Svetska trgovina bi ove godine trebalo da zabeleži pad između 13 i 32 odsto zbog pandemije korona virusa, što je više nego 2008. kada je bila svetska finansijska kriza, ocenila je danas Svetska trgovinska organizacija (STO).
U najvećim trgovinskim lancima u Srbiji u ponedeljak (6. aprila) u odnosu na subotu (4. aprila), tražnja je najviše porasla za dečijom hranom i to za 37 odsto, dok se, u odnosu na ostale životne namirnice, najviše smanjila za svežim mesom (17,3 procenata).
Banke koje posluju na našem tržištu od 1. aprila primenjuju Odluku Narodne banke Srbije o zastoju otplate kredita tokom najmanje tri meseca vanrednog stanja zbog pandemije vurusa korona.
Građani su tokom jučerašnjeg dana na bankomatima u Srbiji prosečno podizali oko 14.000 dinara, pokazuju podaci iz dnevnog pregleda transakcija na bankomatima u zemlji, koji priprema Udruženje finansijskih institucija Privredne komore Srbije (PKS).
Od početka pandemije, skoro sve države sveta pokušavaju da pomognu svojim građanima i privredi, pre svega odlaganjem i umanjenjem poreskih obaveza i socijalnih doprinosa, ali i sufinansiranjem zarada.
Pandemija virusa korona donela je nezabeleženu nesigurnost globalnoj ekonomiji, jer se zemlje širom sveta bore protiv rastuće infekcije, implementiraju razne strategije socijalnog distanciranja i rane fiskalne intervencije kako bi stabilizovale tržišta.
U ovom trenutku paket mera koje je država donela nije loš, nudi strategiju, ali ne u dugom roku, rekao je danas za N1 ekonomista Ljubodrag Savić, koji dodaje da će većini privrednika one dati vremena da se prilagode na kratkotrajni rok.
Direktna pomoć za mikro, mala i srednja preduzeća u iznosu tri minimalne plate, i za velika 50 odsto od minimalca, može se koristiti za mart, april i maj, a za preduzeća koja su već uplatila mart, to važi za april, maj i jun, i nema refundiranja, objavila je Privredna komora Srbije na svom Linkedin nalogu.
Prema statističkim podacima za februar 2020. godine, epidemija izazvana virusom korona i njeno širenje još se u tom mesecu nije bitno odrazilo na našu privrednu aktivnost, ističe se u analizi autora ekonomskog biltena "Mesečne analize i trendovi".
Samo na prvi pogled kontradiktorni su podaci prema kojima je u Srbiji broj zaposlenih za stalno nakon uvođenja vanrednog stanja porastao za oko 400 ljudi, a da je istovremeno zabeležen i rast onih koji su se iz radnog odnosa prijavili na evidenciju nezaposlenih.
Narodna banka Srbije (NBS) donela je danas Instrukciju o načinu privremenog postupanja banaka u radu sa ovlašćenim menjačima za vreme trajanja vanrednog stanja.
Deficit republičkog budžeta na kraju februara ove godine iznosio je 600 miliona dinara jer su prihodi bili 204,7 milijardi, a rashodi 205,3 milijarde dinara, objavilo je Ministarstvo finansija Srbije.
Cene nafte na svetskom tržištu danas su u padu nakon što su Saudijska Arabija i Rusija odložile sastanak radi razgovora o smanjenju dnevne proizvodnje, čime bi delimično došlo do ublažavanja prezasićenosti tržišta pošto je pandemija virusa korona smanjila potražnju, javlja Rojters.
Mere koje je predstavila država za pomoć privredi nisu dovoljne za sektor ugostiteljstva i primenjive su svega 40 odsto, kaže direktor Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES) Georgi Genov.