Nova vrsta orangutana otkrivena je na severu Sumatre u Indoneziji, objavljeno je u naučnoj studiji u kojoj se navodi da zbog malog broja tih životinja one spadaju u jednu od najugroženijih vrsta velikih čovekolikih majmuna.
Najnoviji član porodičnog stabla tih naprednih životnija možda neće opstati još dugo. Toliko ih je malo i njihovo stanište je tako rascepkano da postoji opasnost da izumru, navode naučnici koji su proučavali ove životinje.
Prema studiji, samo je 800 jedinki ovih primata, koje su naučnici nazvali tapanuli (Pongo tapanuliensis), čime su oni najugroženija vrsta majmuna. Naučnici navode da su te životinje vrlo osetljive i da je njihova životna sredina pod daljim pretnjama zbog aktivnosti ljudi.
"Ukoliko se brzo ne preduzmu mere da se smanje sadašnje i buduće pretnje očuvanju preostale šume, možda ćemo za našeg veka videti i otkriće i nestanak jedne vrste velikog majmuna", naveli su naučnici.
Ovo je prva nova vrsta velikog majmuna u skoro 90 godina. Prethodno su naučnici priznali šest vrsta velikih majmuna: orangutane sa Bornea i Sumatre, istočne i zapadne gorile, šimpanze i bonoboe.
Indonežanski majmuni tapanuli se kreću na oko 1.100 kvadratnih kilometara u šumi Batang Toru na severu Sumatre. Istorijski, oni su verovatno bili izolovani od sumatranskih orangutana koji žive severnije već 10.000 do 20.000 godina, utvrđeno je genetskim ispitivanjem.
Stručnjak Rasel Mitermajer, jedan od 37 autora studije, rekao je da se radi o izuzetnom otkriću i da je sada na indonežanskoj vladi da osigura da ta vrsta preživi.
Prve indicije o specifičnosti vrste tapanuli primećene su na skeletu odraslog mužjaka ubijenog 2013. godine. Kada su naučnici ispitali lobanju i zube konstatovali su jedinstvene odlike po kojima se razlikuje od drugih orangutana.
"Bili smo iznenađeni da vidimo da su karakteristike lobanje bile zaista drugačije od onog što smo do sada znali o velikim majmunima", rekao je Met Novak, stručnjak iz Sumatranskog programa za konzervaciju orangutana (SOCP). Analiza genoma 37 orangutana koje su sproveli istraživači Univerziteta u Cirihu, otkrila je istoriju evolucije tih majmuna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Najnovija međunarodna studija pokazala je da mnogi vlasnici kućnih ljubimaca u stresnim situacijama više traže utehu od svojih mačaka i pasa nego od partnera.
Šimpanze su razvile mnogo istančaniji i složeniji sistem komunikacije koji sadrži elemente slične osnovama jezika čoveka, pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu "Science advances".
Škorpioni "preuzimaju" brazilske gradove, upozorili su istraživači u članku koji kaže da brza urbanizacija i klimatski slom dovode do povećanja broja ljudi koji su uboli.
U Keniji je za sredu najavljeno izricanje presuda četvorici krijumčara velikih mrava žetelaca u Evropu i Aziju gde ih kolekcionari plaćaju po 200 evra po komadu i drže kao kućne ljubimce, piše BBC.
Kit težak 20 tona koji se nasukao na plaži na popularnom ostrvu Hilton Hed u američkoj državi Južnoj Karolini eutanaziran je pošto su veterinari zaključili da je suviše bolestan.
Gradić Rokport u saveznoj američkoj državi Masačusets našao se pod opsadom neobičnog napadača - izrazito teritorijalnog detlića, koji je već razbio više od 25 vozila u tom području.
Najnovija studija britanskih naučnika, koja je analizirala snimke šimpanzi kako konzumiraju fermentisano voće, pokazala je da se životinje nakon konzumacije povezuju.
Četrnaestogodišnju devojčicu ubio je lav na periferiji glavnog grada Kenije, Najrobija, saopštila je Kenijska služba za zaštitu divljih životinja (KWS).
Dok je tlo podrhtavalo zbog zemljotresa magnitude 5,2 stepena, krdo slonova u Zoološkom vrtu u San Dijegu odmah je reagovalo kako bi zaštitilo svoje mladunce.
Afrička slonica stara 35 godina Papi stigla je u brazilsku prašumu, koja će biti njen novi dom, nakon što je provela 30 godina u zoološkom vrtu u Argentini u neadekvatnim uslovima.
Ministar nauke Holandije Epo Bruins saopštio je da će vlada te zemlje nastaviti sa eksperimenatima na majmunima u Istraživačkom centru za biomedicinska ispitivanja primata (BPRC) u Rajsvajku.
Komentari 2
ex chapman
Matori
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar