"Da je EU primila Jugoslaviju 1990. godine, rata ne bi bilo"

"1990. godine trebalo je primiti Jugoslaviju u EU. Ali to nije učinjeno. Ista greška napravljena je i 2000.", kaže italijanski novinar Klaudio Gerardini.
Ovaj novinar i humanitarni radnik je u poslednjih 30 godina izveštavao sa najznačajnijih događaja u Evropi, među kojima su podela Čehoslovačke i pad Berlinskog zida. On takođe smatra i da je međunarodna zajednica samo termin, jer nije ništa učinila da spreči rat u BiH.
 
On za Dojče vele ocenjuje da je francuska vlada, početkom konflikta u SFRJ, gajila simpatije prema Srbiji, a nemačka prema Hrvatskoj, dok je BiH bila prepuštena sama sebi.  Za vreme boravka u Hrvatskoj i BiH Gerardini je izveštavao za medije na italijanskom jeziku. Koliko veruje da je doprineo da se javnost u Evropi zainteresuje za ratove u bivšoj Jugoslaviji? 
 
"Rekao bih da je situacija u tom smislu bila različita u svakoj zemlji u Evropi. Uticaj nisu imali samo mediji. Ogroman uticaj imalo je ono što su govorili intelektualci. U Francuskoj su intelektualci bili na strani Bosanaca, u Nemačkoj su neki, poput Handkea podržavali Srbiju. U Velikoj Britaniji su se manje isticali intelektualci, ali je zato BBC imao najbolje izveštaje o balkanskim ratovima. Rekao bih da je Italija dobro razumela Jugoslaviju mnogo pre nego što je rat počeo. Dan posle Titove smrti u listu Korijere dela Sera osvanuo je tekst u kojem je pisalo: 'Ako ne budemo oprezni, u Jugoslaviji će se desiti masakr.' Ipak, kada su počeli konflikti u bivšoj Jugoslaviji, Italijani više nisu razumeli šta se tamo dešava", kazao je on. 
 
Evropske zemlje nisu učinile dovoljno da spreče rat u Bosni i Hercegovini, tvrdi Gerardini. 
 
"Međunarodna zajednica je termin koji je prihvaćen i toliko se koristi u medijima. U BiH su verovali da će ta divna zajednica spasiti svet, pa i BiH. To je bila velika iluzija. Miteran je otišao u Sarajevo i rekao da će Bosanci biti zaštićeni. Na kraju ništa nije učinjeno. Pa i u Srebrenici se moglo videti šta će se desiti i šta se dešava. Dakle, BiH je uvek bila pod budnim okom, ali nikada ništa ozbiljno nije učinjeno da bi ona bila spašena. Kao da se mislilo da će se stvari rešiti same od sebe. Poslednja šansa da se spasi BiH bila je Srebrenica. To nije učinjeno i rat je ubrzo posle toga bio gotov", rekao je Gerardini. 
 
Za Gerardinija je Dejtonski sporazum "užasan" jer je njime BiH podeljena – i "paralisana", a jedino rešenje za nju jeste, prema njegovim rečima, ulazak u EU. 
 
"Dodik stalno ponavlja kako BiH ne postoji. U Federaciji BiH Bakir Izetbegović ne propušta priliku da izjavama napravi još veći haos, Hrvati hoće svoju državu i tvrde da će katolici nestati iz BiH. Osim toga, siromaštvo je ogromno u toj zemlji. To utiče i na obrazovanje ljudi, a svaki populizam i demagogija hrane se neznanjem naroda. Korupcija je ogromna. Zato je jedino rešenje za BiH ulazak u EU", ocenjuje za DW Klaudio Gerardini. 
 
On tvrdi da je Evropa učinila dve "ogromne greške", i to 1990. i 2000. godine.
 
"Još 1990. godine, kada se već nazirao rat, trebalo je primiti Jugoslaviju u EU, uticati na one koji su hteli da se odvoje da zatraže ulazak u EU. Ali to nije učinjeno. Ista greška napravljena je i 2000. godine. Ako se tada razmatrala mogućnost da u EU uđu Mađarska, Rumunija i Bugarska, što se i desilo, onda je trebalo primiti i sve zemlje bivše Jugoslavije. EU je sve do 2004. godine bila u mnogo boljem stanju i mnogo otvorenija nego danas", istakao je on. 
 
Uprkos krizi, Evropa "nema pravo da odustane od svog posla", tvrdi Gerardini.
 
"Ulazak BiH, Srbije, Makedonije, Crne Gore u EU jedino je pravo rešenje. Alternative jednostavno nema. Ja uprkos svemu imam nade", zaključuje italijanski novinar.
  • V

    30.05.2017 18:54
    -
    Evropska zajednica je imala konkretnu i primamljivu ponudu za Jugoslaviju, ali su je Zloba i Franja odbili. Prvi jer u EZ ne bi bilo haosa u kom bi on mogao vladati 10 godina, krasti izbore, krasti narod, švercovati cigarete, ratno profitirati itd. itd. A drugi jer Hrvatska kao iznadprosečno razvijena republika nije vise htela da ostane u zajednici sa ispodprosečnima, najblaže rečeno. Najveća gubitnica nije Srbija nego Vojvodina koja je bila iznadprosečna taman kao Hrvatska a danas je daleko ispod, niko drugi se nije toliko srozao kao mi
  • uhhhhhh

    30.05.2017 18:02
    drago mi je što italijanski novinar zaključuje da ima nade.
    Ja je više nemam. Gledam gramzive, ratoborne, primitivne, potkupljive, i ponosne zbog svega toga, već 3 decenije, i uvek pomislim da tolika glupost ne može dugo da traje. ipak može, i trajaće i dalje.
  • @ponavlja se

    30.05.2017 17:01
    Ne ponavlja se ništa. U Hrvatskoj i Sloveniji se promenilo i to rapidno nabolje nego dok su bili u Jugoslaviji, na bolje ide i u Crnoj Gori, polako i kod nas se menjaju stvari nabolje, idemo ka EU i vrši se dokapitalizacija. Ovo su poslednji talasi jugonostalgije, koji samo predstavlja psihološku odbranu od novog. Zaboravićemo i mi Jugoslaviju čim osetimo blagodati EU sistema.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena opojna droga, nezvanično saznaje Nova.rs.

Možda uopšte ne bude bagremovog meda

Naglo zahlađenje i veoma niske temperature nepovoljno su se odrazile na pčelarstvo, a od prve bagremove paše praktično neće biti nikakvog prinosa meda.

Brnabić saopštila: Svi izbori 2. juna

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je donela odluku da se prihvati zahtev stranaka opozicije da svi lokalni izbori budu održani zajedno sa beogradskim, 2. juna.