Iz odgovora Ministarstva pravde na pitanja Insajdera jasno je da je zakon već dugo u "završnoj fazi", ali da se zapravo tapka u mestu. Posle brojnih obećanja se postavlja pitanje da li stvarno postoji politička volja da se zakon donese ili je reč samo o marketinškim i političkim porukama.
Donošenje ovog zakona obećavale su sve vlade od 2001. godine, a prvi koji je formalno pokrenuo inicijativu za usvajanje zakona o poreklu imovine je tadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić. Dve godine kasnije, predsednik Reformista Vojvodine Mile Isakov takođe je pozvao na donošenje zakona o poreklu imovine. I predstavnici Demokratske stranke, tokom vlade Mirka Cvetkovića, takođe su davali izjave o spremnosti da se zakonom ispita kako je neko stekao imovinu, ali se to nikada nije desilo. Tokom predizborne kampanje 2006. godine za zakon o poreklu imovine zalagao se i rođeni brat Bogoljuba Karića, Dragomir Karić.
Konkretan predlog zakona o poreklu imovine 24. decembra 2015. Skupštini Srbije podneli su nezavisni poslanici Borko Stefanović i Ivan Jovanović, ali predlog nije stavljen na dnevni red.
Predsednik vladajuće stranke i tada prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić najavio je donošenje ovog zakona prvo u decembru 2012. Prema tom obećanju, zakon je trebalo da bude pred poslanicima početkom 2013. ali je nakon toga rok pomeren za sredinu te godine uz objašnjenje da ministarstva za pravosuđe i finansija treba da se dogovore ko će biti predlagač. Poslednje od obećanja je dao Vučić u novembru prošle godine kada je rekao da će zakon o poreklu imovine biti donet do kraja 2016. ili početkom ove godine.
Ministarka pravde Nela Kuburović, pre više od 100 dana, za
"Novosti" rekla je da je prva verzija zakona o poreklu imovine već spremna i da bi "sledeće nedelje trebalo da uobliče prednacrt koji će ići u javnu raspravu". Povodom ove izjave ministarke Insajder je pitao Ministarstvo pravde koje su tačno aktivnosti oni održali u okviru najavljene javne rasprave.
"
Izrada nacrta zakona o poreklu imovine je u završnoj fazi. Očekuje se da će uskoro biti otvorena i javna rasprava o tom aktu. S tim u vezi, ukazujemo da proces usvajanja jednog zakona počinje od postupka izrade nacrta zakona, posle čega sledi javna rasprava i nakon toga usaglašavanje komentara, sugestija, kritika sa javne rasprave", navodi se u odgovoru
Insajderu. Iz odgovora Ministarstva pravde se vidi da
nacrt ovog zakona nije došao ni do javne rasprave, pa se tako otvoreno postavlja pitanje da li će ikada u Srbiji biti poznato poreklo imovine pojedinaca, među kojima su i bivši i sadašnji državni funkcioneri.
Zakon o poreklu imovine i unakrsna provera prijavljene i realne imovine dva su mehanizma koja bi mogla da napune budžet bez smanjenja plata i povećanja poreza za sve, uključujući najsiromašnije slojeve.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
JEDNO ZNAM SIGURNO
Vojvođanin stari
Deda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar