene 4,7 odsto više nego prošle godine
12.09.2025.•
3
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u avgustu ove godine, u poređenju sa istim mesecom 2024. godine, povećane su 4,7 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Sindikat Zastava oružja: Zabrana izvoza ugrozila isplatu plata kragujevačkim oružarima
12.09.2025.•
1
Samostalni sindikat fabrike "Zastava oružje" iz Kragujevca upozorio je da je "zbog zabrane izvoza naoružanja najdirektnije ugrožena isplata zarada zaposlenima" i zatražio hitan sastanak sa nadležnim organima.
Objavljene nove cene goriva
12.09.2025.•
8
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Kompanija DDOR svečano obeležila 80 godina postojanja
11.09.2025.•
0
DDOR osiguranje, jedna od vodećih osiguravajućih kompanija u Srbiji, s ponosom je obeležila 80 godina uspešnog poslovanja.
Narodna banka Srbije zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
11.09.2025.•
2
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na 5,75 odsto.
Sektor informisanja i telekomunikacija imao najveću prosečnu zaradu - 326.000 dinara
11.09.2025.•
4
Najveća prosečna zarada po delatnostima zabeležena je u junu u sektoru informisanja i telekomunikacija od 326.580 dinara, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Novo zaduživanje države - ovaj put za 410 miliona evra: Kod koga i šta je potencijalno sporno
11.09.2025.•
10
Vlada Srbije je prošle nedelje uputila Skupštini Srbije predloge zakona o zaduživanju zemlje u ukupnom iznosu od oko 410 miliona evra.
Proizvođač leka Ozempik ukida 9.000 radnih mesta
10.09.2025.•
0
Danska farmaceutska kompanija Novo Nordisk, matična kompanija leka Ozempik za dijabetičare, saopštila je da će ukinuti 9.000 radnih mesta širom sveta, što predstavlja više od 11 odsto njenog platnog spiska.
Nenadić: Nepal i Srbiju deli samo jedan poen po percepciji korupcije
10.09.2025.•
5
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija izjavio je da se Nepal i Srbija prema indeksu percepcije korupcije smatraju veoma korumpiranim zemljama.
Većina domaćinstava u Srbiji preživljava od plate do plate: Koliko vrede ekonomske mere?
10.09.2025.•
28
Dok Vlada uvodi ekonomske mere, propisane kako bi pomogle građanima sa nižim primanjima i pospešile kupovnu moć, nameće se pitanje koliko će one zaista postići željeni efekat.
Cene nafte porasle nakon napada Izraela na teritoriju Katara
09.09.2025.•
2
Cene nafte porasle su danas za oko jedan odsto i to Brenta na 67 dolara po barelu, a američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) na iznad 63 dolara po barelu.
Novi zakon o izvršenju ne garantuje svima zaštitu: Ko ipak može ostati bez doma?
09.09.2025.•
4
Građani koji imaju bilo kakva dugovanja, bilo prema bankama, ili prema komunalnim preduzećima, moraju pažljivo pročitati predlog Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
Digitalni evro je uskoro među nama
09.09.2025.•
8
Subota, 25. oktobar, biće značajan dan za Evropsku uniju, zapravo za sve koji se oslanjaju na evro, monetu najlukrativnije političke zajednice na svetu.
Minimalac u Srbiji u 2026. će biti 551 evro
09.09.2025.•
16
Ministar finanasija Siniša Mali i ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski saopštili su da će zvaničan predlog biti da minimalna zarada od 1. januara iznosi 551 evro ili 64.554 dinara.
Firma koja je "ugostila" SNS kol centar dobila milionski posao od Pošte, pa poništen postupak
09.09.2025.•
1
Javno preduzeće "Pošta Srbije" dodelilo je posao grupi ponuđača u kojoj je kompanija Prointer, poznata po tome što je bila "domaćin" SNS kol centra, iako ovaj konzorcijum nije ispunjavao sve uslove.
Razvoj KUL održivog preduzetništva u skladu sa principima cirkularne ekonomije
09.09.2025.•
0
Nakon višemesečne obuke i podrške u razvoju svojih ideja, preduzetnici iz Srbije predstavili su svoje proizvode i usluge u Bjelovaru u Hrvatskoj tokom 29. i 30. avgusta.
Skladištenjem do jeftinijeg gasa
08.09.2025.•
1
Kako se u januaru i februaru ne bismo smrzavali, pripreme za energetsku sezonu treba početi na vreme.
Saradnik Bečkog instituta: Strane investicije u Srbiji manje za 40 odsto nego prošle godine
08.09.2025.•
13
Saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Branimir Jovanović ocenio je da će rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u 2025. godini biti između dva i 2,5 odsto.
Komentari 6
Bb-ns
Darko
Buzga
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar