Koliko zarađuju novosadski notari?

Prosečna mesečna zarada jednog novosadskog notara iznosi oko 170.000 dinara, odnosno do 1.500 evra, podaci su Javnobeležničke komore Srbije.
Prosečna mesečna zarada jednog novosadskog notara iznosi oko 170.000 dinara, odnosno do 1.500 evra, podaci su Javnobeležničke komore Srbije.

U Novom Sadu trenutno posluje devet notara, a iz Javnobeležničke komore za 021.rs poručuju da je iznos zarade realan i u skladu sa odgovornošću i važnošću posla.

Kada govorimo o reakciji Novosađana na uvođenje potpuno novog zanimanja na naše tržište rada, onu su u početku bili skeptični i rezervisani, ali je sada, tvrde iz Komore, situacija znatno drugačija.

"Veća pravna sigurnost, poverenje i dostupnost su građanima izuzetno značajni, pa samim tim čine da se građani osećaju zadovoljnijim. Istina je da se stranke ponekad i ljute zbog insistiranja beležnika na dostavi dokumentacije i poštovanju zakonske procedure, ali to je zajednički korak ka stvaranju moderne pravne države. Nama je bitna sigurnost svih strana, a zadovoljni klijenti su potvrda da smo svi zajedno sigurni u posao koji smo obavili", poručuju iz Javnobeležničke komore, odakle nisu mogli da preciziraju koji novosadski notar ostvaruje najvišu zaradu, jer se o tome zasebna evidencija ne vodi. Takođe, sami notari odbijaju da odgovore na ovakva pitanja.

Uvođenje notara u pravni sistem u velikoj meri je promenilo rad advokata. Kada je reč o pravima građana, ona su znatno promenjena, objašnjava za 021.rs sekretar Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine Dejan Ukropina.

"Prvo, poremećaj je nastao u ostvarenju prava građana. Svim građanima u Srbiji je oduzeta poslovna sposobnost i organičena slobodna volja i pravo izbora u zaključivanju pravnih poslova. Jedino potpuno poslovno sposobna su 92 javna beležnika što znači da je advokatima oduzeto pravo na pružanje pravne pomoći u delu koji se odnosi na sastavljanje pravnih poslova, testamenata, ugovora itd, a što je suprotno članu 67. Ustava Republike Srbije. Dakle, reč je o neustavnom zakonu koji je doveo do ugrožavanja i ograničenja, pre svega, osnovnih ljudskih prava i do poremećaja u radu advokature", kaže Ukropina o dodaje da su advokati oduvek imali odgovornost za tačnost i zakonitost svih dokumenata koje sačinjavaju, kao i punu materijalnu odgovornost ličnom imovinom, u slučaju da oštete klijenta.

"Osim toga, o neutralnosti advokata govori i Etički kodeks, koji zabranjuje advokatu da zastupa bilo koju ugovornu stranu u slučaju spora koji nastane iz ugovora koji je advokat sastavio. Problem postoji i kod profesionalne tajne, jer nad radom notara Ministarstvo pravde ima pravo nadzora i traženja informacija o overama. Dakle, kod notara profesionalne tajne nema", navodi Ukropina.

Sa druge strane, notari tvrde da je pravna sigurnost svih stranaka povećana, a umanjuje se i broj mogućih sporova.

"Prema Zakonu o javnom beležništvu, javni beležnik je dužan da istovremeno proceni formalnu i sadržinsku stranu svake isprave, da proveri sve podatke koji su bitni za zaključenje pravnog posla i odgovara za zakonitost isprave, istovremeno štiteći interese svih stranaka koje učestvuju u tom poslu", kažu iz Komore za naš portal.

Da li je uvođenje javnih beležnika neophodno i opravdano?

Dejan Ukoprina iz Advokatske komore Vojvodine smatra da nije na način na koji je kod nas uvedeno. Kako kaže, advokatima je oduzet deo nadležnosti, a na gubitku su svi - osim 92 notara i lica povezana sa njima.

"Razlikujemo uvođenje javnih beležnika u pravni sistem, što advokatura smatra opravdanim i potrebnim, ali u odnosu na način kako je to izvedeno, smatramo da je neopravdano i nezakonito. Naime, ne može se javno beležništvo uvoditi tako što će se advokaturi oduzimati deo nadležnosti i narušavati samostalnost pravosuđa, što je ovim zakonom na najdirektniji način učinjeno. Izvršna vlast nije mogla da prenese na javne beležnike ovlašćenja koja nikada nije ni imala", kaže Ukropina.

On dodaje da su Novosađani, pa i svi građani, na gubitku zbog ukinutih prava i većih naknada za overu, ali trpi i budžet Srbije zbog manjeg priliva sredstava.

Prilikom uvođenja javnih beležnika, na raspisanih devet mesta u Novom Sadu konkurisalo je 11 kandidata. Utvrđeno je da jedan od njih nije ispunjavao potrebne uslove, a jedna kandidatkinja je ostvarila lošiji rezultat od ostalih kandidata na ispitu.

Novi Sad bi trebalo da dobije još nekoliko notara, a konkurs će biti raspisan u decembru ove godine, poručuju iz Javnobeležničke komore Srbije. (Gorica Nikolin - gorica@021.rs)

  • svircevic borislav

    08.12.2014 20:45
    koliko zaradjuju novosdskai notari
    zasto novosadski? svi u srbiji, zemlji jada, bede i strogoce. napred advokati, nedajte se ,istrajte
  • GRU

    01.12.2014 15:51
    Reketiranje
    Ovo je reketiranje građana, jer je ZOJB derogirao odredbe o slobodi ugovaranja Zakona o obligacionim odnosima i povredio član 4. Ustava Republike Srbije.
  • nss

    30.11.2014 08:54
    i ovo je SAMO platica kao sto je i platica jorgovanke guvernerke od skoro 500000...i jadni ljudi su stvarno to posteno zasluzili a ostali bahati stanovnici vesele zemlje srbije ima da vrate po 10% od penzija ,prosvetnih plata,zdravstva,da se ukine socijalna pomoc i sva davanja jer narod odlicno zivi i ima dovoljno,....i bas se muci ova visoko skolovana vlast oko izvlacenja iz krize,muci se toliko da moraju nelegalno da zidaju svojoj deci kucice a paketice od samo 8ooo din ce ukinuti jer to bas i nisu neke pare a i sta mi drugi rekli....stedi na sladoledu da bi imao imperiju....to smo vec culi i videli....fuj,fij,fuj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Da li će Novosađani slušati Beograd?

Po prvi put od 2016. godine deluje da je opozicija u Novom Sadu koliko-toliko na nogama. Nije sjajno, ali je rezultat koji bi prodrmao aktuelnu vlast bio na vidiku.