Kako prepoznati lažnu aplikaciju?

Na pametnim telefonima držimo dosta važnih i potencijalno osetljivih podataka. Vrebaju ih hakeri koji u Google Play i App Store podvaljuju lažne aplikacije. Evo saveta kako ih možete prepoznati i zaštitite se.
Kako prepoznati lažnu aplikaciju?
Foto: Pixabay
Držite se proverenih prodavnica aplikacija
 
Ovo je osnovna mera opreza. Nabavkom aplikacija izvan zvaničnih i proverenih kanala izlažete se drastično većem riziku, pa bi s aplikacijom mogli da pokupite virus ili neki zlonamerni softver. App Store, Google Play i drugi možda nisu savršeni, ali se bar trude da provere aplikacije pre nego što ih puste u opticaj.
 
Čitajte recenzije aplikacija 
 
Pre nego što preuzmete aplikaciju svakako pročitajte šta su drugi rekli o njoj. Nemojte se zadržati na nekoliko prvih, već prokopajte i malo dublje za svaki slučaj. Hakeri, naime, znaju da angažuju ljude koji će pisati hvalospeve njihovim malverom zaraženim softverskim rešenjima. Pripazite pritom i na slične nazive, kao i na to da li je aplikacija za, npr, Netflix zaista ono za šta se predstavlja.
 
Čitajte opise aplikacija
 
Polupismen i loše napisan prateći tekst može biti znak upozorenja da s aplikacijom koju opisuje nešto ne štima. Isto važi i ako je opis vrlo oskudan - hakerima se ne troši mnogo vremena na to.
 
Proverite razvojne programere
 
Ne samo što treba da budete sumnjičavi prema nazivu, već svakako obratite pažnju i na to ko je izdao aplikaciju. Ako se zove Messenger ne znači nužno da je reč o Facebookovom Messengeru. Hakeri računaju da nećete biti dovoljno mudri i oprezni da biste proverili koji su razvojni programeri izdali aplikaciju. Dokažite im suprotno.
 
Potražite razvojnog programera na internetu
 
Našli ste aplikaciju koja vam se sviđa, ali ne znate ništa o autorima? Internet je vaš prijatelj! Potražite ih i saznajte više o njima. Imaju li zvaničnu stranicu? Da li je ta stranica zaštićena enkripcijom (adresa počinje s https://)? Imaju li stranicu na Wikipediji? Jesu li ih recenzirali u nekom većem mediju? Ako je odgovor negativan na sva navedena pitanja, postanite sumnjičavi.
 
Da li su snimci ekrana nekvalitetni?
 
Slično kao i kod opisa aplikacija: ako su snimci ekrana kojima je aplikacija ilustrovana lošijeg kvaliteta, veći su izgledi da imate posla s lažnjakom. Hakerima je lakše da ukradu tuđe screenshotove nego da prave svoje.
 
Koliko je puta aplikacija preuzeta?
 
Proverite koliko je puta aplikacija preuzeta. Reč je o gruboj proceni, ali daće vam kakvu-takvu sliku o tome da li imate posla s autentičnim softverom ili ne. Što je broj veći, to je bolje. Nažalost, to funkcioniše samo na Google-ovom Play-u, zato što Apple ne objavljuje takve podatke na App Store.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija