Srbija spremna za 5G mrežu: "Zahtevaće veći broj baznih stanica, to neće biti opasno po zdravlje"
Aukcija za 5G mrežu u Srbiji, koja je ranije više puta najavljivana, trebalo bi da bude obavljena ove godine.
Foto: Pixabay
Očekuje se da će kada bude formirana nova vlada, resorno ministarstvo utvrditi minimalne uslove za izdavanje dozvola na osnovu sprovedenog postupka javnog nadmetanja, a Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge sprovesti aukciju.
Osnov za 5G mrežu daje Zakon o elektronskim komunikacijama koji je usvojen prošle godine, a koji, između ostalog, podstiče razvoj širokopojasnih mreža nove generacije i propisuje postupak za dodelu radio-frekvencijskog spektra od interesa za uvođenje 5G.
Redovna profesorka Elektrotehničkog fakulteta u penziji Irini Reljin objašnjava za Euronews Srbija da mora da postoji pravilnik koji predviđa minimalne uslove svakom od operatora za takvu kupovinu spektra.
"To je preduslov za uvođenje 5G mreža. Što se tiče ostalih uslova, mislim da je naša zemlja i te kako pripremljena za to", navela je Reljin.
Potencijalna primena 5G mreže je u mnogim oblastima, a Reljin kaže da je 5G mreža pre svega namenjena novim tehnologijama.
"Zapravo, ona je namenjena svim tehnologijama, ali će na novim tehnologijama da da najviše pomaka. To su, recimo, virtuelna stvarnost i veštačka inteligencija. Veštačka inteligencija će se koristiti u svrhu poboljšanja nekih uslova da, recimo, zameni ljudski organizam tamo gde je opasno ili tamo gde nije potrebno da se koristi ljudski organizam, kao na primer u kontroli nekih procesa i slično", navodi Reljin.
To znači, dodaje ona, da bi bila jako pogodna za industrijske hale, u proizvodnim procesima, gde može da se automatizuje proizvodnja do te mere da ljudski organizam ne mora da radi.
Predviđene su i 5G mreže koje će raditi na nižim frekvencijskim opsezima i kao takve su, kaže Reljin, namenjene "normalnim komunikacijama".
"Obično se govori da tu možete koristiti ne znam kojom brzinom, da prenesete film, ili nešto slično. Međutim, činjenica je da se 5G naziva industrijskim standardom, jer on najviše poboljšanja daje u industriji", ističe Reljin.
Dodaje da se, na primer, 5G mreža može koristiti u kontroli saobraćaja. Reljin dodaje da kada se bude uvodilo vozila bez vozača, koje se već negde koristi, kontrola vozila će morati da se vrši pomoću 5G mreže jer se pokazalo da 4G mreža zbog svojih kašnjenja ne može da zadovolji sve "neprijatne i prijatne slučajeve koji se mogu dogoditi u saobraćaju".
"Potrebno je da se koristi telekomunikaciona mreža koja ima izuzetno mala kašnjenja i tu je 5G. U svetu se verovatno svuda koristi 5G mreža, mi smo bili pripremljeni za uvođenje među prvima, nažalost, bićemo možda među poslednjima u Evropi koji uvode 5G mrežu", kaže Reljin.
Reljin kaže da pretpostavlja da će domaći operatori ukinuti svoje 3G mreže, jer one više apsolutno nisu interesantne i da će biti dovoljno prostora i na stubovima.
"Mada je 5G mreža ta koja će koristiti više frekvencijske opsege, a to znači da svaka ta bazna stanica, odnosno antena koja odgovora baznoj stanici, ima manje pokrivanja, tako da će morati da se postavlja veći broj baznih stanica, odnosno veći broj antena da se koristi. To ni u kom slučaju ne znači da će biti opasno po zdravlje, zato što praktično jedna bazna stanica pokriva površinu oko svoje antene, sledeća se nastavlja na onaj deo gde se već signal sa prethodne bazne stanice gubi", rekla je Reljin.
Ona kaže da za korisnike to nije opasno, zato što oni se uvek kreću na nivou jednog tog eventualnog zračenja.
"Ta zračenja sa tim snagama toliko malim, apsolutno su bezopasna, ne bi trebalo da imaju nikakav uticaj na zdravlje čoveka", navela je Reljin.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Nikezić: Srbija odmah da preuzme NIS, sankcije rezultat šibicarske politike Vučića
13.12.2025.•
0
Potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dušan Nikezić izjavio je da Srbija više ne sme da čeka i mora odmah da preuzme upravljanje Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Iran podigao cene benzina prvi put od 2019. godine: I dalje među najjeftinijima na svetu
13.12.2025.•
0
Iran je podigao cene subvencionisanog benzina, prvi put od 2019. godine, kada su zbog poskupljenja goriva izbili veliki protesti u kojima je poginulo više od 300 osoba.
Ministarstvo: Razumemo probleme mlekara, ali njih izazivaju spoljni faktori
12.12.2025.•
6
Država je svesna izazova sa kojima se domaći mlekarski sektor trenutno suočava, odnosno rast domaće proizvodnje uz istovremeni pad potrošnje, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Međugodišnja inflacija u novembru bila 2,8 odsto
12.12.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u novembru je bila 2,8 odsto, a mesečna 0,2 odsto, obavio je danas Republički zavod za statistiku.
Cene goriva nepromenjene
12.12.2025.•
2
Cene goriva u narednoj nedelji biće iste kao i u prethodnih sedam dana.
Novo zaduživanje: Država proširila emisiju obveznica
11.12.2025.•
1
Pred sam kraj godine, prema odluci koja je izašla u Službenom glasniku, Vlada Srbije odlučila je da se zaduži za dodatnih 200 miliona evra emisijom obveznica.
Na ECD platformi od danas kupovina i prodaja digitalne verzije zlata
11.12.2025.•
0
Na ECD platformi od danas je dostupna kupovina/prodaja Tether Golda (XAUt) - digitalne verzije zlata.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto
11.12.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Lavrov: Pod određenim uslovima moguća nacionalizacija NIS-a uz saglasnost Rusije
11.12.2025.•
47
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da pod određenim uslovima može doći do nacionalizacije NIS-a, uz saglasnost Rusije, objavila je agencija Tas.
Ekonomista Đogović: Država neće smanjiti akcize na gorivo jer mora da puni budžet zbog Expo-a
11.12.2025.•
12
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da zbog nerešavanja situacije oko NIS-a zemlja već trpi ekonomske posledice i upozorio da bi negativni efekti mogli biti daleko ozbiljniji ukoliko se taj problem ne reši u januaru.
Manje od 60.000 multimilionera kontroliše većinu bogatstva u svetu
10.12.2025.•
3
Manje od 60.000 multimilionera, odnosno 0,001 odsto stanovništva sveta, danas kontroliše tri puta veće bogatstvo od donje polovine čovečanstva.
Francuska kompanija Vansi više nije zainteresovana za banjalučki aerodrom
10.12.2025.•
1
Francuska kompanija Vansi Erports, jedan od najvećih aerodromskih operatera na svetu, više nije zainteresovana za koncesiju nad Aerodromom Banjaluka.
SAD produžio rok za pregovore o kupovini imovine Lukoila do 17. januara
10.12.2025.•
1
Sjedinjene Američke Države produžile su danas rok za pregovore o kupovini globalne imovine ruske naftne kompanije Lukoil za nešto više od mesec dana, odnosno do 17. januara.
Ko je Milan Nedeljković, budući šef BMW-a: Nemački mediji detaljno o "novom čoveku" iz Srbije
10.12.2025.•
10
Nemački mediji detaljno se bave novim šefom BMW-a Milanom Nedeljkovićem, koji je rođen u Srbiji, a odrastao u Nemačkoj.
Narodna banka Srbije: Nema nestašice evra, kazne svima koji izvlače korist iz trenutne situacije
10.12.2025.•
8
Narodna banka Srbije kaže da je preduzela mere iz svoje nadležnosti kako bi osigurala da kanali snabdevanja banaka i ovlašćenih menjača evrom i drugim stranim valutama i u danima povećane tražnje funkcionišu nesmetano.
Fajnenšel tajms: Arapski Adnok glavni kandidat za kupovinu NIS-a, a vlast Srbije sve nervoznija zbog Rusa
10.12.2025.•
10
Državna energetska kompanija UAE "Adnok" pojavila se kao glavni kandidat za kupovinu ruskog većinskog udela u jedinoj rafineriji nafte u Srbiji, dok Beograd postaje sve frustriraniji zbog odugovlačenja Moskve.
Koliki maksimalni kurs smeju da računaju menjačnice?
10.12.2025.•
23
U Bujanovcu se evro u utorak u menjačnicama prodavao i po 120 dinara, uz ocenu da će, zbog velike tražnje kurs biti još viši.
Srbin Milan Nedeljković preuzima čelo BMW-a od maja 2026. godine
09.12.2025.•
18
Inženjer dr Milan Nedeljković preuzeće funkciju predsednika Upravnog odbora BMW AG počevši od 14. maja 2026. godine.
Dug Srbije i precenjeni dinar: Skupo će nas koštati
09.12.2025.•
42
Aleksandar Vučić često ističe kako je javni dug Srbije iznosi 43 odsto BDP-a.
Mali: BDP po glavi stanovnika u Srbiji porastao sa 4.800 na 15.800 evra
09.12.2025.•
17
Ministar finansija Srbije, Siniša Mali izjavio je da je Srbija od 2012. godine do danas uvećala bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika sa 4.800 na 15.800 evra, saopštilo je to Ministarstvo.
Vučić: Krajnji rok za rešavanje pitanja NIS-a 15. januar
09.12.2025.•
41
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da su moguće tri opcije za rešenje situcije u kojoj se našla Naftna industrija Srbije (NIS) koja je pod američkim sankcijama.
Komentari 14
Dule
ja
dzaba jace snage, kraci talasi ne mogu da prolaze tako da se pokrivenost mora postici sa vise predajnika. Duze frekvencije prolaze kroz zidove, krace ni kroz list papira nece.
Svakako snaga opada sa kvadratom razdaljine tako da ti nema nekog boljitka, mnogo je vaznije imati sto osetljiviju antenu prijemnika. Tu se dosta napredovalo sa integrisanim antenama.
Ipak nekako sam skeptik kako ce to kod nas da se montira, cime ce da se preniosi signal od stuba do stuba, da li ce biti mesh ili ce biti neka kombinacija p2p linkova... ma ima da pevamo :-/
dobrivoje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar