Dva časa nedeljno više za učenike prvog razreda gimnazije

Od naredne školske godine u prvom razredu gimnazije učenici će birati dva od šest ponuđenih izbornih programa, pa će tako nedeljni fond povećati za dva časa, jer će broj obaveznih predmeta ostati isti.
Dva časa nedeljno više za učenike prvog razreda gimnazije
Foto: 021
Sve to je predviđeno novim predlogom nastavnog plana i programa za prvi razred gimnazija koji je uradio Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i koji je u proceduri odobravanja.
 
"U ponudi je šest programa, od toga škola prema svojim mogućnostima bira četiri koje će ponuditi učenicima. Učenici imaju obavezu da izaberu dva programa sa fondom od dva časa nedeljno", kaže rukovodilac Centra za razvoj programa i udžbenika ZUOV Eleonora Vlahović.
 
U ponudi će biti programi: obrazovanje za održivi razvoj, primenjene nauke, umetnost i dizajn, pojedinac, grupe i društvo, zdravlje i sport, komunikacija i medijska kultura.
 
"Planom nije dodat ni oduzet nijedan nastavni predmet, a sa ova dva izborna programa povećava se opterećenje učenika. To je urađeno u skladu sa novim zakonom koji na drugačiji način posmatra opterećenje učenika ne preko časova, već broja sati koji se provode u školi", pojasnila je Vlahovićeva.
 
Izborni programi, kako kaže, napravljeni su tako da odgovaraju interesovanjima učenika i njihovom profesionalnom razvoju – iz oblasti prirodnih nauka, društvenih nauka, umetnosti, tehnike, tehnologije, ekonomije.
 
"Programi ne bi trebalo da budu dodatno opterećenje za učenika, već da zadovolje neka njihova interesovanja. Radi se timski, mnogo se sarađuje i potpuno je drugačiji pristup od redovne nastave. Nadam se da će učenicima prijati takav način rada", naglasila je Vlahovićeva.
 
Neki izborni programi su predviđeni samo za prvi i drugi razred, neki samo za treći i četvrti razred gimnazije.
 
"Učenik može da izabere program u prvom razredu i da ga zameni u drugom, međutim ono što izabere u trećem mora da pohađa i u četvrtom razredu. Ima dva izborna programa koja se mogu pohađati tokom celog gimnazijskog školovanja", pojašnjava rukovodilac Centra za razvoj programa i udžbenika ZUOV.
 
Programi su napravljeni tako da u njima nema nastave, već su postavljeni istraživački, projektno i podrazumevaju punu aktivnost učenika. Nastavnik je partner sa učenicima u istraživanju raznih oblasti. Fokus je na ovladavanju tehnikama prikupljanja podataka, obrade podataka, njihovoj kritičkoj analizi, prezentovanju dobijenih rezultata i dizajniranju projekata.
 
Upitana da li će uvođenje novih programa podrazumevati nova zapošljavanja nastavnika u školama, ona je rekla da će predavači biti nastavnici koji su već u obrazovnom sistemu. Precizno je definisano za svaki program ko može da ga predaje, te tako za program obrazovanje za održivi razvoj, predavači su nastavnici biologije, hemije, geografije. Ako je u pitanju umetnost i dizajn predavači su nastavnici muzičkog i likovnog. Vlahovićeva kaže da predstoji obuka za nastavnike koji mogu biti predavači u izbornim programima.
 
Govoreći o obaveznim izbornim predmetima, Vlahovićeva kaže da veronauka i građansko ostaju u ponudi, ali da su "u alternaciji".
 
"Učenik mora da izabere jedan od ta dva predmeta s tim što može jednom da ga menja", pojašnjava sagovornica Tanjuga i dodaje da će se veronauka i građansko ocenjivati opisno, dok će ocena iz izbornih programa "biti numerička", što znači da ulazi u prosek ocena učenika.
  • Nindža Kornjačleone

    07.01.2018 17:04
    Treba da im uvedu predmet "tapetarstvo". Moze nekima da bude korisno u daljem zivotu kada budu lepili stranacke plakate po mesnim zajednicama i nadvoznjacima. U svakom slucaju bolje nego nesto sto se zove "obrazovanje za odrzivi razvoj".
  • aaaaaaaaa

    07.01.2018 16:20
    aaaaaaaaa
    a sta ce im skola kada ce biti dovoljno da se uclane u sns i dobiju posao
  • Inspektor Višekruna

    07.01.2018 16:07
    Imam predlog
    Da povećamo fond časova na bar 70/nedeljno da niko od prosvetara ne bi bio višak?
    Znate li da đak prvak ima više časova od profesora?
    Ako želite dobro deci rasteretite ih, i pojačajte kvalitet nastave.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija