Izazovno okruženje ili kriza u IT sektoru: Kakvo je stanje na tržištu u Srbiji?
Loša kretanja na berzi dve svetske IT kompanije, Better Collective i Play Studios Europe navodno su dovela do otpuštanja velikog broja zaposlenih, kako u drugim zemljama, tako i u Srbiji.
Foto: Pixabay
Masovni otkazi u svetskim kompanijama obeležili su prošlu godinu i mada se taj trend smanjuje, s vremena na vreme čuju se vesti da IT kompanije odlučuju da srežu troškove, što dovodi do otkaza radnika i u Srbiji. Postavlja se pitanje da li to znači da je IT sektor u krizi?
U Srpskoj IT asocijaciji kažu da se ta slika sa svetskog nivoa nije prelila na srpsko tržište u tom obimu i da nije bilo masovnih otpuštanja.
"Bilo je otkaza, bilo je dosta slobodnih specijalista na tržištu, ali nije bilo masovnih. Mislim da je broj otkaza u odnosu na celu industriju bio možda između pet i 10 odsto od broja zaposlenih u IT", rekao je za Euronews Srbija direktor Srpske IT asocijacije Marko Vučetić.
Na pitanje da li je to naznaka da postoji kriza u IT industriji ili su ovi otkazi usamljeni slučajevi, Vučetić kaže da se do sada koristio taj termin izazovno okruženje za IT industriju, ali da sad slobodno može da se kaže da je to zapravo jedna kriza koja je pogodila IT sektor.
"Ne dešavaju se otpuštanja zato što je neko to baš tako hteo, nego očigledno postoje neke pozadinske stvari, poput finansija, krize, manje projekata na tržištu, geopolitičke stvari, možda i uvođenje AI na razne neke sisteme", navodi on.
Prema njegovim rečima, sreća u nesreći je da u Srbiji postoji deficit radne snage u IT-u i da ljudi koji dobiju otkaze brzo pronađu posao.
"Ne dovoljno brzo kao ranije kada se to dešavalo, ipak je neka kriza, neki moment koji nije idealan, ali IT stručnjaci nađu posao za dva do tri meseca, a dosta kompanija naravno i da taj neki otkazni period za koji vas nekako osigura da vi možete da izađete na tržište, da pronađete posao. To su sve stvari koje su nekako očekivane i ono što je dobra stvar jeste da ti stručnjaci na kraju i nađu posao", rekao je Vučetić.
On je rekao da se uvek kada se "režu troškovi", režu troškovi marketinga, beneficija zaposlenih, bonusa.
"Tu apsolutno možemo da primetimo taj trend smanjenja svih tih aktivnosti IT kompanija, ali ono što je činjenica i dalje kompanije ulažu u svoje zaposlene i dalje ima benefita", kaže Vučetić.
On je naveo da mnogi idealizuju IT sektor, ali da je to zapravo jedna teška grana industrije u kojoj rade stručnjaci koji su apsolutno kompetentni.
"Svi koji se prekvalifikuju u IT zapravo vide koliko je to težak posao i velika većina prekvalifikanata vrlo lako odustaje od IT-a zato što shvate koliko je to zapravo težak posao."
"Srbija postaje skuplje tržište"
Vučetić navodi da je činjenica da Srbija postaje skuplje tržište i da to uopšte nije tako loše jer znači da više vredimo.
"To znači da imamo dosta znanja i iskustva u tom polju, ali ono što je činjenica jeste da moramo da radimo više nego ikada, da se ta masovna otpuštanja ne bi prelila u tom obimu kod nas. Mi polako, ali sigurno, postajemo toliko skupo tržište da dostižemo nivo nekih zemalja Evropske unije. Kada kompanije biraju gde će da presele ljude, da otvore svoje prostore i kancelarije, uvek biraju znanje, gledaju cenu rada i onda uporede te faktore. I Srpska IT asocijacija je nastala zbog toga da bi uspostavili taj neki kontakt sa vladom da održimo tu IT industriju, jer IT industrija nikad nije trebala pomoći kao što je to u ovom trenutku kada imamo te izazove na globalnom nivu", kaže Vučetić.
IT sektor je jedna od najznačajnijih izvoznih grana Srbije.
Vučetić je naveo da je Srpska IT asocijacija uradili istraživanje sa svojim članovima, a među kojima su i velike korporacije i male firme i sa juga i sa severa zemlje.
"To nam je zapravo bila poenta da vidimo šta misle i veliki i mali, zato što IT industrija nisu samo velike kompanije, već i male firme, mali timovi između pet i 50 zaposlenih. Ono što smo u istraživanju dobili kao jedan ključan podatak jeste da su ti poreski podsticaji i olakšice jako važne za te kompanije. Čak 30 odsto kompanija smatra da su presudne za dalji rast i razvoj IT u Srbiji. To je jedna važna stvar kojom će se Srpska IT asocijacija baviti i nadamo se da će ti poreske potsticaji da olakšaju rast i razvoj i da izađemo iz te krizne situacije i da nastavimo dalje da rastemo. Samim tim će rasti i izvoz koji je i dalje raste. To je dobra stvar", rekao je on.
Vučetić je naglasio da, ipak, ima tu dosta stvari koje moraju da se urade da bi IT industrija i naredne godine nastavila drastičan rast i privukla nove kompanije.
"Poenta Srpske IT asocijacije je da zadrži postojeće korporacije u Srbiji, a sa druge strane da promovišemo Srbiju kao idealno mesto i okruženje za otvaranje novih arendi centara, jer to podrazumeva zapravo otvaranje novih radnih mesta za naše ljude. Uslovi su prilično dobri u IT industriji, što znači da taj standard u Srbiji raste. Tako da svaka IT firma koja je dobra i stabilna je uvek dobro došla za nas i naše društvo", rekao je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
AI sistemi izneverili: Ford ponovo angažovao stotine iskusnih inženjera
30.06.2026.•
0
Američki proizvođač automobila Ford saopštio je da je ponovo angažovao više od 300 iskusnih inženjera i kontrolora kvaliteta nakon što AI sistemi nisu ispunili očekivanja u procesu kontrole proizvodnje, piše BBC.
Stelantis obustavio proizvodnju fijata 500 u Torinu zbog nestašice delova
30.06.2026.•
0
Automobilska kompanija Stelantis saopštila je da produžava letnju obustavu proizvodnje u fabrici Mirafiori u Torinu, u kojoj se pravi model fijat 500, za dodatnu sedmicu zbog problema u snabdevanju delovima.
Folksvagen planira da ukine do 100.000 radnih mesta i zatvori fabrike
28.06.2026.•
7
Nemački proizvođač automobila Folksvagen razmatra novi veliki talas restrukturiranja u okviru kojeg bi u narednim godinama moglo da bude ukinuto do 100.000 radnih mesta širom sveta.
Reno namerava da ukine 800 radnih mesta u Francuskoj
28.06.2026.•
3
Francuski proizvođač automobila Reno saopštio je kako do kraja 2027. godine planira da ukine 800 radnih mesta u sektoru inženjeringa u Francuskoj.
Rastu temperature u Evropi, a u Aziji zarada proizvođača klima uređaja
27.06.2026.•
1
Dok Evropa prolazi kroz rekordno visoke temperature, azijski proizvođači klima-uređaja, poput južnokorejskog Samsunga i LG-a, kineske midee ili japanskog Micubišija, beleže nagli rast prodaje.
Rast cena građevinskog materijala: Ko će platiti više, investitori ili kupci stanova?
27.06.2026.•
6
Iako informacije o novom talasu poskupljenja u građevinskom sektoru nadležne institucije teško i nerado daju, tokom ove godine zabeležen je rast cena građevinskog materijala od 5% do čak 30%.
Od ponedeljka veće akcize na gorivo: Povećanje od oko 5,5 odsto
27.06.2026.•
14
Vlada Srbije je, na sednici u četvrtak 25. juna, donela odluku o novom povećanju akciza na gorivo - za oko 5,5 odsto u odnosu na ovonedeljne iznose. Primena počinje u ponedeljak i ograničena je na nedelju dana.
Stanovi na dan i nova pravila: Vlasnicima stižu poreska rešenja, kraj sive zone u najavi
26.06.2026.•
29
Poreska uprava Srbije donela je rešenja kojima se za 2026. godinu utvrđuje obaveza plaćanja poreza na prihod od pružanja ugostiteljskih usluga.
NIS od SAD traži novu licencu za operativno poslovanje, ističe 1. jula
26.06.2026.•
7
Naftna industrija Srbije (NIS) zatražila je od Kancelarije za kontrolu stranih sredstava OFAC Ministarstva finansija SAD novu posebnu licencu kako bi se kompaniji omogućilo nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti.
Poskupeo benzin: Objavljene nove cene goriva
26.06.2026.•
21
Benzin u Srbiji je poskupeo, dok cena dizela ostaje ista.
Šta nam donose data centri?
26.06.2026.•
18
Živimo u vremenu visokih tehnologija, kada se svakojaki podaci besomučno arhiviraju i obrađuju, a na osnovu beskrajno mnogo ovakvih obrada mašina donosi odluku.
Stambeni krediti: Strateški vodič do sopstvenog doma
26.06.2026.•
0
Kupovina nekretnine je jedna od najvećih finansijskih odluka u životu pojedinca, često kruna dugogodišnjeg truda i štednje.
Naled: Sistem ePlati će od sledeće godine sam popunjavati sve podatke, institucije da ubrzaju evidenciju
25.06.2026.•
4
Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) saopštila je danas da joj je cilj da od 2027. godine proces elekronskog plaćanja taksi putem sistema ePlati bude potpuno automatizovan.
Veruju li investitori u Ilona Maska?
25.06.2026.•
7
Početkom juna bilo je prilično mirno na berzi u Njujorku.
Ilon Mask izgubio status bilionera
25.06.2026.•
10
Bogatstvo američkog tehnološkog milijardera Ilona Maska palo je ispod granice od bilion dolara nakon globalnog pada vrednosti tehnoloških akcija, koji je umanjio njegovu imovinu za oko 500 milijardi dolara.
Cene nafte na najnižem nivou u poslednja četiri meseca
24.06.2026.•
6
Cene nafte na svetskim tržištima i danas su pale, dostigavši najniže nivoe od kraja februara, pa je međunarodno referentna nafta Brent bila ispod 74 dolara za barel, a američka WTI nafta se kretala oko 70 dolara.
Bajatović: Gasni aranžman sa Rusijom produžen za tri meseca
24.06.2026.•
7
Direktor "Srbijagasa" i poslanik Socijalističke partije Srbije Dušan Bajatović izjavio je danas da je gasni aranžman sa Rusijom produžen za naredna tri meseca, kao i da će ga uskoro produžiti i do Nove godine.
Skuplja struja noću - može i to da se desi
24.06.2026.•
7
Širom Evropske unije neprekidno niču nove solarne i vetroenergane, trenutno blizu 56 odsto ukupne potrošnje struje potiče od obnovljivih izvora.
Marković: Ključno da NIS bude uklonjen sa liste sankcija
24.06.2026.•
4
Stručnjak za energetiku iz Saveza energetičara Srbije Željko Marković rekao je da je najvažnije da NIS bude uklonjen sa liste sankcija, kao i da je za Srbiju ključno jačanje energetske bezbednosti.
Veliki AVIA International Meeting u Beogradu
23.06.2026.•
0
AVIA International predstavlja najveće i najpoznatije udruženje nezavisnih naftnih kompanija u Evropi i okuplja oko 90 kompanija u 15 zemalja Evrope i broji preko 3.200 benzinskih stanica pod AVIA brendom.
Mićović: Nema potrebe za ograničavanjem cena goriva, iznećemo argumente za to
23.06.2026.•
9
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović najavio je da će udruženja u narednih 60 dana izneti argumente zašto više nije potrebno regulisati cene goriva.
Komentari 5
Milica
Mislim da su sami krivi jer su razvijanjem AI ugrozili sve ljude koji rade posao iz fotelje (na šalterima, call centar operatere, itd.), a prvenstveno sebe i oni su ti koji će prvo platiti ceh.
Mozda su samo bili navuceni i iskorišćeni.
Mino
Primetićete i da ne barataju podacima, sve se svodi na "ja mislim, procenjujem, možda, otprilike..."
M
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar