Čeka se Nacionalna strategija za retke bolesti

Veliki pomaci napravljeni su u dijagnostici retkih bolesti i upućivanju pacijenata na lečenje u inostranstvo, ali se još uvek čeka na Nacionalnu strategiju za retke bolesti, kažu predstavnici udruženja obolelih, a iz Ministarstva zdravlja najavljuju da će ona biti usvojena do kraja godine.
Čeka se Nacionalna strategija za retke bolesti
Foto: Pixabay
Izvršni direktor Nacionalne organizacije za retke bolesti (NORBS) Davor Duboka kaže da su uvedeni inovativni lekovi na liste lekova RFZO od kojih je polovina namenjena za retke bolesti, a povećana je i budžetska linija za retke bolesti u Ministarstvu zdravlja ove godine sa 1,1 milijardu na 1,5 milijardu dinara.
 
"Ipak, ne smemo zanemariti činjenicu da efikasna terapija postoji samo za pet odsto retkih bolesti, a ostalih 95 odsto nema terapije, nema leka i njihove potrebe su specifične - od velikog broja medicinskih pomagala koja nisu dostupna, rehabilitacija", rekao je Duboka na okruglom stolu "Retke bolesti- naredni koraci" organizovanom u susret obeležavanja međunarodnog Dana retkih bolesti.
 
On je naglasio da se još čeka usvajanje Nacionalne strategije za retke bolesti koju je uradila posebna radna grupa Ministarstva zdravlja.
 
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Meho Mahmutović kaže da je država prepoznala značaj lečenja retkih bolesti i obezbedila posebnu budžetsku liniju za dijagnostiku i lečenje.
 
On je podsetio da je 2012. godine prvi put izdvojeno 130 miliona dinara za lečenje pacijenata, a da je ove godine za te namene izdvojeno 1,5 milijardi dinara.
 
"Pacijenti oboleli od retkih bolesti su doživotno na terapiji i lečenje je veoma skupo", naglasio je Mahmutović i dodao da je osim posebne linije formiran i Budžetski fond za lečenje pacijenata u inostranstvu.
 
Procenjuje se da u Srbiji od retkih bolesti boluje 450.000 pacijenata, od oko 7.000 različitih retkih bolesti, a u Evropi oko 30 miliona ljudi.
 
Zamenik direktora Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Jovana Milanović kaže da je krajem 2017. godine doneta odluka da se proširi lista lekova i da su se na njoj našli i pojedini lekovi za retke bolesti, ali i da se za te pacijente obezbeđuju medicinsko-tehnička pomagala. Ona je naglasila da su Ministarstvo zdravlja i RFZO formirali posebnu radnu grupu kako bi se unapređivala prava obolelih. Oni će razmatrati zahteve udruženja, ali će struka odlučivati o uvođenju terapije i nabavci pomagala.
 
Govoreći o inicijativi NORBS-a o uvođenju duvanskog dinara za obolele od retkih bolesti, koju je podržalo Ministarstvo zdravlja, predstavnici udruženja, ali i resornog ministarstva, kažu da nemaju povratnu informaciju da li će tu inicijativu podržati Vlada Srbije.
 
Govoreći o nabavci leka za osobe sa LAL deficitom, predstavnica RFZO je rekla da je postupak nabavku u toku i da očekuje da će uskoro biti završen.
 
Majke dece obolele od bulozne epidermolize "deca leptiri", zanimalo je kada će ti pacijenti moći da računaju na pomoć i kada će im biti obezbeđeni zavoji, sredstva za dezinfekciju, sterilne gaza, koje sada sami nabavljaju.
 
Obolele od plućne hipertenzije zanimalo je kada će dobiti neophodnu terapiju o trošku RFZO.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija