Protiv petine poslanika postupak za sukob interesa

Od 250 poslanika u Skupštini kojima je potvrđen mandat, Agencija za borbu protiv korupcije protiv 51 poslanika pokretala je postupke zbog neprijaviljivanja imovine, prihoda ili funkcije.

Kako navodi Centar za istraživačko novinarstvo, među njima je najviše poslanika iz Srpske napredne stranke 13; socijalista je devet; četiri poslanika je iz Socijaldemokratske partije Srbije; po troje iz Demokratske stranke, PUPS-a i Nove Srbije, a po jedan iz LDP-a, Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije.

Iz Demokratske stranke (DS) ih je bilo troje, a među njima i sadašnji predsednik stranke Bojan Pajtić. Njemu je Agencija izrekla meru upozorenja zbog nepravovremenog prijavljivanja funkcije.

Od 51 poslanika, Agencija je protiv 43 vodila postupak jer je sumnjala da na vreme nisu podneli izveštaj o imovini i prihodima ili da su sa namerom skrivali imovinu, dok četvoro navodno nije prijavilo da su stupili na novu funkciju ili im je stara prestala. Ostali postupci su vođeni zbog sumnje da se funkcioneri nisu odrekli upravljanja u svojim firmama, za primanje poklona, neprenošenje upravljačkih prava i obavljanja direktorske funkcije u privatnoj firmi za vreme vršenja javne funkcije.

Agencija postupak pokreće protiv funkcionera za koje postoji sumnja da su prekršili Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije. Ako prekršaj dokaže, Agencija funkcionerima može izreći meru upozorenja, doneti javnu preporuku za njihovu smenu ili meru javnog objavljivanja da zakon nije ispoštovan.

Šefovi poslaničkih grupa nisu bili jedini koji su zbunjeno reagovali. Iznenađeni su bili i oni koji su na tom spisku. "Agencija za borbu protiv korupcije protiv mene ne vodi nikakav postupak, osim ako ga danas nisu pokrenuli“, kaže Aleksandar Martinović iz SNS.

Da kao poslanik ne bi bio u sukobu interesa Martinović je 2014, kaže, podneo ostavke na mesta u dva odbora, obavestio Agenciju, ali je ona to ignorisala duže od godinu dana. "Onda sam se našao na udaru nekih medija kojima nikako nisam uspeo da objasnim da nije to moja krivica, već nekih službenika u Agenciji za borbu protiv korupcije koji iz ko zna kojih razloga nisu hteli da obrišu podatke koji u tom trenutku više nisu bili ažurni“, kaže on.

Uskoro baza podataka

Do podataka o broju poslanika koji nisu postupali po Zakonu, novinari CINS-a su došli tako što su u proteklih šest meseci prikupljali podatke za više od 1.500 funkcionera protiv kojih je Agencija pokretala postupke od svog osnivanja. CINS će uskoro da objavi bazu podataka sa svim postupcima, koja će pokazati kakav su oni imali ishod.

Opširnije o ovoj temi, čitajte na sajtu Centra za istraživačko novinarstvo.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • OCD INTEGRITET

    23.06.2016 11:42
    ! ! !
    Preko nam je potrebna nova Agencija za borbu protiv korupcije koja će istražiti i poreklo imovine funkcionera , zaposlenih i finansijsko poslovanje u sadašnjoj ! Postojeća nema kredibilitet i treba je rasformirati. Zašto više niko ne pominje konferenciju za štampu na kojoj je Mario Spasić obelodanio dokaze o teškim finansijskim i zloupotrebama prilikom zapošljavanja u ovom državnom organu koji treba da bude kjlučna institucija u borbi protiv korupcije.

    link: https://www.scribd.com/user/232074598/

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija