Iako se o meteoritima često govori da se mogu pronaći svuda na Zemlji, oni su u celoj istoriji pogodili samo jednu ženu – En Hodžis.
Bilo je to 30. novembra 1954, kad je En Hodžis iz Silakoga odlučila da se odmori i odrema na kauču u svom dnevnom boravku. Probudila se, uplašena, kada u je odjednom pogodio 3,8 kilograma težak svemirski kamen. Neobičan predmet veličine lopte probio je plafon kuće, odbio se od radija na ormariću i sleteo na Enino bedro.
Kao podsetnik joj je ostala velika tamna modrica i brojna pitanja.
Svedoci iz Silakoga su izjavili da su videli sam pad meteorita, neki su opisali crvenkasto svetlo koje ga je pratilo s tragom dima iza njega. Drugi su pak opisali "vatrenu kuglu", ali šta god su videli - zainteresovalo ih je. Ubrzo su se znatiželjni meštani okupili oko kuće Hodžisovih, bez pitanja ulazeći kako bi otkrili šta se tačno dogodilo. Dok je stigao kući, Enin suprug Judžin je morao da se probija kroz rulju da bi došao do svoje žene. Iako su neki nagađali da je predmet koji je pogodio En zapravo deo koji je otpao sa aviona ili nečeg zlokobnijeg sovjetskog porekla, geolozi su ubrzo potvrdili da je tajanstveni kamen zaista meteorit.
Bitka za starateljstvo
Uskoro je započela prava bitka za starateljstvo nad metoritom - En je tvrdila da je njen jer je pao kroz njenu kuću i na nju, ne iz puke slučajnosti već zato što je "Bog to tako odredio". Gospođa Birdi Gaj, pravna vlasnica kuće koju je iznajmljivala Hodžisovima, smatrala je da meteorit pripada njoj. Iako je zakon bio na strani stanodavke, javnost se nije s tim slagala već su navijali za to da se kamen vrati Eni. Javno mnjenje je izvršilo pritisak pa je Birdi pristala na sudsku nagodbu, uzimajući samo 500 ponuđenih dolara.
Nakon tužbe su Hodžizovi bili uvereni da će dobiti veliki novac za meteorit, ako od nikog drugog, onda od muzeja. Budući da su odbijali ponude odmah nakon incidenta, a potrošili dosta novca na pravnu bitku oko vlasništva, cela priča pa i sam meteorit postali su stara vest. Ponude su presušile, a Hodžisovi su ga, ironično, pre donacije muzeju koristili kao veoma čvrst podmetač za vrata.
Uništio joj život
Bez svog meteorita, En je osećala svojevrsnu prazninu. Bila je samo prosečna žena i domaćica iz malog mesta dok se nije našla u središtu svetske pažnje, upravo zahvaljujući teškom kamenu. Nakon što je isteklo njenih 15 minuta slave, stvari su pošle po zlu. Postala je depresivna, sve češće u sukobu s mužem pa je doživela nervni slom. Par se rastao 1964, a prema Judžinu, ona se "nikad nije oporavila od meteoritskog ludila". Umrla je sama i nesrećna 1972. sa samo 52 godine, usled komplikacija s jetrom.
Neko je ipak imao koristi
Na veliko iznenađenje, nekom je sav taj događaj i medijska pažnja ipak dobro došla. Reč je o susedu Hodžisovih, farmeru Džulijusu Makinliju, koji je pronašao još jedan deo otpalog meteorita na tlu. Iako je bio upola manji od komada koji je pao na En, on je odmah znao da će imati vrednost. Makinli, koji je bio 50-godišnji Afroamerikanac u Alabami, pronašao je dobrog advokata koji mu je odmah pomogao da pronađe dobru cenu za kamen pa ga je za ogromnu sumu novca prodao Institutu Smitsonijan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Stabla smrče u Dolomitima pokazala su sposobnost da predosete pomračenje Sunca, pokazujući kolektivno bioelektrično ponašanje koje prethodi tom prirodnom fenomenu.
Švajcarska se smatra rajem ljudskih prava. Ako pojedinac ili grupa građana u 18 meseci prikupi 100.000 potpisa za referendumsko izjašnjavanje o nečemu, referendum se mora održati.
Stručnjaci sa dva britanska univerziteta otkrili su da je kopija Magna karte u biblioteci Pravnog fakulteta američkog univerziteta Harvard, umesto jeftine kopije, zapravo retko izdanje iz 1300. godine
Nekoliko domaćih tabloida objavilo je vest da su se u prvoj igri anagrama kviza Slagalica, navodno pojavila slova iz kojih se može složiti rečenica "Đilasu lopove".
Večeras se održava prvo polufinale Evrovizije, koja se ove godine organizuje u Bazelu, nakon prošlogodišnje pobede Švajcarca Nema Metlera sa pesmom "The Code".
Osmogodišnji dečak iz američke savezne države Kentaki slučajno je naručio 70.000 lizalica preko Amazona, a njegova majka otkrila je ovu narudžbinu kada je već bilo kasno i pošiljka krenula.
Dvojica Britanaca osuđena su zbog toga što su oborili čuveno drvo gorskog javora, staro više od 150 godina, koje je predstavljalo lokalnu znamenitost, prenose britanski mediji.
Namirnice koje bi mogle da posluže za prenošenje tajnih poruka, poput raviola i celog pileta, ne nalaze se na meniju kardinala u domu Santa Marta, gde borave tokom konklave.
U kladionicama je do sada uloženo 50 puta više novca kada je u pitanju izbor novog pape nego tokom prethodne konklave 2013, kada je pokojni papa Franja izabran za poglavara Rimokatoličke crkve.
Komentari 1
Komsha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar