Surfovanjem netom do grejanja

Velike prostorije u kojima se čuvaju moćni kompjuterski serveri izuzetno su važne za svaki aspekt našeg digitalnog života, od društvenih mreža, medija, banaka i mnogo čega drugog. Ali, mogu li te ogromne baze podataka da služe još nečemu?
Surfovanjem netom do grejanja
Foto: Pixabay

Švedska misli da mogu, piše Erin Biba za BBC, a toplota koju serveri stvaraju dok rade već greje kuće u Stokholmu.

Ako se prošetate prostorijom u kojoj se nalaze serveri primetićete da je vazduh suv i hladan, a prašine nema na vidiku. Sve je puno kablova, a rad računara je prilično glasan. To je zato jer se kompjuteri brzo ugreju tokom rada, a da bi se ohladili i normalno funkcionisali, potrebno je mnogo ventilatora. Samo pokušajte da zamislite toplotu koju generiše vaš računar kod kuće, uz to da je ovde u pitanju celo skladište znatno jačih računara koji su svi spojeni i rade 24 sata dnevno.

Hlade se uz pomoć hladne vode i mnogo ventilatora koji duvaju hladan vazduh u računare i topli vazduh izvan njih. Ta toplota se obično odbacuje, iako je reč o iskoristivoj energiji.

"Stokholm Data Parks", u saradnji sa gradskim vlastima i gradskom agencijom za grejanje "Fortum Verme", počeo je sa iskorišćavanjem te energije. To rade na sledeći način: hladna voda preko cevi ulazi u prostorije sa serverima gde se koristi za stvaranje hladnog vazduha, koji se potom uduvava prema serverima kako bi ih ohladio. Voda, koja se zagrejala tokom procesa hlađenja servera, nakon toga se cevima vraća u postrojenje "Fortuma" gde se dalje distribuiše za grejanje domova.

Pritom Švedska nije jedina država koja je iskoristila tu ideju, već se to u manjoj meri već radi i u Finskoj, Francuskoj, SAD-u i Kanadi. Ali, Švedska želi da princip proširi na celu zemlju. Već sledeće godine "Stokholm Data Parks" grejaće 2.500 domova, a dugoročni cilj im je da u 2035. na taj način obezbede 10 odsto grejanja u celom gradu. Kako kažu iz projekta, 10 MW energije dovoljno je da greje 20.000 stanova, a tipični serverski centar Fejsbuka koristi oko 120 MW.

Najbolje od svega je što na ovaj način zarađuju i kompanije koje upravljaju centrima u kojima su serveri smešteni jer prodaju inače odbačenu energiju, a sa druge strane korisnici grejanja mogu da se nadaju znatno nižoj ceni zbog dodatnog izvora energije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija