Sa druge strane, Vojnobezbednosna agencija, koja takođe ima zakonsku mogućnost za presretanje komunikacija, tvrdi da podatke o broju fizičkih i pravnih lica ne poseduje podatke, kao i da nema pravilnik koji reguliše stavljanje lica pod posebne mere, dodaju u ovoj organizaciji za praćenje pregovora Srbije i Evropske unije.
U vezi sa trdnjama VBA, Viši sud u Beogradu još uvek nije postupio po rešenju Poverenika i dostavio tražene informacije Institutu.
"Institut pozdravlja što se BIA nije oglušila o Rešenje Poverenika Šabića, i na taj način stala na stranu transparentnosti i prava građana da budu informisani o ovim važnim pitanjima. Na osnovu naredbe Višeg suda u Beogradu, Agencija je u 2015. godini primenila posebne mere prema 360 fizičkih i osam pravnih lica. U 2016. godini broj fizičkim lica prema kojima su primenjivane posebne mere je porastao na 417, dok je broj pravnih lica ostao isti, osam. Činjenica da je broj prisluškivanih fizičkih lica u izbornoj godini porastao za više od 10 odsto ostavlja prostor za sumnju da su službe bezbednosti pod političkim uticajem. Sumnje i nepoverenje građana Srbije izazvani su činjenicom da su delovi bezbednosnih službi bili učesnici u političkim ubistvima, uključujući i ubistvo premijera Đinđića", napominju u Institutu za evropske poslove.
Odgovore BIA i VBA pogledajte
OVDE.
Institut za evropske poslove očekuje da parlament, nezavisna tela i civilni sektor zajednički rade na uspostavljanju civilne kontrole službi bezbednosti. Više o ovoj temi čitajte na sajtu
Instituta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Lala
Domaći
Naravno, inostrane i sa ambasadama.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar