Međutim, prema pisanju "Gardijana", francusko istraživanje sprovedeno na velikom broju volontera pokazalo je da za to ima samo malo bojazni: najčešća reč koju izgovaramo u snu je "ne", dok za njom slede – psovke. Ispitivanje je pokazalo da muškarci daleko češće govore dok spavaju od žena.
"Pričanje u snu je jedan od poremećaja, poput šetanja tokom spavanja. Prema mom iskustvu, povezano je sa preteranom stimulacijom nervnog sistema do koje najčešće dolazi zbog prekomerne upotrebe raznih uređaja poput mobilnog telefona neposredno pre spavanja, ali i učestalog uzimanja kofeina", kaže dr Nerina Ramlakan, stručnjakinja za poremećaje sna.
Prema njenoj oceni govoru u snu sklone su osobe koje su stroge prema sebi, perfekcionisti su, ali i tokom razgovora sa drugima zadržavaju ono što misle za sebe, pa to kasnije izgovore u snu.
Mnoge zanima da li i šta pričaju tokom spavanja pa koriste i posebne aplikacije poput snimača govora u snu. Ali koje su mogućnosti da neko u snu prizna zločin ili izgovori da ima ljubavnicu?
Profesor Džim Horn, stručnjak za poremećaje sna, kaže da ne treba da verujemo u priče o odavanju tajni. Prema njegovom iskustvu pričanje tokom sna odigrava se u prvoj fazi spavanja, dok osoba ne utone u dubok san. Govorenje tokom spavanja nije, po oceni dr Horna, rezultat sanjanja, već toga što čovek i dalje misli, odnosno nije ušao u dublji san.
Pričanje u snu karakteristično je za decu i u fazi odrastanja mnoga od njih prestanu to da rade. Oni kojima ova osobina ostane kasnije tokom života za to mogu kriviti i genetski faktor. Ipak, stručnjaci upozoravaju na to da ukoliko je pričanje u snu učestalo, to može biti znak anksioznosti, pa bi zbog toga bilo dobro da se posavetuju sa stručnjakom i otkriju razlog takvog poremećaja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Ns 49
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar