Kako šimpanze komuniciraju

Šimpanze su po mnogo čemu slične ljudima, ali da li ste znali da one međusobno vode razgovore?
Naučnici su došli do zaključka da šimpanze najčešće razmenjuju informacije o najmanje dve stvari: o omiljenim voćkama, i na kom drvetu su našle tu ukusnu hranu. 
 
Šimpanzama je u intersu posebno da znaju kolika je veličina stabla gde se nalaze plodovi, tako da vikanjem prenose tu informaciju drugim jedinkama. Za potrebe istraživanja, naučnici su kampovali u Tai šumi na Obali Slonovače više od 750 sati kako bi posmatrali ponašanje šimpanzi. 
 
Istraživači su otkrili da one ispuštaju određene zvukove kada traže nešto da grickaju, a glas im se promeni kada žele određenu vrstu voća. - Šimpanze imaju veoma složen komunikacijski sistem, koji uključuje raznolikost zvukova, ali takođe i ekspresije lica i pokreta - objasnila je Ejmi Kalan, glavna istraživačica projekta. 
 
U istraživanju, objavljenom u naučnom časopisu Animal Behaviour, posmatrano je ponašanje devet odraslih šimpanzi i zaključeno je da ton zvukova koje ispuštaju zavisi od vrste hrane koju žele da jedu kao i mesta na kom se ta hrana nalazi. Ukoliko se voćke koje žele nalaze na niskom drveću, ispuštaće visoke tonove, a ako se nalaze na visokom drveću, ispuštaće niske tonove i na taj način privući više šimpanzi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Pavlov ne bi bio iznenađen: Psi nas razumeju

Nova studija o moždanim talasima, objavljena u časopisu "Current Biology", ukazuje na to da slušanje imena njihovih omiljenih igračaka kod pasa aktivira memoriju za objekte sa kojima su povezani.