Nastavnici odlaze u IT sektor, ko će učiti decu

Nastavnici matematike, fizike i engleskog jezika već su deficitarna zanimanja u mnogim krajevima Srbije, a dodatni problem je nova tendencija prelaska ovog kadra u IT sektor.
Nastavnici odlaze u IT sektor, ko će učiti decu
Foto: Pixabay
Kako piše Blic, prosečnu platu nešto višu od 40.000 dinara i radni dan ispunjen dinamikom koju stvara 30 učenika nastavnici srednjih i osnovnih škola lako zamenjuju za često duplo veću platu i posao uz tišinu jednog računara. Upravo nastavnici matematike, fizike i stranih jezika, koji nam najviše fale, najlakše i nalaze posao u IT sektoru kao početnici u programiranju ili asistenti pri izradi raznih aplikacija gde se traže njihove veštine poznavanja jezika i računanja.
 
- Radim kao prevodilac u jednoj IT firmi već dve godine. Pravimo aplikacije za razna tržišta i kao profesor engleskog jezika koji se odlično služi i nemačkim lako sam se uklopio. Plata mi je veća za 300 evra nego u školi, ali to nije bio prvi motiv zašto sam ovde nego bolje radno okruženje. Predavao sam u jednoj stručnoj školi u Novom Sadu i svakodnevno doživljavao stres što zbog učenika, što zbog njihovih roditelja, ali čak i zbog kolega – priča za Blic Aleksandar Marić.
 
Kako dodaje, pravljenje aplikacija i programa za učenike iz raznih zemalja proširilo je i potrebu za novim radnim profilima pa se traže nastavnici i profesori kako bi sarađivali na teorijskom delu.
 
- Određen broj nastavnika prelazi u IT sektor, ali u Beogradu i Novom Sadu još nema problema sa kadrom jer nezaposlenih nastavnika ima više nego dovoljno. Situacija je ipak drukčija u manjim mestima, gde takvi radnici fale - navodi Slavko Matić, predsednik Aktiva srednjih škola u Novom Sadu.
 
Gradovi iz unutrašnjosti Srbije ili oni u Vojvodini poput Sombora, Subotice, Apatina i Zrenjanina poslednjih godina ulažu velike napore da bi došli do nastavnika matematike, fizike i engleskog jezika. Tako je Gradsko veće Požarevca ove godine raspisalo konkurs za dodelu 65 stipendija za studente deficitarnih zanimanja, među kojima su profesori matematike, fizike, hemije, biologije, informatike, razredne nastave, violine i etnomuzikologije.
 
Usvojen je nedavno i Pravilnik o vrsti obrazovanja nastavnika iz izbornih predmeta kojim je precizirano da škole mogu da zaposle master učitelje ukoliko nema odgovarajućeg kadra, diplomaca tehničkih i matematičkih fakulteti, koji trenutno obrazuju IT stručnjake.
 
Master učitelji ukoliko žele da predaju informatiku u okviru studija moraju da polože najmanje pet informatičkih predmeta iz oblasti - programiranje, objektivno orijentisano programiranje, matematika i teorijsko računarstvo, odnosno da tokom studija ostvare 90 ESP bodova iz oblasti informatike i računarstva. Oni koji to nemaju mogu da polažu diferencijalne ispite i tako steknu uslove da predaju informatiku. Master učitelji koji ima 60 ESP bodova iz engleskog jezika mogu da predaju taj predmet od prvog do četvrtog razreda osnovne škole.
  • Profa l sektor

    11.10.2022 13:25
    It sektor
    Posle deset godina rada na privatnim fakultetima, ne mogu vise da radim za minimalce, trpim mobing privatnika i kolege. Mozete li mi preporuciti neki dobar kurs programiranja?
  • nestručni u školama

    26.07.2019 16:15
    nikad u školu
    A zašto bih radila sa današnjim roditeljima, od kojih je većina rodila jer je pukao kondom, a venčala se jer njoj treba sponzor, a njemu čistačica?! Šta da naučim njihova derišta?! Da me neko šikanira za 350 evra?! I više ceni GSP vozača?! Pa, kakvi roditelji - takva škola i "nastavnici". Posle 5 g. u državnim OŠ, evo me u privredi, a nemački neka vam predaju nestručni provincijalci zbog kojih nikad nisam ni mogla da se zaposlim u Bg. Jedva čekam da odem daleeeeeeeeeko.
  • Inspektor Višekruna

    22.02.2018 16:05
    Prihvatam
    Manja plata i mnogo više slobodnog vremena. U slobodno vreme mogu raditi honorarno i sigurno neću biti u minusu. Ako predajem u školi u koju mi idu deca garantovani uspeh 5.00, bez plaćanja privatnih časova. Mogu brljaviti taman toliko da ne dobijem otkaz, a plata ista.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.