Paorima iz okoline Novog Sada porez sto puta veći jer su njive postale građevinsko zemljište

Skoro 800 poljoprivrednika iz okoline Novog Sada, dobilo je poreska rešenja uvećana više od sto puta u odnosu na prethodne godine, tvrde u udruženju "Futoški kupus".
Paorima iz okoline Novog Sada porez sto puta veći jer su njive postale građevinsko zemljište
Foto: 021.rs
Kako navode za N1, razlog je taj što su gradskom odlukom porodične njive koje godinama obrađuju, preinačene u građevinsko zemljište, na koje se plaća porez od više od 150.000 dinara po hektaru.
 
"U zahtevu piše da podnesem zahtev da sam vlasnik građevinskog zemljišta na parceli toj i toj. Trenutno je njiva. U katastru piše njiva druge klase", kaže poljoprivrednik iz Begeča Nikola Živanov.
 
Za tu njivu, porez su do sada plaćali manje od 1.500 dinara po hektaru, a sada će ih stajati više od 150.000. Drugim rečima, cifra koju zarade prodajom trećine kupusa koji rodi na njivi te veličine, i to ne računajući njihove troškove.
 
"Mi ne možemo ni da proizvedemo koliki je porez. Mislim da osnovica za taj obračun nije dobro doneta, mi se zato i žalimo jer je to za nas neprihvatljivo. Nemamo mi tu računice nikakve, ama baš nikakve", kaže za N1 poljoprivrednik iz Futoga Živan Kolarov.
 
Poljoprivrednici kažu da je zemljište zaista građevinsko, imalo bi izgrađenu infrastrukturu. Ovako, ne mogu čak ni da ga prodaju, a ukoliko porez ne plate, neće moći da konkurišu za subvencije niti da overe zdravstvene knjižice. 
 
U gradskoj upravi, međutim, poreska rešenja za paore niko ne komentariše. Kako je došlo do ovakve odluke, i da li će neko od nadležnih argumente poljoprivrednika uopšte uzeti u razmatranje, ne odgovaraju u gradskoj poreskoj upravi na upit N1.
 
Zbog promene iz poljoprivrednog u građevinsko zemljište nisu ugroženi samo ratari, već i jedan nacionalni brend, navode u udruženju "Futoški kupus". Skoro sva gazdinstva koja gaje prepoznatljivu sortu, po planu, uskoro mogu da očekuju bagere.
 
"Devedeset i nešto odsto postojbine futoškog kupusa je izgubljeno - dakle, proglašeno je građevinskim zemljištem i građevinskom zonom. Tako da tamo gde je kupus nastao, prosto će, u nekom periodu koji dolazi, biti neke zgrade, fabrike ili nešto. Mislim da je vrlo neodgovorno i da bi po tom pitanju gradski organi morali da preispitaju svoju odluku", kaže Miroljub Janković iz udruženja "Futoški kupus".
 
Za Jankovića, posebno je neodgovorno to što se sporna poreska rešenja odnose na prošlu godinu koja je svim paorima bila izrazito teška zbog suše, budući da od države nisu, kaže, dobili ni dinara pomoći.
  • poljoprivrednik

    31.05.2018 21:16
    ne dam svoju njivu!!!
    Stiglo rešenje za porez za 2018., pre mesec i po rešenje za 2017. Sve ukupno 50000 dinara za jutro bašte i njive. Penzija 14000 dinara. Kako su alavi poslaće i za 2019. Ovakvi još nisu vladali ovim prostorima. A hvale se kako nam dobro ide. Nije ni čudo, skidaju kožu sa leđa!!! Ide, ide ali ne narodu. Njima odlično ide!!! Ali neka, sve je prošlo pa će proći i njihovo!!!
  • poljoprivrednik

    31.05.2018 19:19
    ne dam svoju njivu!!!
    Pre par dana stigao i porez za 2018. Pre mesec i po za 2017. Za 50-tak ari bašte i njive 50000 dinara. Penzija 14000 dinara. Stvarno nam "dobro" ide, naročito našim vlastodršcima! Valjda neće uskoro poslati porez i za 2019., koliko su alavi. Ovakvi zulumćari još nisu vladali ovim prostorima!!!
  • Brki

    31.05.2018 07:57
    Sa obzirom da je procurela informacija da ce se u Budisavi pre zeleznicke stanice prosiriti industriska zona sada pocinju otimati harac.E pa mili moji ja imam gradjevinsko zemljiste i to je njiva kada prodam i kada se naprave hale naplacujte,i da jos kazem sada je jutro zemlje 20.000E a nasi paori kao neuki kazu da vredi 8000-9000 E da bi mogli duplo da zarade.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti