Poreska uprava krije imena najvećih dužnika

To što ne znamo imena najvećih poreskih dužnika Srbije jeste dokaz da nemamo vladavinu prava, ocenila je za NIN članica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić.
Ona naglašava da time Poreska uprava ne radi svoj posao, jer je po zakonu dužna da na svakih šest meseci objavi tu listu.
 
"Poreska uprava je pre godinu dana prestala da objavljuje izveštaje, to znači da ne možete da dođete do podatka ko sve i koliko duguje državi koja se hrani od poreza. Ako godinu dana krijete taj spisak to govori da se skrivaju povlašćeni poreski obveznici, možda i oni za koje je vlast dala nalog zaključcima da se porez ne naplaćuje", objasnila je Vasilić.
 
Vasilić smatra da policija i tužilaštvo treba da daju odgovor da li je direktorka Poreske uprave to samostalno odlučila ili je dobila nalog vlade.
 
Ona je rekla da je Aleksandar Vučić, kada je za predsednika izglasan Tomislav Nikolić, prihvatio borbu protiv korupcije i sa njim su održana tri sastanka. "Rekao je da želi da očisti Srbiju od korupcije, bili smo zadovoljni, ali ispostavilo se da ništa nije tačno. Predali smo 28 referata nakon njegovog dolaska na vlast, ali posle ta tri sastanka više uopšte nije hteo ni da nas primi. Smatrao je da samo on može da se bori protiv korupcije, a jasno je da te borbe nema sve dok vlast ne počne da vodi računa koga bira u javnim preduzećima, kakve zakone donosi, jer korupcija počinje sa zakonima", rekla je ona.
 
Vasilić dodaje da je "uvek vlast ta koja utiče na količinu korupcije".
 
Ona je kritikovala i način imenovanja novih članova Saveta za borbu protiv korupcije, odnosno niko nije obavestio postojeće članove saveta da su novi imenovani, već su o tome saznali iz Službenog glasnika. "Bili smo zatečeni", rekla je ona i najavila da će se od Vlade Srbije tražiti odgovori ko je predložio nove članove, da li su se nekad bavili borbom protiv korupcije i da li su to ljudi čistih biografija.
  • Privatnik

    28.07.2017 13:38
    @Salamander
    To što meni duguju javna preduzeća i državne ustanove ne mogu da naplatim-jer su njihovi računi sa koga se privatni sektor namiruje u blokadi.
    Naprotiv, para iima na računima sa koga državni uposlenici u tim istim javnim preduzećima i ustanovama primaju platu.Za poverioce ovi računi su IZUZETI OD NAPLATE (ne mogu se blokirati i pleniti novac sa njih).
    Na pitanje zašto je to tako objašnjeno mi je da je plata za državnog činovnika FUNKCIONISANJE USTANOVE, a MOJ NOVAC -TJ plata ili honirar-BUDŽETSKI TROŠAK!
    E kada na jedvite jade naplatim (bez kamate naravno-ne priznaju mi kamatu) od tog novca plaćam poreske dugove prema državi sa svom pripisanim kamatom naravno!
  • Mali privatnik

    28.07.2017 13:32
    @Salamander
    Najviše poreza su dužni oni koje PU nije ni evidentirala kao poreske oveznike.
    Rad na crno i neprijavljivanje prihoda su osnovni problem.
    Prvo evidentirati SAV NEPRIJAVLJENI RAD NA CRNO ( i tzv"dodatni rad" državnih uposlenika posle radnog vremena!) I POSLOVANJE VAN LEGALNIH TOKOVA, okamatiti sve (14% godišnje sa pripisom kamate na kamatu kao šro se obračunava poreski dug kod legalno prijavljenih) i NAPLATITI!
    Muka mi je od primaoca socijalne pomoći koji decu u vrtić dovoze u džipovima, žive u luksuznim stanovima, a prijavljeni prihod im MIZERAN ILI NIKAKAV!
    Neka neko objasni kako je moguće kupiti stan, auto, školovati decu, firmirana garderoba,satovi, zimovanja i letovanja od zvanične plate od 20.000-100.000 dinara mesečno? Ja to recimo ne mogu, a poreze plaćam.
    A poreski dug u PU za ovog "poštenjačinu"-nikakav-nema ga!? Gde je zakon o poreklu imovine?Ko nema prijavljene prihode i plaćen porez za imovinu koju poseduje-zadužiti ga porezom koji nije prijavio.
    Dosadilo mi je više da stalno velike poreze plaćam,a živim lošije od mnogih koji u PU nikada i nisu ušli da prijave prihod i plate porez!
  • Milenko

    28.07.2017 06:44
    opet nasedate
    Malo im je oduzimanja imovine zbog par neplacenih stanarina ,telefona ili drugih racuna. Sad su smislili pljacku naj sposbnijih gradjana.Prvo su im nagurali nerealno poresko dugovanje sa protiv ustavnom zateznom kamatom a zatim nerealan poreski obracun. Tako se doslo do enormnog poreskog dugovanja. Jako je vazno napomenuti privrednu klimu u zemlji, u kojoj ni jedan racun nije placan na vreme,u takvim uslovima poreski dugovi se vestacki uvecavaju.
    Dugo godina privrednici su radili sa mnogim drzavnim ustanovama,racuni im nisu placani u roku a mnogi su ostali neplaceni,dok su oni bili u obavezi sve da placaju pravovremeno, pod pretnjom zatezne kamate i plenidbe. Ovoj drzavi nije potrebno otimanje imovine da jos vise podeli drustvo, vec je potreban jedan velik PORESKI RESET, ida se krene napred.Hiljade radnika bi bile zaposlene i ne bi nam bili neophodni strani investitori ,ali ovako ce samo agonija ne naplativosti nastaviti da traje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija