
Alabar iz Emirata: Greške sa Beogradom na vodi, Srbiji plaćamo dvesta hiljada evra dnevno
Investitor iz UAE Mohamed Alabar, vlasnik kompanija "Emaar Properties" i "Eagle Hills", izjavio je da je pravio greške u Srbiji i Albaniji.
Tajkun iz Emirata Mohamed Alabar je naglasio da investicije nisu lake, da su rizične kao i otvaranje kafića, i da je pravio greške pri izgradnji Beograda na vodi u Srbiji i da je prebrzo gradio u Albaniji, prenose Vijesti.
Istakao je da želi lokalne biznise u svim projektima, što pokazuje i činjenica da u projektu "Beograd na vodi" ima njih 600.
"U Srbiji je vrednost nekretnine oko projekta porasla 80 odsto od 2015. godine, a 10,5 hiljada radnika radi danas. Državi uplaćujemo 200.000 (evra) dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona (evra) godišnje", kazao je Alabar.
Beograd na vodi problematičan od starta
Projekat Beograd na vodi od samog početka prati niz spornih pitanja i kontroverzi, koje su izazvale široku javnu raspravu i proteste građana, stručnjaka i organizacija civilnog društva.
Jedan od najznačajnijih događaja koji je obeležio početak realizacije projekta bilo je noćno rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici 2016. godine, koje su izveli maskirani napadači. Policija tada nije reagovala na pozive građana, a odgovornost za ovaj događaj nikada nije do kraja razjašnjena, što je izazvalo sumnje u zloupotrebu institucija i netransparentnost u sprovođenju projekta.
Transparentnost procesa planiranja i realizacije Beograda na vodi bila je predmet kritika od samog početka. Projekat je započet donošenjem specijalnog zakona kojim su zaobiđeni brojni drugi propisi i procedure, što je omogućilo investitorima i vlastima da deluju van standardnih urbanističkih i građevinskih okvira.
Stručnjaci su upozoravali da je čitav projekat rađen mimo građevinske logike i uz ignorisanje mišljenja struke, što je kasnije dovelo do brojnih problema u izgrađenim objektima.
U Crnoj Gori će raditi drugačije
On je na konferenciji R:ED u Podgorici rekao i da će, u slučaju potencijalne izgradnje u Crnoj Gori, sve raditi u skladu sa željama lokalne zajednice, pišu Vijesti.
Alabar je naglasio da nije trebalo da učestvuje na tenderu za plaže u Ulcinju, te da je to bila glupa ideja. Objasnio je kako je u Ulcinju hteo da realizuje projekat "lepog plažnog bara", ali da je novčana procena bila loša pa je dobio devet plaža, nakon čega je odlučio da ih vrati lokalnoj zajednici jer ne želi tim poslom da se bavi.
U slučaju izgradnje projekata, naglasio je da smatra da treba graditi parkove i igrališta za decu i Tehnološki univerzitet. Istakao je da letnja sezona prođe za četiri meseca, pa se može izgraditi i konferencijski centar kako bi se turisti privukli u svakom delu godine i da privreda osam meseci ne bi ostajala bez posla.
Alabar: Kad sam rekao greška, nisam mislio na odluku da investiram u Srbiju
Mohamed Alabar se, nakon što su mediji objavili izveštaje sa konferencije, oglasio saopštenjem u kojem je naveo da je, "prilikom spominjanja 'grešaka u Srbiji' u vidu imao, na primer, izbor granitnog popločanja jer je teško za održavanje, a nikako odluku da investira u Srbiju".
"Takođe, kada sam naveo iznos od 200.000 evra dnevno, mislio sam na plaćanje PDV-a na osnovu prometa svih zakupaca u okviru Beograda na vodi. U ovaj iznos ne ulaze svi ostali prihodi koje projekat donosi u budžet Srbije. Ni u jednom trenutku nisam smatrao da je poslovna odluka da započnem biznis u Srbiji greška. Naprotiv, veoma sam ponosan na Beograd na vodi i na sve što sam do sada postigao u Srbiji", naveo je Alabar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ove godine biće više pšenice, manje malina i višanja
01.07.2025.•
3
Republički zavod za statistiku objavio je da se ove godine u Srbiji očekuje veći prinos pšenice u odnosu na prošlu godinu, a manji rod malina i višanja.
Proizvođači planiraju da prospu tri tone mleka: Protest zbog otkupne cene
01.07.2025.•
5
Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević izjavio je da će proizvođači mleka tog dela Srbije 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.
Poreska politika u Srbiji obeshrabruje domaća ulaganja, reforma nije na vidiku
30.06.2025.•
2
Prilika za ozbiljniju poresku reformu u Srbiji koja bi podstakla domaća privatna ulaganja propuštena je prethodnih godina.
Koje voće je najskuplje na pijacama u Srbiji (više nije trešnja)?
30.06.2025.•
3
Posle trešanja koje su u maju sa cenom od 1.000 do 1.500 dinara ponele titulu najskupljeg voća, u junu je to neslavno mesto zauzela kupina.
Tramp: Postoji kupac za TikTok - grupa veoma bogatih ljudi
29.06.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da postoji kupac za društvenu mrežu TikTok nakon što je polovinom juna još jednom pomerio rok za prodaju te aplikacije na 17. septembar.
Uvode se nova pravila za praćenje porekla drveta: Uz otpremnicu i dokaz o zakonitoj proizvodnji
29.06.2025.•
11
Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda, ispisuje nova pravila koja se tiču porekla i zakonitosti drveta koje se stavlja na tržište Republike Srbije.
Bugarska dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra
27.06.2025.•
2
Bugarska je dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra od 1. januara 2026. godine.
Tramp objavio da su SAD potpisale sporazum o trgovini sa Kinom ne navodeći detalje
27.06.2025.•
1
SAD i Kina su potpisale sporazum o trgovini, izjavio je predsednik Donald Tramp, dodajući da očekuje uskoro postizanje dogovora i sa Indijom.
Objavljene nove cene goriva
27.06.2025.•
7
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od 15 sati.
Sankcije NIS-u ponovo odložene
27.06.2025.•
3
Sankcije Naftnoj industriji Srbije ponovo su odložene.
U Srbiji više od 215.000 ljudi radi duže od osam sati dnevno
27.06.2025.•
8
U Srbiji je skoro tri miliona ljudi, starijih od 15 godina, bilo zaposleno tokom prošle godine, a većina njih radila je uobičajeno radno vreme od 36 do 48 sati nedeljno.
Posle odbrane, trgovina: Koliko daleko će EU ići da bi umirila Trampa?
26.06.2025.•
2
Pod pritiskom da obezbede trgovinski sporazum sa SAD, Evropljani traže formulu za umirivanje američkog predsednika, nakon što su se složili sa istorijskim povećanjem vojne potrošnje sa NATO-om.
Građanima stižu dupli računi za struju: Nadležni kažu da treba platiti razliku
26.06.2025.•
95
Pojedini građani su od Elektroprivrede Srbije dobili po nekoliko računa za struju na kućnu adresu.
Bajatović: Srbija neće ostati bez gasa, novi ugovor sa Rusijom do 20. septembra
26.06.2025.•
4
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da bi novi, dugoročni gasni ugovor sa Rusijom, trebalo da bude potpisan do 20. septembra.
Arsić: Opadaju investicije, državna potrošnja stagnira, privatna sporo raste
25.06.2025.•
5
U Srbiji su se početkom 2025. godine pogoršali rezultati privrede, rekao je danas profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Milojko Arsić.
Počela isplata subvencija pčelarima
25.06.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da su počela uručenja rešenja, kao i isplate subvencija pčelarima po košnici za ovu godinu.
Arbitraža: Gasprom mora da isplati 1,37 milijardi dolara ukrajinskom Naftogasu
25.06.2025.•
3
Naftogas grupa dobiće 1,37 milijardi dolara nakon arbitražnog postupka protiv ruskog Gasproma, objavio je direktor državne ukrajinske kompanije za gas Sergij Koretski.
Bečki institut: Opada obim stranih investicija u istočnu i jugoistočnu Evropu
25.06.2025.•
0
Obim direktnih stranih investicija bio je prošle godine u zemljama istočne i jugoistočne Evrope manji nego proteklih nekoliko godina iako je bilo izuzetaka među koje spadaju i zemlje Zapadnog Balkana.
Srbija se zadužuje za više od pola milijarde evra
25.06.2025.•
22
Vlada Srbije donela je odluku o novim emisijama državnih hartija od vrednosti. Iznos jedne emisije je 250 miliona evra, a druge 35 milijardi dinara (ili gotovo 300 miliona evra).
Nemačka povećava potrošnju za odbranu
25.06.2025.•
0
Ministar finansija Nemačke Lars Klingbajl, predstavljajući vladine planove potrošnje, obećao je da će zemlja povećati potrošnju za odbranu na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2029.
Superbogati Nemci sada još bogatiji
24.06.2025.•
4
Oko 3.900 superbogatih u Nemačkoj, svaki sa najmanje 100 miliona dolara neto, sada poseduje više od četvrtine ukupnog finansijskog bogatstva u zemlji, navela je danas Boston konsalting grupa (BCG).
Komentari 34
Petar
Zlateva
Grubi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar