"Neprepoznavanje spin tehnika najveći problem novinara"
Italijanski novinar Marčelo Foa ocenio je u Beogradu na predstavljanju knjige "Gospodari medija" da je najveći problem novinara što ne prepoznaju spin tehnike.
Foto: Pixabay
Foa (54) je u Medija centru rekao da zakoni protiv "spina" imaju malu šansu da poprave situaciju u medijima, te da je najbolje da novinari nauče da prepoznaju tehnike manipulacije da bi je izbegli.
"Najveći strah koji imaju 'spin-doktori' je da novinari konačno shvate kojim tehnikama se koriste", istakao je Foa koji je u višednevnoj poseti Srbiji, kao gost izdavačke kuće "Clio" koja je prevela i objavila njegovu knjigu.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Slaviša Lekić je kazao da knjiga Marčela Foa predstavlja "sjajno štivo jer pokazuje da je nadmoć novinara nad političkim etablišmentom iluzija".
"Knjiga pokazuje da političari nisu žrtve, kao što se obično prikazuje", istakao je Lekić i dodao da knjiga osvetljava pozadinu mnogih istorijskih događaja - od atentata na predsednika SAD Džona Kenedija 1963. godine, do sadašnjeg rata u Siriji.
Lekić je rekao da će za javnost u Srbiji biti interesantani primeri medijske manipulacije tokom ratova u vreme raspada Jugoslavije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nenadić: Nezgrapna izjava Marte Kos
22.05.2026.•
0
Programski direktor ogranizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić ocenio je kao "nezgrapnu" izjavu evropske komesarke za proširenje Marte Kos koja je pozdravila izmene četiri izborna zakona u Srbiji.
Vučić: Izbori će biti između septembra i novembra, predlog Merca nije zadovoljavajuć za Srbiju
22.05.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će vanredni parlamentarni izbori biti održani "nekad u periodu od septembra do novembra".
Tužilaštvu ni posle mesec i po dana nije dostavljen obdukcioni nalaz poginulog radnika
22.05.2026.•
1
Treće osnovno tužilaštvo u Beogradu ni mesec i po dana nakon pogibije 38-godišnjeg kineskog radnika na gradilištu novog savskog mosta uprkos urgencijama nije dobilo obdukcioni nalaz.
Nemet: Mladi u Srbiji i Mađarskoj sve glasnije ustaju protiv korupcije
21.05.2026.•
5
Beogradski nadbiskup, kardinal Ladislav Nemet je izjavio da su mladi ljudi u Evropi simbol nade, i da upravo mladi u zemljama poput Srbije ili Mađarske sve više dovode u pitanje korupciju i autoritarne strukture.
Dok se čeka odluka o NIS-u, Srbija ubrzano povećava naftne rezerve
21.05.2026.•
4
Dan pre isteka roka za promenu vlasničke strukture u Naftnoj industriji Srbije, američka administracija, koja je odredila 22. maj kao novi rok, još uvek se nije oglasila o daljem produženju vremena za pregovore.
Brnabić: Ne bih baš rekla da imamo bratske odnose sa Rusijom
21.05.2026.•
26
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Pragu da odnose Srbije i Rusije ne bi nazvala bratskim.
Vučić: Sa 99,9 odsto sigurnosti znamo da je pronađeno telo A. N, niko ne sme ovako da strada
21.05.2026.•
29
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da sa velikom verovatnoćom 99,9 odsto može da se pretpostavi da telo koje je pronađeno u buretu je ubijeni A.N.
Telo pronađeno u buretu, pitanje ostaje: Da li su službe morale da znaju za sastanak na Senjaku?
21.05.2026.•
23
U buretu, koje je otkopano na teritoriji opštine Inđija u prisustvu javnih tužilaca, policije i forenzičara, pronađeno je telo za koje se veruje da bi moglo da pripada Aleksandru Nešoviću, za kojim se tragalo.
Poslanici vlasti i opozicije o hapšenju Veselina Milića: Skroz suprotna viđenja
21.05.2026.•
1
Od hapšenja načelnika beogradske policije Veselina Milića prošle sedmice, zbog sumnje da je učestvovao u prikrivanju ubistva Aleksandra Nešovića Baje u restoranu, odgovornost njemu nadređenih još uvek izostaje.
U Srbiji manji broj košnica zbog uginuća pčela, evropski problem zbog falsifikovanja meda
21.05.2026.•
1
U Srbiji je registrovano preko 1,6 miliona košnica, međutim realan broj može biti manji zbog velikog uginuća pčela prošle godine, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović.
Đorđević: U Gornjim i Donjim Nedeljicama sprovodi se eksproprijacija za projekat "Jadar"
21.05.2026.•
5
U Gornjim i Donjim Nedeljicama sprovodi se eksproprijacija zemljišta za infrastrukturne projekte povezane sa projektom "Jadar", uprkos tvrdnjama vlasti da se od istog odustalo, tvrdi advokat Luka Đorđević.
Pritvor za sedmoro srpskih direktora na Kosovu, Petković traži da budu oslobođeni
21.05.2026.•
2
Osnovni sud u Prištini odredio je danas pritvor do mesec dana za sedmoro Srba, direktora zdravstvenih i obrazovnih ustanova u Gračanici.
Uhapšeni zbog prevare u privredi: Prisvojili skoro 21 milion dinara
21.05.2026.•
0
Policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu uhapsila tri osobe zbog sumnje da su prevarom u obavljanju privredne delatnosti prisvojile skoro 21 milion dinara, saopšteno je danas.
U Inđiji u buretu pronađeno telo, sumnja se na žrtvu pucnjave u restoranu na Senjaku
21.05.2026.•
37
U buretu koje je otkopano na teritoriji opštine Inđija, u prisustvu javnih tužilaca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, policije i forenzičara, pronađeno je telo za koje se veruje da bi moglo da pripada oštećenom A. N.
Izgorelo šest splavova u Beogradu, nema povređenih
21.05.2026.•
3
Kod naselja Makiš u Beogradu danas je na Savi izgorelo šest splavova, potvrđeno je agenciji Beta u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).
NUNS otvara prostorije novinarima tokom studentskog protesta na Slaviji u subotu
21.05.2026.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) najavilo je da će u subotu, 23. maja, tokom studentskog skupa na Trgu Slavija, njihove beogradske prostorije biti otvorene za sve novinare.
Tužilaštvo o ubistvu na Senjaku: Oduzeti telefoni, računari, fitnes narukvica, izdato 70 naredbi za veštačenja
21.05.2026.•
5
Beogradsko Više javno tužilaštvo (VJT) saopštilo je danas da je u dosadašnjem toku istrage u "slučaju Senjak" donelo ukupno 70 naredbi za različita veštačenja.
Cvijić: Obračuni u podzemlju se tek očekuju, takva situacija nije bila čak ni devedesetih
21.05.2026.•
5
Novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić kaže da su pucnjave u Beogradu učestale, samo da je sada veća pažnja javnosti, nakon slučaja na Senjaku i hapšenja šefa beogradske policije.
Poruke "Studenti pobeđuju" na prorežimskim medijima: "Meduza" pred protest na Slaviji
21.05.2026.•
14
Na prorežimskim medijima u sredu uveče pojavila se poruka "Studenti pobeđuju".
Komentari 2
proka
ako je još ostalo nešto novinara , njima ne objavljuju tekstove ili ih PREKOMPONUJU kao Novosadsku vladu.!!
ntn
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar