Parlamentarni izbori u Australiji

Lider opozicije Bil Šorten i aktuelni premijer Malkolm Turnbul glavni su rivali na današnjim parlamentarnim izborima u Australiji, a tokom dvomesečne predizborne kampanje najvažnije teme bile su turbulencije na globalnom tržištu posle Bregzita, porez na dobit korporacija, uspešno vraćanje migranata, istopolni brakovi i korupcija.
Premijer Malkolm Turnbul, lider konzervativne koalicije, pozvao je birače da glasaju za kontinuitet i stabilnost, a opozicioni laburista Bil Šorten ocenio je da je vlada duboko podeljena i ne može garantovati stabilnost. Od 150 mesta u parlamentu Australije, laburisti su do sada imali 55 poslaničkih mandata, konzervativna koalicija 90, a manjinske stranke i nezavisni poslanici pet mandata.
 
Tokom osmonedeljne predizborne kampanje bilo je malo promena u rezultatima istraživanja, a analitičari smatraju da su tome doprineli nezainteresovani birači. Prema procenama eksperata, obe strane svoju kampanju bazirale su na svojim tradicionalnim adutima - konzervativci na boljem upravljanju ekonomijom, a laburisti na ulaganju u zdravstvo i obrazovanje.
 
Turnbul je razočarao one koji su se nadali progresivnijoj vladi od one koju je vodio lider Liberalne partije Toni Abot, koji je smenjen u septembru prošle godine posle unutarstranačkog glasanja. On je na predizbornom mitingu ove nedelje rekao da njegova vlada nudi jak ekonomski program, neophodan da spreči uticaj turbulencija na globalnom tržištu nastalih posle izlaska Velike Britanije iz EU.
 
Sa druge strane, laburisti tvrde da Turnbul, čije se bogatstvo procenjuje na 150 miliona dolara, nema realnu predstavu o tome kako žive obični australijski građani, dok vladajuća koalicija optužuje Šortena, bivšeg sindikalnog vođu, za izazivanje podela i prevaziđenih klasnih sukoba.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet