
Ko je Patrik Drid: Dekan koji je pozvao policiju
Dekan novosadskog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja danas je želeo da uđe u zgradu u kojoj radi. Kako to nije uspeo, došla je policija. I tu su, moglo bi se reći, stvari krenule po zlu.

Foto: 021.rs
Došlo je do fizičkog nasilja, a policija u opremi za razbijanje demonstrancija počela je da potiskuje građane i da ih udara pendrecima. U pokušaju da ih otera od zgrade novosadskog fakulteta koristila je i biber sprej.
Stvar se završila time da je policija napustila zgradu DIF-a, dok je je dekan, uz uvrede i polivanje vodom, sproveden do sanitetskog vozila.
Prema tvrdnjama pokrajinske premijerke Maje Gojković, Drid je zadobio teške povrede, a okupljeni su demolirali i vozile Hitne pomoći, probušivši gume, navodno u nameri da se spreče zbrinjavanje dekana.
Prethodno su se na društvenim mrežama pojavili snimci na kojima se vidi kako Drid leži na podu. Upravo ove snimke podelili su i Ana Brnabić, kao i gradonačelnik Žarko Mićin, osuđujući, kako su naveli, linčovanje Patrika Drida.
Ipak, niko od onih koji su reagovali kako bi osudili nasilje i stali u zaštitu Drida, nisu pomenuli policijsku upotrebu sile, pa ni to da je jedan od policajaca na zemlju, kako je sama opisala, tresnuo šeficu Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta Smiljanu Milinkov. Takođe, nekoliko osoba je povređeno, zadobivši udarce.
U nastavku slede informacije o tome gde je nastao problem između Drida i studenata u blokadi, ali i o tome koliku je zaradu prijavljivao, koga je politički podržao i šta piše u zvaničnoj biografiji dekana novosadskog DIF-a.
Gde je nastao problem?
Uprava Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja tvrdi da je većina studenata za odvijanje nastave, dok studenti u blokadi tvrde suprotno.
Dekan Drid je u petak ušao sa grupom nastavnika u zgradu fakulteta i tom prilikom je pocepao papire na kojima je pisalo da je njemu ulazak zabranjen.
"Ja sam se osećao u najmanju ruku kao da ne kažem ko u vreme Drugog svetskog rata, još samo da stavim traku na ruku", rekao je Drid povodom ove "zabrane".
Drid je tada naveo i da je sa studentima dogovoren sastanak za ponedeljak, kada će se ukrstiti podaci jednih i drugih i kada će moći da se utvrdi istina o tome da li je većina studenata za blokadu ili nastavu.
Do planiranog sastanka između Drida i studenata u blokadi nije došlo, jer je dekan bio sprečen za uđe u zgradu fakulteta.
Sve ovo kulminiralo je današnjim nasiljem ispred DIF-a. Drid je za Danas, pre policijske intervencije, rekao da policiju nije zvao zbog studenata fakulteta, već zbog aktivista koji mu ne dozvoljavaju da dođe na svoje radno mesto.
Dekan je prethodno rekao i da je prva tri meseca podržavao zahteve studenata, dok "nije došlo do toga da se prešlo na stranu koja je skroz politizovana", te da od tog trenutka nemaju njegovu podršku.
Iako ima problem sa "politizovanošću" studenata, isto bi moglo da se zameri i njemu, imajući u vidu da se njegovo ime našlo na listi onih koji su podržali listu Aleksandra Vučića pred izbore 2023. godine.
Takođe, Drid je bio uz rektora Dejana Madića prilikom posete studentima koji su u aprilu prošle godine blokirali Filozofski fakultet, tražeći da vanredni profesor Dinko Gruhonjić dobije otkaz.
Koliko zarađuje i šta poseduje?
Patrik Drid je Agenciji za sprečavanje korupcije u više navrata od 2016. godine prijavljivao zaradu i imovinu koju poseduje. Dekan DIF-a postao je 2024. godine, a poslednji imovinski izveštaj podneo je 2023. godine.
Drid je imovinu prijavljivao i kao funkcioner, jer je prethodno bio i podsekretar u pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu.
Kada je poslednji put prijavio imovinu, plata na fakultetu mu je bila nešto veća od 230.000 dinara, a primao je i sredstva kao član Upravnog odbora Naučnog instituta za prehrambene tehnologije.
U svoj poslednjoj imovinskoj karti naveo je i da ima polovinu udela u četvorosobnom stanu i garaži, te da poseduje automobil i motocikl.
Drid je bio i v. d. direktor Visoke poslovne škole u Novom Sadu, u koju je ušao uz asistenciju policije, pošto je bivši direktorka prethodno odbila da preda dužnost.
Zvanična biografija
Patrik Drid je rođen 1968. godine, oženjen je i ima dvoje dece.
Diplomirao, magistrirao i doktorirao je iz oblasti sportskih nauka na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu.
Predaje na sva tri nivoa studija na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu, a navodi se i da je gostujući profesor na više stranih univerziteta.
Ima veliku naučnu produkciju iza sebe, te je autor i/li koautor oko 200 naučnih članaka u više od 60 međunarodnih časopisa.
Recenzent je u više od 50 međunarodnih naučnih časopisa i do sada je recenzirao više od 200 naučnih članaka (WOS). Prezentovao je više od 100 radova na međunarodnim i domaćim konferencijama; autor je 18 monografskih poglavlja i sedam knjiga.
Studijski boravak je realizovao u Rimu (Italija) 2019. godine i Palermu (Italija) 2021. godine. Domaćin (supervizor) je studentima doktorskih studija iz Španije, Italije, Turske, Hrvatske i Rusije, kroz ERASMUS i druge programe istraživačkih boravaka. Mentor je bio na 152 diplomska rada, 68 master radova, pet magistarskih radova i šest doktorskih disertacija. Od navedenog na jednom master radu i jednoj doktorskoj disertaciji bio je mentor na Univerzitetu u Palermu (Italija).
Bio je član međunarodnih komisija za odbranu doktorskih disertacija više puta u Italiji, Španiji i Hrvatskoj.
Nagrađen je od Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost kao najcitiraniji istraživač u AP Vojvodini 2020, 2021. i 2022. godine za oblast sportskih nauka.
Osvajao je brojne medalje u džudou i sambou na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Sudio je najznačajnija međunarodna takmičenja u džudou i sambou. Potpredsednik je Evropske sambo federacije (ESF). Nosilac je majstorskog pojasa sedmi dan u džudou. Tehnički delegat FISU-a je za džudo i sambo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
0
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
0
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
0
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
0
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
3
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
0
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
9
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
1
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
1
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
Protestni plan za Prvi maj: Šest meseci od tragedije i dan rada u Novom Sadu
30.04.2025.•
4
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
8
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Slučaj "nadstrešnica": Optuženi inženjeri počeli da se ispisuju iz Inženjerske komore
30.04.2025.•
4
S. N, petooptuženi u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu, a prvi među projektantima i inženjerima, ispisao se iz članstva Inženjerske komore Srbije.
Uđeš kao povređeni, izađeš kao ekstremista u Informeru
30.04.2025.•
24
Više od 30 osoba požalilo se na povrede nakon intervencije policije ispred novosadskog DIF-a. Imena pojedinih osoba koje su povređene su objavljena u Informeru, gde su označeni kao ekstremisti.
Šabić: Od objavljivanja podataka novosadskih studenata u Informeru još gore nereagovanje nadležnih
30.04.2025.•
1
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da je od pojavljivanje spiska imena povređenih studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka u listu Informer "još gori izostanak reakcije" nadležnih institucija.
FOTO: Evropska komesarka Marta Kos u Novom Sadu odala poštu poginulima u padu nadstrešnice
30.04.2025.•
2
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas je u Novom Sadu odala poštu 16 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.
Park kod Spensa: Dokle se stiglo sa radovima
30.04.2025.•
14
Veći građevinski radovi na parku kod Spensa, na prostoru nekadašnjeg "Dino parka", privode se kraju, kažu iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada.
Počelo suđenje aktivistima SNS koji su polomili vilicu studentkinji
30.04.2025.•
6
Suđenje četvorici aktivista Srpske napredne stranke koji su napali novosadske studente krajem januara počelo je u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Prolećni piknik u vinariji Verkat u petak - spremljeno mnogo toga lepog
30.04.2025.•
0
Prolećni piknik vinarije Verkat održaće se u petak, 2. maja, u Čereviću, u Jovana Grčića Milenka 13.
Komentari 58
Profa
Nina
Kakav ptofesor?
Treba da se stidi što je pozvao interventnu i žandarmeriju na svoje studente.
Sad kuka po pijačarskim novinama rekla kazala!
A fijuk pendreka i zveket štitova o tela studenata i gradjana mu nije zasmetao kad se pomešao sa povicima bola?
Sramotno za dekana i prvotimca.
boger
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar