Pošte u Srbiji na meti pljačkaša zbog slabog obezbeđenja

Pošte su postale gotovo svakodnevna meta lopova.
Kako piše Blic, rukovodstvo te državne kompanije odbija da nabavi odgovarajući bezbednosni sistem i pored upozorenja policije.
 
Ta činjenica je poznata i pljačkašima, koji znaju da izuzev katanca, u mnogim objektima ne postoji drugi oblik zaštite sefova, poput kamera ili čuvara, pa su zbog toga samo ove godine ukrali više od 100 miliona dinara.
 
To što je novac građana Srbije postao lako osvojiv plen ne brine rukovodstvo kompanije, sa v. d. direktorkom Mirom Petrović na čelu, koja je našla način kako da pokrije te gubitke. Ona, naime, kroz osiguranje kompanije uspeva da pokrije deo enormnih troškova koji nastaju pljačkanjem uglavnom seoskih objekata ili onih smeštenih na marginama gradskih naselja. Međutim, pošto je poslednjih godina broj pljački sve veći, osiguravajuće kompanije otkrile su da "Pošta Srbije" nema propisane mere zaštite u svim objektima, i da im novac uzimaju na kvarno. 
 
Zbog tih problema, kuća koja ih osigurava upozorila je rukovodstvo da više neće nadoknađivati štetu ukoliko objekti ne budu adekvatno obezbeđeni. Ako se to desi, kompanija "Pošta Srbije" može doći u velike finansijske probleme već naredne godine, jer u planu javnih nabavki nije predvidela nabavku jedinstvenog sigurnosnog sistema. Bez njega, ali i bez osiguranja, upozorava Blic, pošte će za lopove ostati nezaštićene mete.
 
Da se sve otelo kontroli potvrđuje i primer šalterskog radnika u Boru, koji je uspeo da falsifikovane evre ubaci u kasu i da ga isplati štediši i da to niko ne otkrije. Radnik je, doduše, zaposlen u Poštanskoj štedionici, ali ona je smeštena u objektu Pošte.
 
Izvor beogradskih novina iz "Pošte" tvrdi da je problem dostigao velike razmere i da država mora da utvrdi zašto je novac građana Srbije nebezbedan.
 
"Pošta mora da ima savremen sistem zaštite. Ona to nema jer je navodno skup, a ukradeno nadoknađuje osiguranje. Novac se štiti katancem u seoskim sredinama, a ni u gradskim objektima ne postoji adekvatan sistem zaštite. Poseban je problem što su i radnici pošte nezaštićeni jer je bilo slučajeva da su i oni napadnuti prilikom pljački. Mi imamo zaposlenog i bivšeg visokog oficira policije koga je PUPS doveo kako bi obezbedio 'Poštu', ali izgleda da on ovde samo štiti sebe i svoju partiju. Samo u poslednje dve godine šteta od pljački je više stotina miliona dinara, ali to se sve krije i od javnosti i radnika. Javna je tajna u 'Pošti' da je i policija upozorila rukovodstvo da pljačke dobijaju velike dimenzije i da se moraju preduzeti mere zaštite. MUP ima indicija i da lopovi imaju logističku podršku nekog iz rukovodstva 'Pošte'", objašnjava anonimni sagovornik.
 
Da su ovi navodi tačni, nezvanično je potvrđeno i u ministarstvu unutrašnjih poslova.
 
"Već mesecima ukazujemo rukovodstvu JP 'Pošta Srbije' da moraju nešto da preduzmu. Provale u njihove objekte, posebno seoske, sve su češće. Nedavno je uhapšena četvoročlana kriminalna grupa iz Požarevca koja je obila pedesetak pošta širom Srbije, i to od Pančeva do Kraljeva, i ukrala, kako se sumnja, pedesetak miliona dinara iz sefova. Šta da vam kažem kada su lopovi uspeli čak i poštu na Bežanijskoj kosi da opljačkaju", kaže sagovornik iz MUP.
 
On dodaje da su pošte postale glavne mete za lopove jer kao zaštitu imaju samo metalna vrata i katanac.
 
"Kradljivcima veći problem predstavlja da iznesu sef iz pošte nego da uđu u nju, ali alatom uspevaju da izbiju i kasu i odnesu je na kolicima. Video-nadzor u seoskim poštama ne postoji, a pitanje je koliko funkcioniše i u gradskim sredinama, gde objekte uglavnom obezbeđuju penzioneri. Šta je i sa panik-tasterima? Sve su to pitanja bez odgovora, a sve naše sugestije rukovodstvu da pojača obezbeđenje svojih objekata bile su uzaludne, jer smo dobijali odgovore da je novac osiguran, pa nisu na gubitku", napominje sagovornik iz MUP Srbije.
 
"Blic" je pokušao da dobije odgovore od "Pošte Srbije" i direktorke Petrović o broju pljački, kao i o visini štete koja je nastala zbog neobezbeđenih objekata, ali odgovorili nisu stigli više od nedelju dana. Nisu želeli ni da komentarišu zašto su se oglušili o upozorenje policije da moraju da nabave adekvatan sistem zaštite objekata.
  • :/

    08.10.2017 10:54
    -
    *bes pare! Sta cemo ako lopovi nekoga ubiju?
    Sramota!
    A u toj posti salterski radnici kupuju sami wc papir, placaju popravke slavina, wc solja, popravke klima uredjaja. Ako crkne mis ili tastatura, moras sam da doneses. Kupujes mastilo za pecat, spajalice. Sve komplet sam kupujes.
    Zena mi radi u posti, pa znam ove stvari.
    Stalno joj govorim da se slucajno ne opire ako udje pljackas, nego da da pare, pa taman po cenu da moramo da vracamo. Lako cu platiti kredit, ali sta cu ako mi je neko ubije? :(
    Kakva drzava, takva i drzavna firma.
  • neverni

    08.10.2017 10:27
    Da li?
    Sa dobrim ugovorom o osiguranju, verujem da su oni i te kako na dobitku, pa nije isključeno da to nije deo nekog plana :-(
  • dd

    08.10.2017 10:17
    Pogledajte strukturu obezbeđenja! Prosek 7o god., svi iz redova PUPSa, sa naglaskom!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.