Sonda Kasini sagorela je danas u nebu iznad Saturna na kraju izuzetnog dvadesetogodišnjeg putovanja.
Američka svemirska agencija NASA saopštila je da se sonda raspala u 7.55 po vremenu na istoku SAD (13.55 po centralnoevropskom vremenu). Tada su se radio signali iz letelice konačan baraž naučnih podataka naglo prekinuli. Radio talasi su prestali da emituju, letelica je zaćutala.
Kasini je sagorela dok je uranjala u atmosferu Saturna, stopivši se tako s planetom koju je krenula da istražuje 1977. godine. Više od 1.500 ljudi, mnogi biviši i sadašnji članovi tima napunili su laboratoriju NASE u Kaliforniji u kako su opisali istovremenom bdenju i proslavi.
Kasini, jedina svemirska letelica koja je ikada kružila oko Saturna, prikazala je ljudima tu planetu izbliza, njene prstenove i mesece u svoj njihovoj veličanstvenosti. Ona je donela brojna otkrića, otkrila okeanske svetove na mesecima Encelade i Titan na kojima bi mogao da postoji život.
Lansirana 1997, sonda Kasini stigla je do Saturna 2004. godine i od tada pomoću svojih 12 instrumenata prikupljala podatke. U paru s tom sondom bila je sonda Hajgens koja je 2005. godine sletela na Saturnov mesec Titan.
Pošto su zalihe goriva bile gotovo istrošene, Nasa se odlučila za "veliko finale" koje je riskantno, ali potencijalno naučno dragoceno. Kasini je po planu uronila u atmosferu Saturna gde se raspala i završila plodnu naučnu misiju.
Tokom gotovo 300 orbita oko Saturna letelica je napravila važna otkrića kao što su more tečnog metana na Titanu, njegovom najvećem prirodnom satelitu i postojanje slane vode ispod zaleđene površine Encelade, drugog, malog Saturnovog meseca.
Time što se Kasini obrušava u atmosferu Saturna izbegava se rizik od njenog sudara s nekim od Saturnovih meseca gde bi mogao da postoji život, kao što je možda na Enceladu, te se time ta nebeska tela štite od mogućeg zagađenja, rekao je šef programa Erl Mejz.
Misija Kasini-Hajgens, obavljena je u saradnji američke Nase, Evropske svemirske agencije (ESA) i italijanske svemirske agencije. ESA i italijanska agencija su izgradili sondu Hajgens koju je prenosio Kasini. Ta sonda se odvojila od Kasinija u decembru 2004. i spustila se na Titan.
Misija Kasini-Hajgens koštala je 3,26 milijardi dolara, od čega su SAD dale 2,6 milijardi, ESA 500 miliona i Italija 160 miliona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Kompanija Amazon razvila je novog robota za skladištenje koji ima osećaj dodira, što mu omogućava da obavlja posao koji su ranije obavljali samo ljudi.
Izvršni direktor kompanije SpaceX Ilon Mask izjavio je da prioritet daje svojoj viziji života na Marsu, dok se njegov angažman u okviru Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) privodi kraju.
Stari računar Commodore 64, koji je bio popularan osamdesetih godina prošlog veka, uspeo je da komunicira sa veštačkom inteligencijom ChatGPT, tokom gejmerskog festivala u Italiji.
Američka agencija za civilni svemirski program (NASA) saopštila je da prati asteroid veličine kuće koji prolazi pored Zemlje brzinom od 68.075 kilometara na sat.
Glavni EU regulator za zaštitu podataka kaznio je platformu Tiktok sa 530 miliona evra zbog zabrinutosti u vezi sa načinom na koji štiti lične podatke korisnika.
Vlasti Velike Britanije odobriće naučnicima da počnu sa eksperimentima da "pomrače" Sunce, odnosno da smanje količinu svetla koja pada na Zemlju kako bi smanjili efekte globalnog zagrevanja.
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Komentari 2
Konchita
Futog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar