VIDEO: Otrov škorpije je najskuplja tečnost na svetu

Otrov sredozemne žute škorpije - deathstalkera može da bude smrtonosan, ali takođe može pomoći čoveku da napravi lek, ali i da zaradi milione dolara.
VIDEO: Otrov škorpije je najskuplja tečnost na svetu
Foto: Pixabay
Sredozemna žuta škorpija je jedna od najopasnijih škorpija na planeti, a njen otrov je najskuplja tečnost na svetu - njena vrednost je 39 miliona za samo 3,78 litara.
 
Stručnjaci ističu da do ovog otrova nije lako doći. Čak i ako biste imali novac ne biste mogli samo da odete i kupite litar otrova, jer ga možete dobiti samo u malim količinama. Naime, za 130 dolara biste dobili samo kap, koja je manja od zrna šećera.
 
Razlog je veoma jednostavan - naučnici ističu da je veoma teško doći do ovog retkog otrova. Ova dragocena tečnost mora da se izvlači ručno, a jedna škorpija proizvodi, u većini slučajeva, najviše dva miligrama. Samim tim, iz jedne škorpije biste morali da izvadite otrov 2,64 miliona puta kako biste dobili 3,78 litara tečnosti.
 
Stručnjaci naglašavaju da jedan ubod nije dovoljan da ubije zdravog čoveka, ali sasvim sigurno izaziva bol.
 
Škorpija, kao i druge otrovne životinje, upotrebljava otrov za hvatanje insekata, odbranu od mogućih pretnji i pokoravanja partnera tokom parenja.
 
Sastoji se od niza jedinjenja, od kojih neka direktno pogađaju nervni sistem.
 
Stiv Trim, osnivač "Venomtech" farmaceutske kompanije, koja se bavi proizvodnjom lekova, jedan od je nekoliko ljudi koji su spremni da iskoriste moćan otrov škorpije, upravo zato što sadrži tone korisnih sastojaka, koji mogu da pomognu razvoju medicine.
 
Hlortoksin, na primer, savršene je veličine da se veže s određenim tumorskim ćelijama u mozgu i kičmi, što je značajno za identifikovanje specifične veličine i mesta na kojem se nalazi kancer. 
 
Takođe, istraživači su koristili škorpije za eliminaciju malarije koju prenose komarci.
 
Ovo su samo neke od medicinskih koristi koje su istraživači pronašli u otrovu škorpija. I što ih više istražuju, saznaju sve više, što znači da potražnja za ovim otrovom nastavlja da raste.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.