U smrt poslao 4.000 pilota, a onda im se izvinio ritualnim samoubistvom

Viceadmiral Takihiro Oniši (53), zapovednik prve mornaričke vazdušne flote i jedan od admirala koji su uživali ugled u ondašnjem društvu Japana, izvršio je 16. avgusta 1945. ritualno samoubistvo (sepuku).

Pre samog čina pozvao je sve mlade ljude na obnovu Japana i da rade na uspostavljanju mira među narodima. Takođe, u svojoj oproštajnoj poruci poslao je i izvinjenje za 4.000 pilota koje je poslao u smrt. Kako bi dodatno iskazao svoju pokornost, nije koristio usluge "kaišakunina" (asistenta koji posle rezanja utrobe odseče glavu), pa je nakon reza utrobe umirao 15 sati.

Žrtva za cara

Japan je za kamikazama posegnuo tek krajem rata, 1944. godine. U oktobru te godine su sa žaljenjem zaključili da nisu u stanju da zaustave napredovanje američke vojske i saveznika. Nalazili su se u bezizlaznoj situaciji. Imali su sve manje iskusnih pilota, a pošiljke novih aviona nisu stizale na vreme.

Admiral Oniši zalagao se za udvostručavanje letačkog osoblja koje bi trebalo da okrene novi list u ratu sa SAD. Njegova ideja je bila stvaranje pilota koji će se žrtvovati za cara, tzv. "dobrovoljne jedinice za smrt".

Trebalo je da oni Amerikance nateraju na povlačenje.

"Moramo poslati naše ’ziroe‘ (tip japanskog lovca) pune eksploziva u samoubilačke misije na neprijateljske mete", predložio je. Vojni vrh je to prihvatio.

Po njegovoj ideji avioni "Micubiši A6 Ziro" opremili su se sa bombama od 250 kilograma. Takvim avionom pilot bi se slupao o nosač aviona.

Prvi uspešni napad kamikaza (japanski: božanski vetar) desio se 25. oktobra 1944. kada je nekoliko desetina aviona "Ziro" napalo američke eskortne nosače. Izvela ga je 201. vazduhoplovna mornarička divizija pod Onišijevim vođstvom i tada su potopili 11, a oštetili 89 brodova.

Do kraja rata 3.862 japanska mladića pokušala su da se zabiju ili su se zabila u brojne američke ratne brodove i tako pobili 5.000 američkih mornara. Najviše kamikaza, njih oko 2.000, izginulo je od aprila do jula 1945. u borbama za Okinavu.

Mač kojim se Takihiro Oniši dokrajčio čuva se u vojnom muzeju u Tokiju. Njegov pepeo nalazi se na dva mesta. Deo je u hramu u Jokohami a deo na javnom groblju u selu Ašida.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Slavili Hitlerov rođendan, pa privedeni

Austrijska policija saopštila je da je privedeno četvoro Nemaca nakon što su položili bele ruže na prozor kuće u kojoj je rođen Adolf Hitler u zapadnoj Austriji, povodom godišnjice njegovog rođenja.