Završen poluvekovni sukob u Kolumbiji

Kolumbijska vlada i glavna pobunjenička grupa Revolucionarne oružane snage Kolumbije potpisale su u ponedeljak istorijski mirovni sporazum, čime je i zvanično okončan poluvekovni sukob u kom je ubijeno na stotine hiljada ljudi.

Sporazum su na ceremoniji u Kartaheni, gradu na karipskoj obali Kolumbije, potpisali su predsednik Kolumbije Huan Manuel Santos i lider FARC Timoleon Himenes, poznat pod nadimkom Timočenko. Oni su sporazum potpisali olovkom napravljenom od metka.

Tom činu je prisustvovalo 2.500 stranih zvaničnika. Sporazum ima 297 strana, a mora da bude ratifikovan na referendumu 2. oktobra.

Posle toga, pobunjenici će predati oružje posmatračima pod okriljem UN u narednih šest meseci, dok formiraju političku partiju.

FARC će imati zagarantovanih minimum 10 mesta u kongresu.

U sukobima je, prema dosadašnjim procenama, poginulo 220.000 ljudi, dok su milioni morali da napuste domove. Sporazum je usledio nakon četiri godine pregovora koji su u više navrata bili na ivici prekida.
 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Berlin planira kandidaturu za Olimpijske igre

Berlin planira da se kandiduje za domaćina Olimpijskih igara, potencijalno tačno 100 godina nakon što je nemačka prestonica bila domaćin kontroverznih Igara 1936. godine, pod nacističkim režimom.