
Alabar iz Emirata: Greške sa Beogradom na vodi, Srbiji plaćamo dvesta hiljada evra dnevno
Investitor iz UAE Mohamed Alabar, vlasnik kompanija "Emaar Properties" i "Eagle Hills", izjavio je da je pravio greške u Srbiji i Albaniji.

Foto: Screenshot (YouTube/Hrvatska radiotelevizija)
Tajkun iz Emirata Mohamed Alabar je naglasio da investicije nisu lake, da su rizične kao i otvaranje kafića, i da je pravio greške pri izgradnji Beograda na vodi u Srbiji i da je prebrzo gradio u Albaniji, prenose Vijesti.
Istakao je da želi lokalne biznise u svim projektima, što pokazuje i činjenica da u projektu "Beograd na vodi" ima njih 600.
"U Srbiji je vrednost nekretnine oko projekta porasla 80 odsto od 2015. godine, a 10,5 hiljada radnika radi danas. Državi uplaćujemo 200.000 (evra) dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona (evra) godišnje", kazao je Alabar.
Beograd na vodi problematičan od starta
Projekat Beograd na vodi od samog početka prati niz spornih pitanja i kontroverzi, koje su izazvale široku javnu raspravu i proteste građana, stručnjaka i organizacija civilnog društva.
Jedan od najznačajnijih događaja koji je obeležio početak realizacije projekta bilo je noćno rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici 2016. godine, koje su izveli maskirani napadači. Policija tada nije reagovala na pozive građana, a odgovornost za ovaj događaj nikada nije do kraja razjašnjena, što je izazvalo sumnje u zloupotrebu institucija i netransparentnost u sprovođenju projekta.
Transparentnost procesa planiranja i realizacije Beograda na vodi bila je predmet kritika od samog početka. Projekat je započet donošenjem specijalnog zakona kojim su zaobiđeni brojni drugi propisi i procedure, što je omogućilo investitorima i vlastima da deluju van standardnih urbanističkih i građevinskih okvira.
Stručnjaci su upozoravali da je čitav projekat rađen mimo građevinske logike i uz ignorisanje mišljenja struke, što je kasnije dovelo do brojnih problema u izgrađenim objektima.
U Crnoj Gori će raditi drugačije
On je na konferenciji R:ED u Podgorici rekao i da će, u slučaju potencijalne izgradnje u Crnoj Gori, sve raditi u skladu sa željama lokalne zajednice, pišu Vijesti.
Alabar je naglasio da nije trebalo da učestvuje na tenderu za plaže u Ulcinju, te da je to bila glupa ideja. Objasnio je kako je u Ulcinju hteo da realizuje projekat "lepog plažnog bara", ali da je novčana procena bila loša pa je dobio devet plaža, nakon čega je odlučio da ih vrati lokalnoj zajednici jer ne želi tim poslom da se bavi.
U slučaju izgradnje projekata, naglasio je da smatra da treba graditi parkove i igrališta za decu i Tehnološki univerzitet. Istakao je da letnja sezona prođe za četiri meseca, pa se može izgraditi i konferencijski centar kako bi se turisti privukli u svakom delu godine i da privreda osam meseci ne bi ostajala bez posla.
Alabar: Kad sam rekao greška, nisam mislio na odluku da investiram u Srbiju
Mohamed Alabar se, nakon što su mediji objavili izveštaje sa konferencije, oglasio saopštenjem u kojem je naveo da je, "prilikom spominjanja 'grešaka u Srbiji' u vidu imao, na primer, izbor granitnog popločanja jer je teško za održavanje, a nikako odluku da investira u Srbiju".
"Takođe, kada sam naveo iznos od 200.000 evra dnevno, mislio sam na plaćanje PDV-a na osnovu prometa svih zakupaca u okviru Beograda na vodi. U ovaj iznos ne ulaze svi ostali prihodi koje projekat donosi u budžet Srbije. Ni u jednom trenutku nisam smatrao da je poslovna odluka da započnem biznis u Srbiji greška. Naprotiv, veoma sam ponosan na Beograd na vodi i na sve što sam do sada postigao u Srbiji", naveo je Alabar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija se zadužila još 15 milijardi dinara, ali interesovanje za državne obveznice sve manje
14.05.2025.•
5
Od početka godine Srbija je najavila izdavanje dinarskih obveznica s rokom dospeća od 10,5 godina.
Tabaković: Protesti i blokade odlažu investicije u Srbiji
14.05.2025.•
51
Rast bruto domaćeg proizvoda za 2025. u Srbiji je smanjen sa 4,5 na 3,5 odsto usled dešavanja na globalnom tržištu, ali i u zemlji, kaže guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
Odgajivači svinja: Uvoz mesa uništio domaće svinjarstvo
13.05.2025.•
12
Proizvođači svinjskog mesa u Srbiji saopštili su danas da su uvoznici i trgovci uništili fond svinja u Srbiji, jer je sada manji za oko 70 odsto nego pre nekoliko godina.
Od mraza Srbija izgubila 300.000 tona voća: Kako će nepogode uticati na cene?
13.05.2025.•
11
Nakon što je martovski mraz uništio do 95 odsto roda kajsije, početak maja doneo je novi udarac voćarima nakon što je nevreme sa gradom pogodilo mnoge krajeve Srbije.
Novi zakon za korisnike kredita od 1. jula: Stvarne olakšice ili još jedna kozmetička promena?
13.05.2025.•
4
Nove mere, uključujući ograničenje kamata i mogućnost lakše prodaje nekretnine, trebalo bi da olakšaju položaj dužnika. Ipak, iz Efektive upozoravaju da je sve moglo ranije - i bolje.
Srbija sa Rusijom dogovorila nastavak gasnog aranžmana
13.05.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je dogovoren nastavak gasnog aranžmana sa Rusijom i da će biti povećan sa dve na 2,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Šta ćemo kad nestane struje?
12.05.2025.•
7
Sredinom aprila vest pristigla iz Španije oduševila je ekologe, posebno poklonike "zelene energije".
Država od kladionica i kockarnica zarađuje stotine miliona evra
12.05.2025.•
34
Tržište igara na sreću u Srbiji raste iz godine u godinu, a istovremeno - rastu i prihodi države od kladionica.
Poljoprivrednici od ministra Glamočića traže isplatu subvencija u roku, a kredite pre setve
12.05.2025.•
0
Poljoprivrednici od novog ministra poljoprivrede Dragana Glamočića očekuju isplatu subvencija u dogovorenim rokovima, obezbeđenje kredita pre setve i zaštitu domaće proizvodnje od prekomernog uvoza.
Ministarstvo poljoprivrede nastavlja pojačani nadzor nad prodajom mesa na pijacama
12.05.2025.•
3
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je nastavlja sa pojačanim nadzorom nad prometom hrane životinjskog porekla "u cilju očuvanja zdravlja građana i obezbeđivanja bezbednosti hrane na tržištu".
Nisan ukida još 10.000 radnih mesta
12.05.2025.•
1
Japanska kompanija Nisan planira da ukine još 10.000 radnih mesta širom sveta, preneli su japanski mediji nakon što je taj proizvođač automobila u novembru saopštio da će ukinuti 9.000 mesta.
Moguća izgradnja logističkog centra Alibabe u Nišu
12.05.2025.•
1
Alibaba, jedna od najvećih kompanija internet trgovine i vlasnik popularnog onlajn prodajnog servisa, mogao bi da izgradi logistički centar u Nišu.
Onima koji izdaju stan na dan stiže porez na naplatu: Isplati li se još ovakva vrsta najma?
11.05.2025.•
12
Poreska uprava Srbije najavila je da će svi koji zarađuju od iznajmljivanja stanova na dan uskoro dobiti poreska rešenja.
Cena nafte sve niža, ali gorivo sporo pojeftinjuje u Srbiji: Imaju li vozači čemu da se nadaju?
11.05.2025.•
13
Nafta ubrzano pojeftinjuje, a i cene goriva u poslednje vreme padaju.
Zbog klime i Trampovih carina moguća nova poskupljenja kafe u svetu - što znači i u Srbiji
11.05.2025.•
3
Cena sirove kafe na svetskom tržištu doživela je dramatičan skok u poslednjih nekoliko meseci, udvostručivši se u rekordno kratkom roku.
Švajcarci su protiv ukidanja gotovine: Ovo su razlozi
11.05.2025.•
2
Digitalni novac se nekoliko godina sve više koristi umesto gotovine, što je postalo još izraženije tokom pandemije koronavirusa.
Ko najviše duguje EPS-u za struju: Ovo je spisak 20 najvećih neplatiša
11.05.2025.•
14
Elektroprivreda Srbije objavila je spisak 20 najvećih dužnika koji joj, sa presekom na dan 25. april 2025. godine, duguju više od 22,33 milijarde dinara.
Panasonik otpušta 10.000 radnika
11.05.2025.•
1
Japanska kompanija "Panasonik" najavila je da će tokom tekuće fiskalne godine otpustiti 10.000 zaposlenih, po 5.000 u Japanu i inostranstvu, kako bi restrukturalizacijom zaustavila pad profita.
Uvoz Srbije raste sedam puta brže nego izvoz
10.05.2025.•
8
U prvom kvartalu 2025. godine, srpski uvoz je rastao sedam puta brže nego izvoz.
Vlada Španije predložila skraćenje radne nedelje na 37,5 sati
10.05.2025.•
1
Vlada Španije je utvrdila predlog zakona o opštem skraćenju radne nedelje sa 40 na 37,5 sati.
Komentari 8
thegrke
Liman 3
Sudija
200.000 x 365 je 73,000,000 godisnje. Za nekoliko godina smo zvanicno zarafili 60.000.000
Koliko se laze pa ovo je neverovatno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar