EU poziva američke profesore i naučnike da dođu

Evropska unija je odlučila da obezbedi stotine miliona evra za jačanje slobode univerziteta i privlačenje profesora i naučnika iz celog sveta, posebno SAD.
EU poziva američke profesore i naučnike da dođu
Foto: Pixabay (ilustracija)
Iz SAD je krenuo "odliv mozgova" zbog gušenja slobode obrazovanja i nauke koju sprovodi vlast iz Vašingtona.
 
Odluku su na konferenciji predstavnika evropskih univerziteta, ministara prosvete i komesara Evropske komisije u Parizu saopštili predsednik Francuske Emanuel Makron i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen.
Poruka te konferencije, pod geslom "Izaberi Evropu za nauku", bila je da je "Evropa odlučna da obrazovanje i nauku stavi u srce svoje ekonomije, da postane dom naučne slobode i saradnje, kao i da uz dobrodošlicu prihvati talente iz celog sveta".
 
Vidnu pažnju je u medijima EU privukao intervju američkog profesora Džejzona Stenlija koji je odlučio da napusti čuveni univerzitet Jejl i ode na univerzitet u Torontu, u Kanadi, zbog sputavanja slobode obrazovanja i nauke i odluke vlasti predsednika SAD Donalda Trampa da uskrati državnu pomoć univerzitetima.
 
Ključna poruka ovog profesora filozofije, stručnjaka za autoritarne režime, bila je da su "škole, univerziteti, mediji i pravosuđe, kao temelji demokratije i razvijenog društva, sada na udaru u SAD".
Na konferenciji "Izaberi Evropu za nauku" Makron je saopštio da je Vlada u Parizu izdvojila 200 miliona evra za povoljne uslove za boravak i rad inostranih naučnika, istraživača i profesora.
 
Šefica Evropske komisije je istakla da je EU obezbedila 500 miliona evra za razdoblje 2025-2027. da "podrži najbolje i najumnije istraživače i naučnike iz Evrope i celog sveta".
 
U obraćanju američkim naučnicima i profesorima koji su već počeli da dolaze u EU, Ursula fon der Lejen je istakla da je Unija odlučna da postane središte privlačnosti za pamet iz sveta.
 
"Srednjoročno i dugoročno, zajedno sa svojim državama-članicama, EU želi da dostigne cilj od tri odsto bruto-domaćeg proizvoda za ulaganje u istraživanje i razvoj do 2030", rekla je ona.
Evropska investiciona banka (EIB) planira snažnu finansijsku injekciju u evropski tehnološki sektor i za tehnološka preduzeća i naučnike će izdvojiti 70 milijardi evra, piše nemački dnevnik "Handelsblat".
 
Cilj je da se smanji zaostajanje Evrope za SAD po ulaganjima u taj sektor, i do 2027. godine 70 milijardi će biti stavljeno na raspolaganje novoosnovanim perspektivnim firmama. Cilj EIB je da se tako mobilišu i dodatna ulaganja iz privatnog i javnog sektora.
 
Zahvaljujući tome iznos takvih investicija bi mogao da poraste i na 250 milijardi evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tinkerbell

    24.05.2025 14:35
    Uskoro i srpske.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet